Nedeľa 29.03.2020
Dnes má meniny 
Miroslav
°C
04.09.2019 03:10

Urbanovu vežu čaká obnova, cez eurofondy opravia strechu a fasády


Urbanova veža v Košiciach prejde rekonštrukciou, pretože ohrozuje občanov a turistov, ktorí prechádzajú okolo nej, zo strechy padajú škridle. FOTO TASR – František Iván


Urbanovu vežu stojacu vedľa Dómu svätej Alžbety na košickej Hlavnej ulici čaká rekonštrukcia. Nezisková organizácia Perly Gotickej cesty na tento účel získala cez eurofondy zhruba 590.000 eur. Minulý týždeň došlo k dlhoočakávanému podpisu grantovej zmluvy.


Projekt zahŕňa obnovu strechy a fasády Urbanovej veže, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. "Po obnove dómu je teraz našou prioritou Urbanova veža, keďže z nej padajú škridly a ohrozuje to obyvateľov a turistov, ktorí prechádzajú okolo nej," uviedla pre TASR projektová manažérka organizácie Perly Gotickej cesty Mária Bartková.       

Peniaze pôjdu v rámci programu cezhraničnej spolupráce Maďarska, Slovenska, Rumunska a Ukrajiny (ENI HUSKROUA). Perly Gotickej cesty uspeli s projektom s ukrajinským partnerom, ktorým je gréckokatolícka eparchia v Mukačeve. Z celkového rozpočtu zhruba milión eur pôjde menšia časť na obnovu katedrály v Užhorode.       

Rekonštrukcia košickej zvonice pre obmedzené zdroje zahŕňa v rámci projektu exteriérovú časť od strechy po zastrešenie spodnej ochodze s arkádami. "Strecha spodnej ochodze, ktorá je v dezolátnom stave a z ktorej padajú škridly, bude obnovená z dotácie Košického samosprávneho kraja, ktorý nám poskytol na tento účel 10.000 eur," priblížila Bartková.       

Aktuálnym je teraz podľa Bartkovej dokončenie prebiehajúceho verejného obstarávania na zhotoviteľa, so začiatkom prác sa počíta ešte tento rok. Dĺžka trvania zákazky je 18 mesiacov. V rámci nasledujúcej výzvy programu EÚ je zámerom získať prostriedky na dokončenie obnovy priestoru pod arkádami so vzácnymi stredovekými náhrobnými kameňmi a začať s obnovou interiéru veže.

Urbanovu vežu postavili na prelome 14. a 15. storočia ako zvonicu v tom čase rozostavaného dómu. Najprv bola v gotickom štýle, neskôr získala renesančnú podobu. Spolu s Dómom sv. Alžbety a Kaplnkou sv. Michala ju v roku 1970 vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.

Organizáciu Perly Gotickej cesty založili v roku 2004 mesto Košice a rímskokatolícka farnosť sv. Alžbety.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.10.2017
Počas sviatkov slávnostne osvetlia Dóm sv. Alžbety
Nadchádzajúci Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých si uctí mesto Košice slávnostným osvetlením mestskej dominanty – Dómu sv. Alžbety.
viac
14.03.2019
Z eurofondov obnovia košickú Urbanovu vežu i budovu Zlatý býk v Michalovciach
Oprava fasády Urbanovej veže na Hlavnej ulici v Košiciach či premena historickej budovy Zlatého býka v Michalovciach na modernú galériu s informačným centrom pre turistov. Aj tieto projekty získali podporu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR).
viac
21.06.2019
Zvolenská veža otvára svoje brány návštevníkom
Veža farského kostola Svätej Alžbety vo Zvolene bude od júla tohto roku sprístupnená verejnosti. Po rozsiahlej a dlhodobej rekonštrukcii, ktorú poväčšine zafinancovalo mesto, sa stane ďalšou kľúčovou atraktivitou pre obyvateľov aj návštevníkov Zvolena.
viac
04.03.2020
V Košiciach začali s obnovou Urbanovej veže
Minulý týždeň sa začali práce na oprave strechy a fasády, pričom ju obklopilo postavené lešenie. Obnovu exteriéru veže s celkovými nákladmi 595 000 eur realizuje nezisková organizácia Perly Gotickej cesty v rámci cezhraničného projektu s podporou eurofondov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %