Ministerstvo vnútra SR dnes v Bratislave uzatvorilo celoslovenskú preventívnu roadshow „Na vlastnej koži“, ktorou počas necelých dvoch mesiacov navštívilo 18 miest naprieč Slovenskom. Kampaň otvára témy drog, kyberšikany a týrania zvierat – problémov, ktoré sa bezprostredne dotýkajú detí, mladých ľudí a ich rodín.
Do projektu sa prihlásilo viac ako 19-tisíc detí z vyše 300 škôl, pričom interaktívnym kamiónom prešlo viac ako 10-tisíc žiakov.
V preventívnych zónach kampane sa podľa odhadov pohybovalo viac ako 20-tisíc návštevníkov, vrátane rodičov, učiteľov a širokej verejnosti. Odniesli si domov edukačné materiály, tisíce ďalších ľudí si stiahli informačné materiály z webovej stránky bezpecneaodolneslovensko.sk, ktoré sú naďalej voľne dostupné. Každý rodič, učiteľ alebo mladý človek si ich vie stiahnuť a použiť.
„Dnešné deti žijú vo svete sociálnych sietí, tlaku okolia, anonymných útokov, dostupných drog a nebezpečných výziev. Preto už nestačí prísť do triedy, porozprávať sa s nimi a odísť. Moderná prevencia sa musí človeka dotknúť, musí zaujať, hovoriť jazykom blízkym mladým ľuďom a vytvoriť priestor na rozhovor aj zážitok. Presne o tom bola kampaň Na vlastnej koži,“ uviedol minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.
Interaktívny kamión nebol cieľom kampane, ale vstupnou bránou k povedomiu o spomínaných témach, ako aj zviditeľneniu ministerstva vnútra ako inštitúcie, ktorá pomáha a chráni nielen represiou, ale aj prevenciou. Cieľom je, aby ľudia vedeli, čo robiť, keď sa stretnú s drogami, kyberšikanou alebo týraním zvierat. Aby vedeli, ako reagovať, komu sa ozvať, kde hľadať pomoc a ako nezostať v probléme sami.
Kľúčovou súčasťou boli následné stretnutia detí a mladých ľudí s preventistami z Úradu prevencie kriminality či Policajného zboru, policajtmi z enviropolície, Národnej protidrogovej jednotky, krízvého riadenia, príslušníkmi Hasičského a záchranného zboru a ďalšími odborníkmi ministerstva vnútra. Mnohí mladí ľudia počas nich otvorene hovorili o vlastných skúsenostiach so šikanou, násilím či inými problémami a zaujímali sa o to, ako byť odolný a vedieť pomôcť druhým.
„Najdôležitejším výsledkom kampane je dôvera detí, ktoré sa odhodlali požiadať o pomoc. Ak sa vďaka kampani čo i len jedno dieťa rozhodlo odmietnuť drogu, nezostať ticho pri šikane, vyhľadať pomoc, alebo ak by sa pomohlo čo i len jednej rodine, tak kampaň splnila svoj účel a má nevyčísliteľnú hodnotu,“ povedal minister vnútra.
Interaktívny kontajner v hodnote 329 036 eur bez DPH zostáva majetkom ministerstva vnútra a bude využívaný aj pri ďalších preventívnych, vzdelávacích a náborových aktivitách. Samotná roadshow stála 276 476 eur bez DPH, čo predstavuje približne 14 eur bez DPH na jedného plánovaného zapojeného študenta.
„Prevenciu nerobili politici ani komentátori na sociálnych sieťach. Robili ju odborníci z praxe – preventisti, policajti, experti na drogovú kriminalitu, kyberšikanu a týranie zvierat. Uvedomelá spoločnosť má podporovať ich prácu, nie ju nezmyselne spochybňovať,“ dodal minister.
Zároveň vyhlásil, že v oblasti drog bude rezort vnútra nekompromisne pokračovať kombináciou prevencie a tvrdého postupu voči dílerom a organizovaným skupinám. Osobitná pozornosť je venovaná novým psychoaktívnym látkam, ktoré predstavujú vážne riziko pre zdravie a životy mladých ľudí.
Nový zákon, pripravovaný v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva, má tieto zdravie poškodzujúce látky vytlačiť z ulíc.
V oblasti týrania zvierat ministerstvo eviduje rastúci počet podnetov a na jeseň predstaví systémové opatrenia zamerané na boj proti množiarňam a ďalším formám krutého zaobchádzania so zvieratami. Je dôležité si uvedomiť, že od týrania zvieraťa je len krok k násiliu páchanom na ľuďoch.
Pri kyberšikane chce rezort vnútra presadzovať väčšiu zodpovednosť digitálnych platforiem.
„Deti dnes žijú aj v online priestore. Nemôžeme dopustiť, aby boli ponechané samy na výsmech, vydieranie, manipuláciu či psychický tlak. Urobím všetko preto, aby sme deťom vrátili detstvo,“ vyhlásil Matúš Šutaj Eštok.
Do projektu Na vlastnej koži sú prihlásené tisíce ďalších detí, preto ministerstvo vnútra avizuje, že projekt bude po prázdninách pokračovať jesennou časťou kampane.
Zároveň minister vnútra poďakoval samosprávam za spoluprácu a vyzval ich, aby sa v prípade záujmu o preventívny program vo svojom meste obrátili na rezort vnútra.
„Celoslovenská preventívna roadshow sa po dvoch mesiacoch a 18-tich mestách dnes končí na nábreží v Bratislave, ale naša práca v oblasti prevencie sa týmto absolútne nekončí. Práve naopak. Školy majú záujem, deti majú otázky a rodičia chcú pomoc. Našou úlohou je byť pri nich a otvárať témy, ktoré môžu zachrániť zdravie alebo dokonca život. Nemôžeme im zaručiť svet bez nástrah, ale môžeme ich na ne pripraviť, zodolniť ich. To je náš cieľ. Mladým ľuďom odkazujeme: požiadať o pomoc nie je slabosť, povedať nie nie je hanba, ticho chráni tyrana, páchateľa a nezostať ticho môže zachrániť život,“ uzavrel minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.