Nedeľa 26.05.2024
Dnes má meniny 
Dušan
°C
20.07.2021 11:40

Uzatvorenú cyklocestu po zosuve svahu chce mesto opätovne otvoriť


Ilustračná snímka: (tasr).


Mesto Veľký Šariš chce opätovne otvoriť cyklocestu medzi Prešovom a Veľkým Šarišom. Urobí tak však až na základe výsledkov meraní.


K jej uzatvoreniu podľa primátora Veľkého Šariša Viliama Kalla pristúpili na základe výsledkov hydrologického prieskumu, po tom, ako tam došlo k zosuvu svahu pod cyklocestou a poškodeniu jej povrchu.

„Na druhej strane sme nechceli nechať cyklocestu uzatvorenú, lebo ju vnímame ako veľmi silný dopravný uzol, ktorý je využívaný rekreačne, ale aj na dochádzanie do práce, keďže sa nachádzame v blízkosti krajského mesta. V poslednom období sme okrem monitoringu, ktorý zahŕňa geologické posudzovanie a podobne, či je ešte stále svah narušený, tam naviezli takmer 1000 ton lomového kameniva na to, aby sme stabilizovali jeho pätu,” uviedol Kall.

„Verím, že prvotné opatrenie, ktoré bolo odsúhlasené aj odborníkmi a má zabrániť, aby nedošlo k zosuvu, umožní aj to, že po vyhodnotení meraní a obdržaní výsledkov, o týždeň, dva, budeme môcť dočasne opätovne otvoriť cyklocestu pre verejnosť,” skonštatoval primátor.

Podľa jeho slov zastabilizovanie svahu lomovým kamenivom nie je trvalým riešením. „Už teraz pracujeme na projekte, ktorý bude omnoho technicky náročnejší, pretože cyklocesta má pre nás veľký význam. Cena sa už teraz pohybuje okolo milióna eur. Máme podporu aj prísľub Prešovského samosprávneho kraja, že chcú participovať na projekte, pretože sa nachádzame na trase Eurovelo 11. Samozrejme, na komplexné riešenie využijeme možnosť podania eurofondového projektu. Tipujem, že využijeme možnosť niekedy na jeseň k podaniu tak, aby sme mohli v budúcom roku pristúpiť k samotnej realizácii trvalých opatrení,” vysvetlil Kall.

„O dva týždne zasadne krízový štáb mesta Veľký Šariš, kde bude opätovne prezentovať závery projektant s geológom, aké sú výsledky merania. Ak budú kladné a budeme to mať aj na papieri, nebudeme sa báť cyklocestu otvoriť,” dodal primátor.

Cyklocestu s dĺžkou takmer dva kilometre využívajú cyklisti viac ako desať rokov. Problémový úsek je dlhý asi 200 metrov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.02.2021
Budovu bývalého mlyna chce radnica zmeniť na multifunkčný priestor
Viac ako dvadsať rokov nevyužívanú budovu niekdajšieho mlyna chce mesto Veľký Šariš zmeniť na multifunkčný priestor. Objekt so šiestimi podlažiami, každé s rozlohou približne 900 štvorcových metrov, radnica kúpila koncom minulého roka za 150 000 eur.
viac
13.04.2021
Úradníci sa učia, ako lepšie komunikovať s občanmi
Zamestnanci Mestského úradu vo Veľkom Šariši, v Sabinove a v Lipanoch sa učia, ako zlepšiť komunikáciu s klientmi a ako zvládať náročné situácie v práci.
viac
08.04.2022
Odborníci budú skúmať stav a kvalitu životného prostredia v meste
Najbližších šesť mesiacov bude tím odborníkov skúmať stav a kvalitu životného prostredia Veľkého Šariša a vytvárať odporúčania pre ekologickejšie a udržateľnejšie plánovanie.
viac
28.04.2022
Na Šarišskom hrade upália Morenu a privítajú Vesnu
Šarišský hrad sa v nedeľu (1. 5.) prebudí do ranného stredoveku. Návštevníci tam v rámci otvorenia turistickej sezóny môžu na vlastnej koži zažiť stredovekú atmosféru, dobovú zábavu či vítanie jari.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %