Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
14.09.2023 02:05

V Andači posvätili nový filiálny kostol, nahradil kaplnku na cintoríne


Snímka zdroj: www.andac


V Andači, časti obce Zbehy v okrese Nitra, posvätili nový filiálny kostol s patrocíniom Narodenia Panny Márie. Nového kostola sa veriaci vo filiálke farnosti Lukáčovce dočkali po mnohých rokoch, počas ktorých slúžila pre bohoslužby kaplnka na cintoríne.


Novovybudovaný chrám posvätil nitriansky biskup Viliam Judák, informovalo Biskupstvo Nitra. Základný kameň kostola požehnal pápež František v roku 2022. Autormi projektu kostola sú architekti František a Martin Dulíkovci. Samotná stavba chrámu za aktívnej účasti veriacich trvala rok. Kostol vzhľadom na veľkosť patrí medzi menšie, má však plnohodnotné vybavenie. Jeho kapacita je 90 miest na sedenie.         

Pri výstavbe kostola boli použité prírodné materiály, napríklad spišský travertín. Dominuje mu mozaika Panny Márie od umelca Jiřího Šťastu, vitráže Terézie Zemkovej, krížová cesta rezbára Tomáša Lajmona. V oltári sú uložené relikvie sv. Kataríny Laboure, bl. Carla Acutisa a mučeníkov sv. Casty a sv. Aucta z pôvodného oltára z roku 1948.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.10.2016
Zlúčenie s Bielym Kostolom je podľa primátora P. Bročku otázka času
Primátor Peter Bročka by sa zlúčeniu Trnavy s obcou Biely Kostol nebránil. Prekážku vidí v platnej legislatíve, ktorá zlúčenie dvoch samospráv podmieňuje úspešným referendom v každej z nich.
viac
14.11.2016
Obec Čereňany vydala pohľadnice s troma motívmi
Ako propagácia obce verejnosti budú slúžiť pohľadnice s troma motívmi, ktoré vydala v tomto období samospráva Čerenian v okrese Prievidza. Znázorňujú sakrálne pamiatky, život v obci a zimný pohľad na Čereňany.
viac
28.04.2018
Obec sa spolu s Mikulčicami uchádza o zápis do zoznamu pamiatok UNESCO
Obec Kopčany (okr. Skalica) sa v rámci vznikajúceho archeoparku Mikulčice – Kopčany už dlhšie plánuje uchádzať o zápis do zoznamu kultúrnych pamiatok UNESCO. Obce Mikulčice a Kopčany tento krok avizovali už v roku 2006.
viac
07.09.2023
Poloha obce Podzámčok láka, počet obyvateľov sa za 25 rokov zdvojnásobil
Malá vzdialenosť od okresného mesta, blízosť cesty I. triedy a voľné pozemky na stavbu rodinných domov zvýšili za uplynulých 25 rokov počet obyvateľov obce Podzámčok v okrese Zvolen o 100 percent na aktuálnych takmer 550.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %