Piatok 03.04.2020
Dnes má meniny 
Richard
°C
22.11.2019 03:00

V areáli Novej Cvernovky vznikne nový verejný park


Nový park by mal vzniknúť na ploche približne 8 200 štvorcových metrov v časti areálu bývalej chemickej priemyslovky, dnes kreatívnom centre Nová Cvernovka.


V bratislavskom Novom Meste by mal pribudnúť nový verejný park. Vzniknúť má na ploche viac ako 8200 štvorcových metrov v areáli komplexu bývalej strednej chemickej priemyslovky na Račianskej ulici.


 V súčasnosti je to kreatívne centrum Nová Cvernovka. Park bude verejne prístupný, s čím súvisí aj plánované odstránenie múru s oplotením oddeľujúcim areál od ulice. V pláne je tiež vybudovanie cyklotrasy.       

"V novej podobe parku vzniknú pobytové plochy, miesta pre dočasné aj trvalé umelecké inštalácie, terasa umožňujúca organizáciu kultúrnych podujatí. V zmysle adaptačných opatrení na klimatické zmeny pribudnú kosené a nekosené trávnaté plochy, záplavová lúka a zvýši sa množstvo stromov," približuje Nadácia Cvernovka.       

Na projekčné i realizačné práce v súvislosti s parkom by mohol prispieť verejný i súkromný sektor. "Sme pripravení naďalej sa aktívne podieľať na projekte premeny areálu na verejný park, taktiež aj na projekte vybudovania skateparku pre verejnosť a skate komunitu v zadnej časti areálu," poznamenal starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.       

Počas uplynulých dvoch rokov boli v parku zrealizované brigádnické a odborné práce, keď bol priestor vyčistený, stromy a kríky orezané, pokosené a vysadené nové trávniky. Pribudol tiež nový dočasný povrch chodníkov, náteru sa dočkalo chátrajúce oplotenie. Pribudli detské ihrisko, letná terasa a pódium kultúrneho priestoru, terasa cukrárne, verejná sauna, alebo dočasne umiestnený pavilón kognitívnych ilúzií Amesova izba. V susednej časti areálu sa rozrastá komunitná permakultúrna záhrada.       

Priestory niekoľkoposchodovej budovy bývalej školy, ktorá chátrala niekoľko rokov a bola prázdna, a susedného internátu má prenajaté Nadácia Cvernovka. Stavby boli postavené podľa projektu architekta Vladimíra Karfíka. História lokality je úzko spojená s priemyselným podnikom Dynamit Nobel, neskoršou Dimitrovkou, alebo Istrochemom. Neďaleké obytné štvrte Biely Kríž a Dimitrovka boli pôvodne vybudované hlavne pre zamestnancov továrne.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.04.2016
Pod Mostom SNP pribudlo 13 nových lavičiek
Bratislavčania sa môžu tešiť z trinástich nových lavičiek viedenského typu, ktoré Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy osadil pri Dunaji pod Mostom SNP a pri vstupe na UFO.
viac
20.09.2017
Staré Mesto má grantový program na tento rok
Skultúrnenie verejného priestoru, ochrana a tvorba životného prostredia, kultúrno-spoločenské aktivity a rozvoj kultúrneho života. To sú oblasti, v rámci ktorých sa dá požiadať bratislavské Staré Mesto o pridelenie grantu.
viac
23.10.2017
Voľnočasový priestor a park Jama v Novom Meste je skolaudovaný
Voľnočasový priestor a zelený park pre šport, rekreáciu a oddych Jama s rozlohou 17 000 metrov štvorcových v bratislavskom Novom Meste je skolaudovaný.
viac
27.12.2018
Bratislavské Nové Mesto bude mať svoju prvú wifi zónu
Zóna s bezplatným pripojením na internet by mala vzniknúť v parku na Račianskom mýte. Mestská časť totiž v rámci projektu Európskej komisie WiFi4EU získala dotáciu 15.000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %