Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
10.07.2024 12:10

V areáli SPU vznikne ukážková včelnica


Ilustračná snímka: TASR


V areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre vznikne ukážková včelnica. Jej vybudovanie bude ďalšou etapou projektu univerzitných lúk BIO:VCEL:IN, informovala Alica Beňová, riaditeľka Botanickej záhrady SPU. Včelnica bude doplnená o monitorovací systém.


Osadenie včelnice je plánované na voľnej ploche pri Pavilóne RI pod korunami mohutných líp. Tie zabezpečia včelám pocit súkromia a žiaduce pritienenie. "Umiestnenie, výber a zázemie sme dôkladne konzultovali s viacerými včelármi. Letáče úľov budú orientované v smere od budov, na lúky. Priamo na tejto ploche je vysiata špeciálna zmes pre opeľovače, na jeseň tu budú vysadené medonosné dreviny a kry," skonštatovala Beňová.         

Samotná včelnica bude pozostávať z drevenej stavby s technickým zázemím a ovládacou jednotkou, piatich úľov na podstavcoch, oborového oplotenia s uzamykateľnou bránkou a riadnym značením. "V priestore nebudeme nikdy pracovať s chemickými prípravkami, ako je tomu na poľných kultúrach, čo vo všeobecnosti negatívne ovplyvňuje správanie včelstiev," podotkla riaditeľka Botanickej záhrady.         

Aktuálne sú v priestore budúcej včelnice v zemi pripravené inžinierske siete - elektrina pre napojenie stavby, kabeláž pre wifi a kameru pre časozberné video. Informačný systém bude pozostávať z edukatívnych interaktívnych tabúľ, ktoré budú odbornú aj laickú verejnosť vzdelávať v téme dôležitosti opeľovačov.         

Informovať budú aj o včelstvách, medonosných rastlinách s prepojením na životné prostredie a biodiverzitu. Nebudú chýbať ani tabuľky informujúce o umiestnení včelstiev. Všetky súčasti projektu BIO:VCEL:IN budú dokončené v roku 2024.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.06.2020
Experimentálnu záhradu na SPU je možné sledovať aj cez počítač či mobil
Milovníci prírody môžu sledovať experimentálnu záhradu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre aj virtuálne.
viac
13.03.2023
V edukačnej včelnici pribudol apidomček
Projekt nitrianskej edukačnej včelnice sa po zime opäť rozbieha. Ako uviedli členovia občianskeho združenia (OZ) Zoborské včely, v novej sezóne sú plánované školské exkurzie i pobyty v novom apidomčeku.
viac
01.12.2023
Nový projekt SPU reaguje na klimatickú krízu
Konzorcium troch fakúlt Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre získalo od Európskej komisie grant na riešenie aktivít projektu v rámci programu Jean Monnet - Centrum excelentnosti. Aktivity sú naplánované na trojročné obdobie od roku 2023 do 2026.
viac
21.12.2023
Najudržateľnejšiu univerzitu na Slovensku nájdete v Nitre
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre si udržala prvenstvo v udržateľnosti medzi univerzitami na Slovensku aj v roku 2023. A ako informuje univerzita na svojej stránke, v globálnom umiestnení poskočila až o 56 miest na 178. miesto.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %