Sobota 07.12.2019
Dnes má meniny 
Ambróz
°C
02.02.2016 10:30

V Bratislave „zachraňovali“ bezdomovcov. Ohrozujú ich najmä mrazivé noci


Ľudia bez domova sú počas zimných mesiacov v nebezpečenstve. (Foto: Pixabay.com)


V súvislosti s mrazivým počasím sa 15. januára uskutočnilo v Bratislave koordinačné stretnutie zástupcov mesta a ostatných organizácií pracujúcich s ľuďmi bez domova, s cieľom nastaviť systém spolupráce medzi mestom a ostatnými poskytovateľmi sociálnych služieb a zvýšiť tak možnosti pomoci.


„Nič nechceme podceniť a chceme byť pripravení. Ľudia bez domova sú totiž počas mrazivých nocí najzraniteľnejší. Spoluprácou vieme pomôcť ľuďom bez domova efektívnejšie a adresnejšie,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

I. Nesrovnal na stretnutí informoval zástupcov občianskych združení a neziskových organizácií pomáhajúcim ľuďom bez domova o pripravenosti mesta zriadiť v prípade potreby stanový tábor tak, ako to bolo v roku 2012. „Komunikoval som s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom ohľadom pomoci pri zriaďovaní takéhoto stanového tábora. Ministerstvo je pripravené mestu pomôcť. Oslovil som s prosbou o spoluprácu aj vedenie ŽS. Veľmi by totiž pomohlo, keby boli železničné stanice a čakárne dočasne otvorené aj pre ľudí bez domova,“ povedal primátor.

Dohodli spoločný postup

Na stretnutí sa zástupcovia mesta a ostatné organizácie pracujúce s ľuďmi bez domova na území Bratislavy dohodli na pravidelnej výmene informácií a spoločnom postupe a spolupráci. Mesto Bratislava, ktoré prevádzkuje nocľaháreň Mea Culpa na Hradskej ulici s kapacitou 36 lôžok operatívne zvýši kapacitu na 45 ľudí a predĺži prevádzkové hodiny. Kapacity zariadenia z 200 na 270 - 280 lôžok je schopná zvýšiť aj Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul. Neziskové organizácie a občianske združenia pomôžu tiež terénnou prácou, vyhľadávaním ľudí bez domova či ich prípadným zvážaním do nocľahární a denných stacionárov. V prípade, že by nestačili ani zvýšené kapacity alebo by teplota dlhodobo klesla pod -10 °C, mesto je pripravené zriadiť stanové mestečko.

Mestská samospráva je tiež jedným z partnerov projektu Mobilnej ošetrovne (Domov sv. Jána z Boha, n. o.), ktorý je určený aj pre ľudí bez domova ako variant sociálnej pomoci. Pracovníci rehole vedia v prípade potreby zvážať ľudí bez domova do zariadení na to určených či poskytnúť ošetrenie. Na koordinačnom stretnutí sa zúčastnil aj náčelník Mestskej polície Peter Krajíček, ktorý deklaroval pripravenosť mestských policajtov pomôcť ľuďom bez domova – či už komunikovaním s nimi v teréne ohľadom možností pomoci, alebo v urgentných prípadoch aj ich priamym zvážaním do nocľahární.

V prípade skutočne kritickej situácie sa dajú operatívne zvyšovať kapacity niektorých ďalších zariadení o prístelky, spacie vaky či stoličky.

Autor: (is)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.11.2019
Na Bratislavskom hrade sa začali vianočné trhy
Na Bratislavskom hrade sa začali štvrtým rokom vianočné trhy, ktoré organizuje Národná rada (NR) SR rozsvietením vianočného stromčeka pred budovou parlamentu.
viac
02.12.2019
Marianka začala využívať elektromobil, chce prispieť k zníženiu emisií
Obec Marianka v okrese Malacky chce využívaním novo zakúpeného elektromobilu prispieť k zníženiu emisií CO2 v ovzduší, ktoré negatívne ovplyvňujú klimatické zmeny.
viac
30.11.2019
Vianočné srdce Zelenej župy
V pondelok 2. decembra 2019 sa vestibul župného úradu v Trenčíne premení na špeciálne remeselné trhovisko s titulom Vianočné srdce Zelenej župy.
viac
02.12.2019
Mestá a obce Slovenska môžu bez nedostatočnej infraštruktúry čeliť kyberútokom
Ak mestá a obce Slovenska nebudú mať dostatočne zabezpečenú infraštruktúru, môžu sa stať obeťami kyberútokov. Uviedol to hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.08 %