Sobota 20.07.2024
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
16.10.2015 03:23

V Bratislavskom kraji sa rozbieha duálne vzdelávanie. Žiakov pripraví na prax


Vzdelávanie v spolupráci zo zamestnávateľmi má pripraviť žiakov na podmienky pracovného trhu. (Foto: Pixabay)


Od školského roka 2015/2016 majú prváci na dvoch krajských stredných školách možnosť vzdelávať sa v systéme duálneho vzdelávania.


S ďalšími zamestnávateľmi z rôznych odborov Bratislavský samosprávny kraj, ako zriaďovateľ takmer šesťdesiatky stredných škôl, intenzívne rokuje. „Systém duálneho vzdelávania jedným z najlepších spôsobov, ako pripraviť študentov na požiadavky pracovného trhu. Dnes sme otvorili na dvoch stredných školách prvé triedy so žiakmi, ktorí majú garantovanú nielen prax počas štúdia priamo u zamestnávateľa, no zamestnávateľ im garantuje aj pracovné miesto po skončení školy.

O tieto triedy prejavili študenti veľký záujem,“ vyjadril sa na začiatku školského roka predseda BSK Pavol Frešo.Hlavným cieľom duálneho vzdelávania je príprava študentov stredných škôl na pracovný trh v reálnych podmienkach. Študenti tak nevykonávajú praktickú časť vyučovania v školskom prostredí, ale priamo u svojho budúceho zamestnávateľa, z ktorého sa stáva gestor vybranej triedy.

Zapojilo sa 7 zamestnávateľov

„Záujem o duálne vzdelávanie majú aj zamestnávatelia z oblasti cestovného ruchu, ktorí by chceli pripravovať žiakov podľa svojich požiadaviek. S viacerými zamestnávateľmi z rôznych oblastí intenzívne rokujeme,“ vyjadril sa riaditeľ odboru komunikácie a propagácie Úradu BSK Peter Húska.

V bratislavskom regióne sa zatiaľ do systému duálneho vzdelávania zapojilo 7 zamestnávateľov - dm drogerie markt, s. r. o., TESCO STORES, a. s., Todos, s. r. o., Todos Italia, s. r. o., BOAT, a. s., Auto Impex, s. r. o., Slovenská Grafia, a. s., ktorí podpísali zmluvy o duálnom vzdelávaní s 3 školami – SOŠ automobilová, J. Jonáša 5, Bratislava, SOŠ obchodu a služieb S. Jurkoviča, Sklenárova 1, Bratislava a SOŠ polygrafická, Račianska 190, Bratislava.BSK má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 57 stredných škôl, z toho 36 stredných odborných škôl, 2 jazykové školy, 14 gymnázií, 2 konzervatóriá a 3 spojené školy.

Autor: (vb)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.07.2024
Technická a finančná pomoc Európskej investičnej banky pre slovenské samosprávy
O možnostiach spolupráce medzi mestami a obcami na Slovensku rokoval predseda ZMOS Jozef Božik so zástupkyňou Európskej investičnej banky na Slovensku Zuzanou Kaparovou.
viac
16.07.2024
BSK pokračuje v príprave ďalších etáp cestného obchvatu regiónu Malokarpatska
Regionálne cesty v Bratislavskom kraji patria k najvyťaženejším na celom Slovensku, nakoľko po nich prejde až do 30 000 áut denne. Veľký problém spôsobuje tranzitná doprava aj v intravilánoch miest a obcí.
viac
16.07.2024
Tradičná Porciunkula ponúkne jarmok, remeselný trh i koncerty
Tradičný novozámocký jarmok Porciunkula sa tento rok uskutoční 26. a 27. júla na Majzonovom námestí. Podujatie ponúkne aj koncerty hudobníkov zo Slovenska a Maďarska.
viac
16.07.2024
Novela zákona o povinnom zmluvnom poistení: sumár najdôležitejších zmien
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky nedávno schválili novelu zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP), ktorú pripravilo Ministerstvo financií SR (MF SR).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %