Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
16.10.2015 03:23

V Bratislavskom kraji sa rozbieha duálne vzdelávanie. Žiakov pripraví na prax


Vzdelávanie v spolupráci zo zamestnávateľmi má pripraviť žiakov na podmienky pracovného trhu. (Foto: Pixabay)


Od školského roka 2015/2016 majú prváci na dvoch krajských stredných školách možnosť vzdelávať sa v systéme duálneho vzdelávania.


S ďalšími zamestnávateľmi z rôznych odborov Bratislavský samosprávny kraj, ako zriaďovateľ takmer šesťdesiatky stredných škôl, intenzívne rokuje. „Systém duálneho vzdelávania jedným z najlepších spôsobov, ako pripraviť študentov na požiadavky pracovného trhu. Dnes sme otvorili na dvoch stredných školách prvé triedy so žiakmi, ktorí majú garantovanú nielen prax počas štúdia priamo u zamestnávateľa, no zamestnávateľ im garantuje aj pracovné miesto po skončení školy.

O tieto triedy prejavili študenti veľký záujem,“ vyjadril sa na začiatku školského roka predseda BSK Pavol Frešo.Hlavným cieľom duálneho vzdelávania je príprava študentov stredných škôl na pracovný trh v reálnych podmienkach. Študenti tak nevykonávajú praktickú časť vyučovania v školskom prostredí, ale priamo u svojho budúceho zamestnávateľa, z ktorého sa stáva gestor vybranej triedy.

Zapojilo sa 7 zamestnávateľov

„Záujem o duálne vzdelávanie majú aj zamestnávatelia z oblasti cestovného ruchu, ktorí by chceli pripravovať žiakov podľa svojich požiadaviek. S viacerými zamestnávateľmi z rôznych oblastí intenzívne rokujeme,“ vyjadril sa riaditeľ odboru komunikácie a propagácie Úradu BSK Peter Húska.

V bratislavskom regióne sa zatiaľ do systému duálneho vzdelávania zapojilo 7 zamestnávateľov - dm drogerie markt, s. r. o., TESCO STORES, a. s., Todos, s. r. o., Todos Italia, s. r. o., BOAT, a. s., Auto Impex, s. r. o., Slovenská Grafia, a. s., ktorí podpísali zmluvy o duálnom vzdelávaní s 3 školami – SOŠ automobilová, J. Jonáša 5, Bratislava, SOŠ obchodu a služieb S. Jurkoviča, Sklenárova 1, Bratislava a SOŠ polygrafická, Račianska 190, Bratislava.BSK má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 57 stredných škôl, z toho 36 stredných odborných škôl, 2 jazykové školy, 14 gymnázií, 2 konzervatóriá a 3 spojené školy.

Autor: (vb)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.11.2023
Envirorezort chce opätovné zavedenie lovu vlka
Lov vlka dravého by mohol byť opäť obnovený na základe stanovovaných kvót, rovnako ako to bolo pred rokom 2021. Vyplýva to z predbežnej informácie zverejnenej na legislatívno-právnom portáli Slov-Lex.
viac
30.11.2023
Pre niekoho odpad, pre iných poklad
Týmto spôsobom pristupujú zamestnanci Technických služieb mesta Dubnica nad Váhom ku knihám, ktoré svoju životnú púť mali ukončiť na zbernom dvore. Vďaka iniciatíve zamestnancov však v jeho priestoroch vznikla malá knižnica, ktorá ponúka možnosť bezplatnej výpožičky či výmeny rôznorodých titulov.
viac
27.11.2023
Začína sa kampaň za zastavenie násilia páchaného na ženách
Tohtoročná kampaň Zastavme násilie na ženách 2023 zdôrazňuje dôležitosť urýchlených investícií, ktoré pomôžu predchádzať a odstraňovať násilie páchané na ženách a dievčatách.
viac
30.11.2023
Prímestskú autobusovú dopravu na východe bude riadiť dispečing
Samosprávne kraje na východe Slovenska zavádzajú novinku v doprave – centrálny dispečing a informačný systém IDS Východ. Prvá etapa systému, ktorý umožní zavádzanie garantovaných prestupov a informačných tabúľ na zastávkach, bude spustená v januári 2024.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %