Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
13.11.2018 04:45

V Brezne ožíva storočný ovocný sad


Ilustračná snímka, zdroj: (msu)


Obyvateľom Brezna v spolupráci s neziskovou organizáciou Brezno pre občanov sa vďaka grantovému programu Zelené oázy podarilo obnoviť verejnosťou obľúbený ovocný sad Banisko.


Snaha a zapojenie občanov boli ocenené a nadácia Ekopolis so Slovnaftom vyhlásili projekt v Brezne za najlepší v 12. ročníku celoslovenského grantového programu.

 O podporu z grantového programu Zelené oázy požiadalo v uplynulom ročníku 189 žiadateľov, z nich 107 postúpilo do druhého kola.  Z týchto projektov poradný výbor vybral a odporučil spolufinancovať 31 najlepších v celkovej sume 69 600 eur. „Nebolo jednoduché vybrať víťaza aktuálneho ročníka, ale nakoniec sme sa rozhodli oceniť projekt, o ktorom predpokladáme, že svojim prepojením ovocinárskej tradície a moderného životného štýlu a spoluprácou samosprávy a občanov bude trvalo udržateľným atraktívnym miestom pre aktívny oddych občanov Brezna a že bude inšpirovať aj iných.“, hovorí Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis. Aktivisti zároveň získali finančnú odmenu v hodnote 1000 eur a tieto prostriedky použijú na ďalší rozvoj sadu Banisko v Brezne.

 V sade, ktorý je  obľúbeným miestom na oddych pre rodiny s deťmi, dôchodcov či pacientov neďalekej nemocnice, rastú historické druhy jabloní, hrušiek a sliviek. Niektoré majú aj viac ako sto rokov. Stromy však už potrebovali odbornú údržbu a okolie bolo treba upraviť. Grant umožnil začať s prácami, do ktorých sa okrem odborníkov na orez historických drevín zapojili aj ľudia z okolia.

Medzi ďalšie úspešné projekty 12. ročníka patrí OZ Svetlo pre Olichov, ktorého dobrovoľníci v Zariadení sociálnych služieb v Olichove pre klientov upravili zanedbané priestory areálu, zriadili i mobilné záhony – záhony, ktoré umožňujú v rámci pracovnej terapie prácu v záhrade aj vozíčkarom. Svojou aktivitou prispeli aj dobrovoľníci z OZ Priatelia Znieva z Kláštora pod Znievom, ktorí vyčistili, opravili a obnovili prevádzky starých existujúcich obecných studní. Členovia OZ Gaštanový koník s projektom Školské záhrady pod Vihorlatom, vytvorili a znovuzaviedli pestovateľský predmet do vyučovania základných škôl v meste Snina.

Grantový program Zelené oázy podporuje už 13 rokov aktívnych občanov v neziskových organizáciách, miestnych samosprávach, školských zariadeniach a centrách voľného času pri vytváraní, obnove alebo oživení ekologicky hodnotných lokalít a trás. Hlavným cieľom programu je podpora trvalej starostlivosti o environmentálne hodnotné lokality, a snaží sa reagovať na aktuálne témy, ktoré rezonujú v našej spoločnosti. „V októbri sme zároveň vyhlásili už 13. ročník programu Zelené oázy. Svoje projekty do neho môžu posielať žiadatelia do 3. decembra 2018. Mottom nového ročníka je Saďme stromy!,“ dopĺňa Milan Hronec.

Autor: (ts-ekopolis)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.04.2017
V roku 2017 ožije ďalších 23 zelených oáz po celom Slovensku
Revitalizácia parku, obnova náučného chodníka, vytvorenie komunitnej záhrady a ďalšie ekologické projekty sa zrealizujú vďaka grantovému programu Zelené oázy. V 11. ročníku, ktorý vyhlásila Nadácia Ekopolis a spoločnosť SLOVNAFT, a. s., získalo podporu 23 projektov v celkovej výške 56 000 eur.
viac
08.04.2020
V SR pribudne 23 zelených oáz, dobrovoľníci na ne dostanú 60 000 eur
Na Slovensku pribudne ďalších 23 nových alebo revitalizovaných zelených plôch. Vybudujú ich dobrovoľníci s podporou grantového programu Zelené oázy, ktorý im pomôže celkovou sumou 60 000 eur. V utorok o tom informovala Martina Ragalová z banskobystrickej Nadácie Ekopolis.
viac
11.12.2020
Zapojte sa do programu „Zelené oázy“
Možnosť získať grant na zlepšenie životného prostredia vo svojom okolí majú neziskové organizácie, komunitné centrá, školy, mestá a obce. Výzva na podávanie projektov je otvorená od 7. decembra 2020 do 18. januára 2021.
viac
23.11.2021
Komunitné enviroprojekty sa môžu uchádzať o grant z programu Zelené oázy
Obce, mestá, neziskové organizácie, školy a komunitné centrá spolu s dobrovoľníkmi môžu požiadať o financie na výsadbu a revitalizáciu zelene. Najlepšie komunitné enviroprojekty by si mohli rozdeliť 60 000 eur z grantového programu Nadácie Ekopolis. Informovala o tom Martina R. Hromadová z nadácie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %