Nedeľa 26.05.2024
Dnes má meniny 
Dušan
°C
11.05.2016 09:08

V Brezne slávnostne otvorili zrekonštruovanú synagógu


Zrekonštruovaná synagóga. Snímka: (obnova.sk).


Breznianska synagóga, ktorá je jedinou sakrálnou židovskou stavbou na Horehroní, sa po 70 rokoch dočkala rekonštrukcie. Mesto ju obnovilo za pomoci eurofondov.


"Celkovo bolo v rámci investičnej akcie "Stavebné úpravy synagóga Brezno" preinvestovaných viac ako milión eur. Z tejto sumy 85 percent tvoril príspevok z Európskeho fondu sociálneho rozvoja, desať percent príspevok zo štátneho rozpočtu a päť percent tvorili vlastné zdroje mesta," uviedla Petra Dzurmanová, viceprimátorka Brezna.       

Ako dodala, rekonštrukciou synagógy získa horehronský región nielen obnovený náboženský chrám, ale tiež kultúrny stánok s rozmanitým využitím. Už v najbližších týždňoch poslúži ako priestor na organizovanie koncertov, vystavovanie prác medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry alebo ako dejisko inšpiratívneho divadelného festivalu.

"Zárukou pestrého kultúrneho využitia stavby s výbornou akustikou je aj podpísanie Memoranda o spolupráci medzi mestom Brezno a Akadémiou umení v Banskej Bystrici," dodala Dzurmanová.  

Osud synagógy, národnej kultúrnej pamiatky v metropole Horehronia, počas 20. storočia kopíroval život miestnej židovskej komunity. Jej základný kameň bol za výdatnej pomoci mesta postavený už v roku 1901. Dostavaná bola približne o 30 rokov neskôr, no svoj pôvodný účel stihla plniť len do začiatku druhej svetovej vojny. Po jej skončení sa podobne ako v mnohých ďalších slovenských mestách už židovskú komunitu nikdy nepodarilo obnoviť.       

Synagóga v istom období slúžila aj ako sýpka a postupne chátrala. Až na prelome storočí vyvinula samospráva snahu prinavrátiť pamiatke dôstojnejší vzhľad. Čiastočnú rekonštrukciu vtedy podporili aj potomkovia breznianskych Židov, ktorí dnes žijú v rôznych častiach sveta, no na Brezno nezanevreli.       

V priestoroch synagógy je teraz stála expozícia z histórie židovskej komunity v Brezne.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.11.2020
Rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne pokračuje prácami v interiéri
Rekonštrukcia bývalej Jurkovičovej teplárne v Bratislave, národnej kultúrnej pamiatky (NKP), naďalej pokračuje. Fasáda budovy je kompletne dokončená, práce však stále pokračujú v interiéri. Investor zároveň pripravuje budovy na kolaudáciu, rozdelená bude do viacerých fáz.
viac
09.12.2020
Otvorili zrekonštruovaný most cez Váh v Považskej Bystrici
Po viac ako 15-mesačnej rekonštrukcii a polročnom meškaní otvorili v utorok (8.12) pre motoristov zrekonštruovaný Orlovský most cez rieku Váh v Považskej Bystrici. Bola súčasťou prvej etapy rekonštrukcie takmer 3,6 kilometrového úseku cesty II/517 Považská Bystrica – Domaniža.
viac
07.04.2021
Majitelia i užívatelia objektov v pamiatkovej zóne Brezna môžu žiadať o dotáciu
Mesto Brezno na svojom webe zverejnilo začiatkom apríla výzvu na podávanie žiadostí o dotáciu na tento rok z účelového fondu z rozpočtu mesta v zmysle všeobecne záväzného nariadenia (VZN).
viac
11.08.2023
Zrekonštruovanú krytú plaváreň plánuje mesto otvoriť v septembri
V meste Žiar nad Hronom bude po štyroch rokoch pre verejnosť opäť prístupná krytá plaváreň. Po rozsiahlej rekonštrukcii ju mesto plánuje oficiálne otvoriť v septembri, v súčasnosti sa v rámci projektu uskutočňujú už len dokončovacie práce.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %