Štvrtok 02.07.2020
Dnes má meniny 
Berta
°C
23.06.2020 07:30

V bývalej materskej škole by malo vzniknúť múzeum a pamätná izba


Na snímke časť expozície v zrekonštruovanom strážnom domčeku v Haliči v okrese Lučenec. Snímka zdroj: (tasr).


Vytvorenie obecného múzea a pamätnej izby maliara Tivadara Kosztku Csontváryho je jedným z aktuálnych zámerov samosprávy obce Halič v okrese Lučenec. Informoval o tom starosta Alexander Udvardy.


„Máme nadviazanú cezhraničnú spoluprácu s maďarským mestom Šalgotarján, kde by sme v rámci programu Interreg chceli získať finančné prostriedky na obnovu jednej obecnej budovy, bývalej materskej školy. V nej by malo vzniknúť obecné múzeum i pamätná izba tohto maliara,” načrtol starosta.

Pamiatke Kosztku Csontváryho, ktorý vlastnil v Haliči lekáreň, je venovaná i prírodná galéria reprodukcií jeho diel. Obec ju vytvorila pri zrekonštruovanom železničnom domčeku, pozostatku zrušenej lokálnej trate z Lučenca. Obnovený objekt samospráva začala využívať ako informačné centrum a malé železničné múzeum.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.08.2016
Obec Skačany chce zatepliť budovu telocvične za viac ako 100 000 eur
Rekonštrukciu telocvične pri miestnej základnej škole s materskou školou v podobe zateplenia jej budovy i výmeny okien plánuje samospráva Skačian v okrese Partizánske. Projekt vyčíslila na viac ako 100 000 eur, o prostriedky na jeho financovanie sa uchádza z mimorozpočtových zdrojov.
viac
29.08.2016
Poprad chce kúpiť budovu bývalého Tatranského múzea za 180 000 eur
Odkúpenie budovy bývalého Tatranského múzea v mestskej časti Popradu vo Veľkej sa na zasadnutie mestského zastupiteľstva dostalo už druhýkrát. Predtým tento bod z programu poslanci stiahli.
viac
02.03.2017
Eurofondy oživia ďalšiu časť bohatej histórie župy
V rámci programu európskych projektov slovensko-poľskej spolupráce schválil monitorovací výbor INTERREG štyri podané žiadosti Žilinského samosprávneho kraja.
viac
14.07.2017
Na Nitrianskom hrade vznikla Pamätná miestnosť kardinála Korca
V priestoroch Biskupského paláca na Nitrianskom hrade vznikla Pamätná miestnosť kardinála Jána Chryzostoma Korca. Umiestnený je v nej výber darov, ktoré kardinál počas svojho života nadobudol, ale aj niektoré jeho osobné veci, napríklad okuliare, ktoré k nemu neodmysliteľne patrili.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.31 %