Sobota 08.08.2020
Dnes má meniny 
Oskar
°C
09.12.2019 05:40

V bývalej TAZ-ke chcú umiestniť zvieracie krematórium


Ilustračná snímka, zdroj: noviny.sk


Čas do vianočných sviatkov majú Trnavčania, ktorí sa chcú vyjadriť k zámeru etablovania zvieracieho krematória v meste.


Radnica na svojej webovej stránke zverejnila informáciu o možnosti pripomienkovať úmysel spoločnosti Anubis prevádzkovať kremačnú pec v areáli bývalých Trnavských automobilových závodov na spopolňovanie uhynutých spoločenských zvierat. Prípadné pripomienky možno do 26. decembra zasielať na adresu Okresného úradu v Trnave, odboru starostlivosti o životné prostredie, zámer je ale k nahliadnutiu na mestskom úrade.       

Žiadateľ Šimon Pajpach uvádza, že od umiestnenia zariadenia v priemyselnom parku sú najbližšie obydlia vzdialené niekoľko sto metrov. Spoločnosť chce prevádzkovať typové zariadenie s maximálnou kapacitou 300 kilogramov. Predpokladá, že spaľovacia pec bude v prevádzke raz až dvakrát v týždni, zvieratá do doby spálenia budú uložené v mraziacich boxoch. "Majiteľ si tiež bude môcť objednať prevoz v riadne označenom aute, zviera môže byť podľa požiadaviek spopolnené aj hneď. Na takomto princípe funguje väčšina krematórií v Európe a aj u nás prevádzkovo najstaršie krematórium zvierat v Jabloňovom," uviedol žiadateľ.       

Spracovanie pracuje na princípe viacstupňového spaľovania pri teplote 850 °C. Zariadenia, ktoré chce žiadateľ použiť, spĺňajú emisné limity, zápachové emisie sú minimalizované. "Ako spracovateľ zámeru som v podobnom zariadení pracoval dva roky. Som asi jeden z 20-30 ľudí z celého Slovenska, ktorý má v danom obore reálnu prax. Spopolňoval som zvieratá mnohým obyvateľom Trnavy, ale aj širokého okolia," uviedol Pajpach.      

 V Trnave ide už o druhý pokus o zvieracie krematórium, prvý narazil na nesúhlas mesta. Len pred niekoľkými týždňami sa podobnou žiadosťou zaoberali v Bučanoch pri Trnave, tam nepresvedčili obyvateľov obce.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.11.2017
V Sobranciach zriadili mestskú políciu
Novozriadená Mestská polícia (MsP) v Sobranciach už vykonáva svoju činnosť. Dočasne sídli v priestoroch Materskej školy na Gagarinovej ulici.
viac
22.08.2018
Nové pracovisko múzea priblíži, ako žili ľudia za čias Baťu
Mestské múzeum v Partizánskom bude mať svoje elokované pracovisko. Vznikne na najstaršej ulici v meste a bude približovať tamojší život na prelome 30. a 40. rokov minulého storočia.
viac
06.07.2019
Mesto Levice zisťuje názor obyvateľov na vytvorenie prírodného cintorína
Mesto Levice pripravilo anketu pre obyvateľov, prostredníctvom ktorej chce zistiť názor občanov na vybudovanie prírodného cintorína v meste. Prvý prírodný cintorín na Slovensku vznikol pred dvoma rokmi vo Zvolene.
viac
09.03.2020
Podnikatelia chcú v Senici zriadiť zvieracie krematórium
Pred komisiou na ochranu verejného poriadku a životného prostredia v Senici prezentovali konatelia spoločnosti Anubis zámer vybudovania zvieracieho krematória, ktoré by malo vzniknúť v priestoroch bývalých kasární na Dlhej ulici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %