Snímka z podujatia
V dňoch od 21. do 24. septembra 2023 sa uskutočnil 18. ročník celoslovenského stretnutia fujaristov v areáli Kaštieľa Čičmany pod názvom Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!
Piatkové popoludnie s názvom Spomienky a odkazy majstrov bolo venované výrobcovi fujár a píšťal Alexandrovi Králikovi. Rozprával o svojich skúsenostiach s výrobou fujár a ľuďoch – majstroch, ktorí ho v umeleckom živote ovplyvnili. Počas sobotného programu na javisku vystúpili fujaristi zo Slovenska a zahraničia, FSk Poničan z Poník, Trombitáši FS Javorník z Lúk pod Makytou, MSSk Chlopi z Heľpy, FSk Lastovienka z Čičmian, Bardejovskí heligonkári, heligonkár Juraj Krahulec, sólisti a gajdoši. V nedeľu sa uskutočnila slávnostná svätá omša venovaná nositeľom tradícií. Počas galaprogramu sa predstavili fujaristi zo Slovenska, FS Bystrina, Trombitáši FS Javorník z Lúk pod Makytou, FSk Lastovienka z Čičmian, MSSk Kriváň z Východnej, gajdoši, Trombitáši FSk Hájiček Chrenovec Brusno a Martin Repáň.
„Oživením festivalu bol sprievodný program pre verejnosť, počas ktorého sa už od štvrtka prezentovala výroba fujár a škola hry na fujaru. Návštevníci si mohli vyskúšať niektoré z postupov výroby a tak načrieť do tajov tohto remesla. Lektormi tvorivých dielní boli Matúš a Michal Fiľovci. Vysoko profesionálne hodnotím prezentáciu fujary trombity, ktorá sa stala obohatením celého podujatia a veľká vďaka za to patrí Mirkovi Štefánikovi a jeho manželke, Igorovi Dundekovi a členom FS z Lúk pod Makytou. Prezentácie sa uskutočnili pod názvom ,,Fujara trombita do kôry ovitá". Veľká vďaka patrí účinkujúcim, že v tak nepriaznivom počasí vedeli svojimi výkonmi roztlieskať, zaujať a potešiť diváka. Ďalším zo zážitkov bola slávnostná sv. omša slúžená za nositeľov tradícií. Tá sa odohrávala vzhľadom na počasie v kostole za účasti účinkujúcich fujaristov a trombitášov a bola súčasťou víkendového programu. Dnes už neodmysliteľnou súčasťou celoslovenského stretnutia fujaristov sa stal moderátor Martin Kopor, ktorý svojim majstrovstvom slova a humoru spríjemnil celé podujatie. Ďakujem Krajskému kultúrnemu stredisku v Žiline, pani riaditeľke a hlavne tímu dievčat, s ktorými bola radosť spolupracovať a to nielen na tomto ročníku, ale tiež na výstavách, ktoré sa organizovali v rámci podujatia v Čičmanoch a Žiline. Ďakujem.“ uviedol Michal Fiľo, autor programov.
Ako ďalej uvádza riaditeľka Krajského kultúrneho strediska v Žiline Júlia Marcinová: „Toto podujatie má naozaj dušu. Výrazne sa odkláňa od komerčného charakteru a rodinnou, doslovne intímnou atmosférou vytvára presný opak. Napĺňa ľudí radosťou z takéhoto spôsobu zachovávania a prezentovania kultúrneho dedičstva a účinkujúci, ktorí sú každoročne súčasťou programu, vytvárajú svojim umením a vlastným vkladom jedinečnú atmosféru. Je našou povinnosťou vytvárať priestor na organizovanie takéhoto typu podujatí a dať návštevníkom možnosť zažiť folklórne dedičstvo v prostredí špecifických Čičmian. Vďaka patrí Michalovi Fiľovi a všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k tomu, aby bol 18. ročník stretnutia fujaristov opäť výnimočný.“
Podujatie bolo realizované pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej. Organizátormi podujatia sú Krajské kultúrne stredisko v Žiline, Obec Čičmany a Kaštieľ Čičmany. Autor programov je Michal Fiľo, majster ľudovej umeleckej výroby. Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Žilinský samosprávny kraj a konal sa v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva. S pozdravom