Streda 17.07.2024
Dnes má meniny 
Bohuslav
°C
25.03.2022 12:35

V doplňujúcich voľbách uspeli prevažne nezávislí kandidáti na starostov


Ilustračná snímka: (tasr).


V sobotňajších (19. 3.) doplňujúcich voľbách do orgánov samosprávy obcí sa z kandidátov na starostov darilo najviac uchádzačom z radov nezávislých. Z desiatich možných postov šéfov samospráv získali kandidáti bez politickej príslušnosti sedem.


Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR, približujúci podrobnosti sobotňajších volieb.

Z tabuľky na stránke ŠÚ vyplýva, že za starostu zvolili tiež kandidáta KDH, nominanta Smeru-SD a uchádzača, ktorý kandidoval s podporou strán SaS, Sme rodina a Dobrá voľba.

"Z celkovo piatich zvolených poslancov obecných zastupiteľstiev boli úspešnými kandidátmi po dvoch nominanti SNS a Smeru-SD, v jednom prípade zvolili kandidáta strany Hlas-SD," dodáva hovorkyňa ŠÚ Jana Morháčová.

Na sobotňajších doplnkových komunálnych voľbách sa zúčastnilo 35,4 percenta oprávnených voličov. "Najvyššiu účasť, takmer 90-percentnú, zaznamenali v obci Liptovské Beharovce v okres Liptovský Mikuláš. V ďalšej liptovskej obci Vavrišovo bola, naopak, najnižšia účasť – právo voliť využilo len 3,44 percenta oprávnených hlasovať," informovala Morháčová.

Priblížila tiež, že najviac hlasov (2098) bolo zaevidovaných v Bernolákove (okres Senec), kde si obyvatelia volili starostu z troch kandidátov. Najmenej obálok (19) odovzdali hlasujúci vo Vavrišove (okres Liptovský Mikuláš).

"Najtesnejší výsledok pri obsadení poslaneckého mandátu bol v Brvništi v okrese Považská Bystrica, o zvolení rozhodli tri hlasy. Vo voľbe starostov bolo najvyrovnanejšie súperenie v Liptovských Beharovciach, kde zvolená starostka získala o štyri hlasy viac ako kandidát na druhom mieste," oznámila hovorkyňa ŠÚ.

Starostu si občania volili v obciach Bernolákovo, Liptovské Beharovce, Brezany, Selce, Mokrá Lúka, Jastrabie nad Topľou, Drienovec, Štitáre, Košťany nad Turcom a Seľany. Poslanca obecného zastupiteľstva vyberali v obciach Vavrišovo, Braväcovo, Kecerovský Lipovec, Brvnište a Čifáre.

Na spracovaní výsledkov sa v sobotu podieľalo 67 pracovníkov Štatistického úradu SR, ktorí pracovali spolu v 20 sumarizačných útvaroch.

Doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí sa vyhlasujú v prípade, ak sa v niektorej obci nekonali alebo ak zanikol mandát poslanca či starostu bez náhradníka. Voľby sa tiež zopakujú, ak ich vyhlásil Ústavný súd SR za neplatné. V marcovom termíne sa pôvodne mali doplňujúce voľby konať v 29 samosprávach. V 14 z nich sa však neodohrali, keďže v nich nemal nikto záujem kandidovať.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.02.2021
Doplňujúce voľby do orgánov samospráv
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky vyhlásil doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí a určil deň ich konania na sobotu 15. mája 2021 v čase od 7.00 do 22.00 h.
viac
24.10.2022
Odpady sú dôležitou volebnou témou, snažia sa ňou kandidáti zaujať?
Komunálne voľby sa budú konať 29. októbra a kandidáti na predstaviteľov samospráv v nich prinášajú voličom množstvo tém a ich riešení. Niektoré sú populárnejšie, iné zas menej.
viac
25.10.2022
Ako prvé sa budú spracovávať hlasy za kraje, voliť budú v 2926 obciach
V sobotňajších (29. 10.) spojených samosprávnych voľbách sa ako prvé budú rátať a sumarizovať hlasy, ktorými si voliči vyberali predsedov a poslancov samosprávnych krajov. Šéfov samospráv i poslancov zastupiteľstiev budú voliť v 2926 obciach SR.
viac
13.09.2023
K voľbám môže prísť viac ako 4,3 milióna voličov
Štatistický úrad SR zverejnil kvalifikovaný odhad počtu voličov aj prvovoličov. Prvýkrát môže voliť národný parlament takmer 185-tisíc mladých ľudí vo veku od 18 do 21 rokov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %