Pondelok 26.10.2020
Dnes má meniny 
Demeter
°C
20.08.2019 09:15

V Dubnici nad Váhom sa začína festivalový týždeň


Ilustračný výrez plagátu


V poradí 26. ročník Dubnického folklórneho festivalu otvorí svoje brány už túto stredu; 21. augusta 2019.


Dubnický folklórny festival mesto opäť po roku premení v termíne od 21. do 25. augusta na mekku folklóru v regióne. Festival prešiel tento rok redizajnom, a to pokiaľ ide o miesto jeho konania, nové webové sídlo či programové zloženie. Dúfame, že najlepší ročník DFF je práve pred nami. 

Prvýkrát zažijeme centralizovaný festival aj pôvodný jarmok  

Jednotlivé programové bloky sú po prvýkrát situované do centralizovanej hlavnej zóny mesta. Folklórom ožije kaštieľ, mestský park a javisko pred OD ABC. Festivalového ducha bude cítiť v priamom srdci mesta, pričom diváci sa už nebudú musieť za jednotlivými programovými blokmi presúvať naprieč mestom. „Opätovne využijeme aj Jarmočnisko, ktoré špeciálne pripravujeme pre remeselníkov a folklórne skupiny. Chceme navodiť dojem jarmoku v starej Dubnici. Tí, čo majú radšej pokojnejšie prostredie, si budú môcť v noci posedieť v kaštieľskej pivnici pri cimbalovej muzike,“ vysvetlil vedúci oddelenia kultúry Richard Benech. 

Perličky pre odbornú verejnosť a milovníkov regionálnej kultúry

Na tohtoročnom Dubnickom folklórnom festivale bude odhalený obraz dubnickej party, ktorá sa stane súčasťou projektu Party 21 a následne aj kolekcie obrazov putujúcej do celého sveta. Po prvýkrát sa bude prezentovať aj výstava Herbárium Populi Vagi z rovnomenného kalendára s vyšívanými rámami, na ktorých spolupracovala dubnická vyšívačka Mária Backová. 

 Z dubnickej ľudovej kultúry bude čerpať aj otvárací ceremoniál, kde sa predstaví Dubnička, Dievky a FS Mladosť s programom „Čo kroj, to iná pieseň“  a diváci po prvýkrát vzhliadnu rozmanitosť dubnického kroja. „Zaujímavý je určite detský program „Deti z pančáku“, kde si zaspomínajú na svoju mladosť narodení v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Samozrejme, nebudú chýbať ťaháky festivalu ako SĽUK, Sokoly, Sendrejovci, ale aj výborné slovenské súbory z rôznych kútov Slovenska či zahraničné súbory z Gruzínska, Čiech, Maďarska, Poľska a japonské bubny v podaní maďarskej skupiny, sprievod, vystúpenia a mnoho iného,“ vysvetlil ďalej Richard Benech.  

Nové webové sídlo 

Tohtoročnou novinkou je tiež nové webové sídlo festivalu. Na adrese www.dff.sk sú pod jednou strechou s atraktívnym dizajnom zhromaždené všetky praktické rady a aktuálne informácie zo života festivalu. 

Prvýkrát s vratnými pohármi

Aby Dubnický folklórny festival prispel k ochrane životného prostredia, mesto sa po vzore iných festivalov rozhodlo zabezpečiť vratné plastové poháre, ktoré si bude možné zakúpiť za 2 €. Budú potlačené vzormi festivalu a verejnosti k dispozícii aj ako suvenír.

Rekordný počet sponzorov

Dubnický folklórny festival už má svoje meno a patrí k významným podujatiam tohto typu na Slovensku. Aj napriek tomu ho v minulých rokoch podporovali najmä pravidelní skalní sponzori. Tento rok je výnimočný počtom sponzorov aj výškou podpory. „Dôvod vidíme hlavne v osobnom prístupe a zainteresovaní sa vedenia mesta, ktoré aktívne a úspešne oslovilo veľké dubnické firmy. Vďaka týmto financiám môžeme rozvíjať festival po programovej, ale aj materiálno-technickej stránke. Za organizačný výbor musím vyjadriť veľkú vďaku vedeniu mesta a sponzorom,“ uzatvoril vedúci kultúry.  

9 praktických tipov pre návštevníkov festivalu:

Užitočné informácie, ktoré pomôžu vychutnať si 26. ročník Dubnického folklórneho festivalu naplno.

Kde sa dajú kúpiť lístky na festival?  Vstupenky a permanentky je možné zakúpiť si v predpredaji na pokladni oddelenia kultúry v dome kultúry, v mestskej knižnici aj v pokladni Dubnického múzea, online cez  www.kultura.dubnica.eu  a priamo počas festivalu pri vedľajšom vchode kaštieľa v stánku Dubnického múzea so suvenírmi

Najvýhodnejšou možnosťou, ako sa zúčastniť všetkých festivalových podujatí, je permanentka pre dvoch „double”. V cene permanentiek je okrem vstupu na program na nádvorí aj Jarmočnisko, expozícia Dubnického múzea a možnosť hlasovať za laureáta festivalu. V ponuke sú tiež vstupenky na jednotlivé dni za 5 € so zľavneným vstupným na 4 € pre dôchodcov, deti do 15 rokov a držiteľov preukazu ŤZP. Deti do 2 rokov majú vstup zadarmo. Samostatná vstupenka na program SĽUKu je v hodnote 12 €. Permanentky odporúčame aj z dôvodu obmedzenej kapacity priestorov festivalu. Je možné, že v prípade naplnenia bude predaj vstupeniek zastavený v deň konania. Podujatia sú počas dňa na Jarmočnisku spolu s relax zónou v parku voľne prístupné. 

Bude sa na mieste konania festivalu nachádzať infostánok?

Pri vedľajšom vchode do Dubnického kaštieľa bude umiestnený infostánok Dubnického múzea, v ktorom bude možné v prípade záujmu získať program DFF či aktuálne informácie o prípadných programových zmenách. 

Ak prídeme na festival autom, kde môžeme zaparkovať? 

Návštevníkom festivalu s vlastným motorovým vozidlom odporúčame parkovať na parkovisku pri futbalovom štadióne pod kaštieľom.

S akými dopravnými obmedzeniami treba rátať?

Dopravné obmedzenia sa dotknú najmä Námestia sv. Jakuba v historickom centre mesta, resp. v najbližšom okolí Dubnického kaštieľa. Tu bude odstavená cesta pred kaštieľom a vedľajšie dve uličky spolu s Ulicou školskou (popred gymnázium). Tieto obmedzenia budú trvať počas troch dní; teda v piatok, sobotu a v nedeľu. V nedeľu bude tento priestor slúžiť hlavne na parkovanie autobusov zúčastnených súborov.

Kde bude možné počas festivalu využiť verejné toalety?

Toalety pre divákov budú zabezpečené priamo v priestoroch konania na nádvorí kaštieľa a pred Jarmočniskom. Tieto budú prístupné pre platiacich divákov počas večerných podujatí. Zároveň budú počas dňa prístupné aj verejné toalety pri kaštieli, kde sa bude nachádzať aj infostánok. Tieto budú vo večerných hodinách určené len pre divákov festivalu. Otvorenie verejných toaliet pri OS Máj je zabezpečené v dňoch piatok a sobota. 

Kam sa môžeme obrátiť, ak budeme mať zdravotné ťažkosti? 

Infostánok pri kaštieli bude možné navštíviť aj v prípade zdravotných problémov, nakoľko sa v ňom bude nachádzať personál zabezpečujúci zdravotnú službu. 

Ak mám nejaké podnety súvisiace s festivalom, akou cestou môžem kontaktovať organizátorov?

Akékoľvek podnety ohľadom festivalu môžu diváci adresovať členom výboru osobne, správou na sociálnej sieti Facebook na profile Dubnický folklórny festival alebo e-mailom na dff@dubnica.eu.

S akými predmetmi je vstup na festival zakázaný?

V priestoroch konania festivalu nie sú žiaduce ostré predmety a zbrane. Na rozdiel od iných festivalov, nakoľko nádvorie bude z veľkej časti zastrešené, dáždniky budú na predstaveniach v kaštieli zbytočné. Dôležité je priniesť si dobrú náladu a zdieľať ju so všetkými. 

 Všetky potrebné informácie vrátene programového plagátu sú zverejnené na novom webovom sídle festivalu www.dff.sk

 Pre viac informácií kontaktujte: Mgr. Veronika Rezáková , hovorkyňa mesta Dubnica nad Váhom, e-mail: hovorca@dubnica.eu, tel. kontakt: 0917431271

Autor: (ts-MsÚ Dubnica nad Váhom)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.06.2016
Na Medzinárodnom folklórnom festivale Myjava 2016 sa predstaví 1500 účinkujúcich
Účinkujúci zo štyroch kontinentov budú zabávať divákov na 57. ročníku Medzinárodného folklórneho festivalu Myjava 2016 (17. – 19. 6.). Okrem slovenských folklórnych súborov a skupín sa na kopaniciach predstavia tanečníci a hudobníci z Českej republiky, Chorvátska, Indie, Egypta, Namíbie a Peru.
viac
22.06.2016
Do trenčianskoteplickej doliny sa opäť po roku vracia filmové umenie
V dňoch 23. – 26. júna sa už po 24. krát v Trenčianskych Tepliciach stretne široká odborná i laická verejnosť so záľubou v kinematografii.
viac
18.08.2016
V Hrušove bude počas víkendu už 21. Hontianska paráda
Uvítací príhovor starostu Hrušova Pavla Bendíka v miestnom rozhlase otvorí v piatok 19. augusta o 15. hod. 21. ročník folklórneho festivalu Hontianska paráda. Je najväčším podujatím ľudovej tradičnej kultúry v hontianskom regióne.
viac
18.04.2017
Kultúru a šport v regiónoch podporí župa dotáciami vo výške 248-tisíc eur
V rámci nového systému poskytovania dotácií podporí Žilinský samosprávny kraj prvých 379 projektov na Kysuciach, Liptove, Turci, hornom Považí a Orave.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %