Sobota 31.10.2020
Dnes má meniny 
Aurélia
°C
24.02.2019 10:15

V Galante v múzeu sa do mája koná výstava ľudových hudobných nástrojov


Ilustračný výrez plagátu


Vo Vlastivednom múzeu na Hlavnej ulici v Galante sa do 11. mája koná výstava ľudových hudobných nástrojov zo zbierky Kornela Duffeka s názvom Čaro muziky.


Ako uviedla Andrea Cupal Baricová z Vlastivedného múzea, ide o rodáka z Galanty, ktorý sa väčšinu života venoval zberateľstvu. Okrem hudobných nástrojov zbieral aj historický nábytok, obrazy a iné ľudovoumelecké výrobky, avšak jeho sen o zorganizovaní vlastnej výstavy sa počas jeho života nenaplnil. Výstavu zorganizovala až následne jeho rodina.       

Prvú výstavu jeho zbierky ľudových nástrojov sa podarilo zorganizovať v lete 2018 v Piešťanoch pri príležitosti jeho nedožitých 80. narodenín. Momentálne si ju môžu návštevníci pozrieť v Galante, kde nechýbajú rôzne píšťalky, lutny, violy, rapkáče, husličky, gajdy, fujary či zvončeky.       

Vernisáž sa konala v múzeu v polovici februára a kurátorkou bola Izabela Danterová. O umelecký zážitok sa postaral citarový súbor Základnej školy Zoltána Kodálya v Galante a etnograf zo Žitnoostrovského múzea v Dunajskej Strede Iván Nagy, ktorý zaujal svojou hrou na gajdy. Pozvanie na výstavu prijali aj manželka Duffeka Sylvia s dcérami. Vďaka nim sa zúčastnení mali možnosť dozvedieť, ako zbierka vznikala a ako vnímala zberateľovu vášeň jeho rodina.       

Kornel Duffek kompletizoval zbierku ľudových hudobných nástrojov dlhé roky, ale intenzívne najmä v rokoch 1967 – 1969 zo vzdialených, prevažne stredoslovenských dedín a salašov. Okrem hudobných nástrojov zo Slovenska obsahuje zbierka aj exempláre z Maďarska (citary, biče či niektoré zvonce). Desiatky ľudových nástrojov sú rozdelené podľa prijatého systému delenia do nástrojových skupín, teda na samozvučné nástroje (rapkáč, drumbľa, zvonce), strunozvučné nástroje (citara, cimbal, husle) a vzduchozvučné nástroje (píšťala, píšťalka, fujara). Materiál výstavy dopĺňa zbierka ľudových hudobných nástrojov z fondu Vlastivedného múzea v Galante.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.05.2016
Na Slávnosti ruží budú podávať medovinu z ružových lupeňov
Už deviatykrát otvorí kaštieľ v Dolnej Krupej pri Trnave svoje brány Slávnosti ruží.
viac
12.10.2016
Šuster, drž sa svojho kopyta!
Hradné múzeum vo Fiľakove každého srdečne pozýva na vernisáž výstavy Východoslovenského múzea v Košiciach s názvom „Šuster drž sa svojho kopyta!“, ktorá sa uskutoční 14. októbra 2016 v galérii Mestského vlastivedného múzea o 17. hodine.
viac
19.05.2018
Vlastivedné múzeum približuje výstavou výrobu piva
Proces výroby piva priblíži výstava Od chmeľu k pivu vo Vlastivednom múzeu v Galante. Vernisáž výstavy, ktorá potrvá do 8. septembra, sa uskutoční v sobotu o 17.30 h. Na vernisáži bude účinkovať Základná umelecká škola Josepha Haydna Galanta a country skupina OuKeY.
viac
24.08.2019
V múzeu si možno pozrieť hrady kráľa Mateja Korvína
Výstavu Hrady kráľa Mateja otvára vo štvrtok Vlastivedné múzeum v Galante, ktoré ju pripravilo v spolupráci s Maďarským národným múzeom - Múzeom kráľa Mateja vo Vyšehrade.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.88 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %