Pondelok 02.10.2023
Dnes má meniny 
Levoslav
°C
21.08.2023 07:00

V Habovke vznikne náučný chodník sakrálneho a prírodného dedičstva


Ilustračná snímka.


V oravskej obci Habovka vznikne štyri kilometre dlhý náučný chodník sakrálneho a prírodného dedičstva. Financovať ho budú z projektu cezhraničnej spolupráce s českým mestom Hustopeče. Za obec o tom informoval Miroslav Žabenský.


Náučný chodník prepojí kultúrno-historické prvky, najmä kaplnky a kamenné kríže roztrúsené v intraviláne a extraviláne. Mnohé z nich majú podľa Žabenského zaujímavú niekoľkostoročnú históriu a sú súčasťou prírodného územia. "Tie habovské pochádzajú z významnej kamenosochárskej barokovej dielne Bielopotockých zo susedného Oravského Bieleho Potoka. Prepojenie týchto drobných sakrálnych objektov a jedinečného prírodného potenciálu prostredia Roháčov a Hanáckeho Slovácka vytvorí zaujímavý funkčne ucelený produkt kultúrneho turizmu," zhodnotil.

Starosta Habovky Alojz Lajčin zhodnotil, že cieľom projektu je ponúknuť turistom ďalšiu zaujímavú alternatívu pre návštevu.

Projekt s celkovým rozpočtom vyše 82 000 eur ukončia do novembra tohto roku. Investícia počíta aj s vysadením pôvodných drevín. Pribudnú lavičky, koše, smerovníky, informačné tabule či náučné prvky. V Habovke pôjde o trasu, na ktorej budem sedem objektov - zastavení: kríž za Studenou, kríž Svätej trojice, kaplnka Márie Magdalény, Morový cintorín, kríž s Pannou Máriou, kríž na Stodolisku a kríž na Paškovke. V Hustopečiach okrem terénnych úprav pribudne potrebný mobiliár a informačné prvky pri Božích mukách a pri kaplnke.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.08.2016
Po 40 rokoch sprístupnili v Slovenskom raji roklinu Kyseľ
Verejnosť bude môcť od piatka 19. augusta v Národnom parku Slovenský raj opäť navštíviť roklinu Kyseľ, ktorá bola pre turistov zatvorená pred 40 rokmi po veľkom požiari. Slávnostné otvorenie ferraty Kyseľ a zrekonštruovanej náhradnej trasy sa uskutočnilo vo štvrtok.
viac
12.10.2018
Nový chodník zvýši bezpečnosť obyvateľov aj návštevníkov obce Veľké Dravce
Bezpečnosť obyvateľov i návštevníkov obce Veľké Dravce v okrese Lučenec má zvýšiť nový chodník, ktorý samospráva postavila na ulici smerom do susednej dediny Husiná. Podľa slov starostky Viery Rubintovej chodník vznikol na ulici, kde je veľká premávka nákladných áut.
viac
03.01.2020
KOCR Severovýchod Slovenska zrekonštruovala náučný chodník Čierna mláka
V Bardejovských Kúpeľoch ukončili revitalizáciu náučného chodníka Čierna mláka. Celkové náklady dosiahli 13.900 eur a financovala ich Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Šariš-Bardejov.
viac
15.08.2020
Na Vápennom vrchu nad obcou vyrástla nová rozhľadňa
Na Vápennom vrchu nad obcou Skýcov vyrástla nová turistická rozhľadňa. „Rozhľadňa je otvorená od piatka, v priebehu budúceho týždňa ešte osadíme smerové tabule,“ informoval starosta Skýcova Tomáš Kolembus.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %