Sobota 22.02.2020
Dnes má meniny 
Etela
°C
22.02.2016 08:00

V Kežmarku zažili korunováciu ako spred stáročí. Poctu dostala nová kniha


Na snímke autor novej publikácie Kežmarok a Tatry Jaroslav Šleboda (druhý zľava) a primátor Kežmarku Ján Ferenčák (vpravo). (Foto: tasr)


V kráľovskom meste pod Tatrami sa vrátili v čase o pár stoviek rokov dozadu. Nová kniha Kežmarok a Tatry sa dočkala veľkej pocty. Primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák ju slávnostne korunoval.


Posledná korunovácia sa na Slovensku odohrala pred viac ako 300 rokmi. Pod Tatrami si však túto udalosť pripomenuli pri príležitosti krstu knihy z dielne Jaroslava Šlebodu. "Ide o prvé ilustrované dejiny o Kežmarku. Kniha obsahuje veľké množstvo nových fotografií, ktoré sú nafotené priamo pre túto publikáciu a zároveň sú doplnené veľkým množstvom ilustrácií. Dotýkajú sa najmä toho, čo čitatelia doteraz nemohli vidieť, ale mohli si o tom len prečítať. Nájsť tu tak môžete rekonštrukciu Vyšnej brány v Kežmarku alebo informácie o morovej epidémii či období kráľov," uviedol autor knihy Kežmarok a Tatry Jaroslav Šleboda. O fotografie sa postaral fotograf Peter Olekšák, kresby ilustroval výtvarník Rastislav Le a nad historickou stránkou knihy dohliadala historička Nora Baráthová.

Kniha bola slávnostne korunovaná na počesť Imricha Thökölyho. "Pripomenuli sme si 110. výročie prevozu jeho telesných pozostatkov do Kežmarku. Bol to nekorunovaný kráľ a tým, že sa táto ceremónia nekonala pred toľkými rokmi, tak sme ju urobili pri tejto príležitosti," povedal autor knihy. V novej zbierke sa okrem samotného mesta Kežmarok píše aj o jeho prepojení s Vysokými Tatrami. Dočítate sa v nej aj pravdivé príbehy o Rainerovej útulni, čarovnom bylinkárovi či o mučeníkoch. "Mesto Kežmarok už dlhšiu dobu postrádalo reprezentatívnu knihu, ktorá by bola vo viacerých jazykoch a dokázala by urobiť radosť nielen slovenským čitateľom, ale aj tým zahraničným," dodal Šleboda. Kniha je napísaná v piatich jazykoch.

Autor: (tasr, red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.02.2020
V obci Petrova Ves vybudujú zberný dvor odpadov za 222 000 eur
V obci Petrova Ves v okrese Skalica začnú budovať zberný dvor odpadov, na ktorý získala obec finančné prostriedky z Ministerstva životného prostredia SR v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Informuje o tom vestník Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).
viac
18.02.2020
Mesto Nitra udelí dotácie na projekty zamerané na rozvoj cestovného ruchu
Projekty občianskych združení a spolkov zameraných na cestovný ruch podporí mesto Nitra celkovou sumou 15 000 eur. Rozhodli o tom mestskí poslanci na svojom mimoriadnom februárovom rokovaní.
viac
18.02.2020
V rámci Zeleného vzdelávacieho fondu prijalo MŽP 60 žiadostí o finančnú podporu
V treťom ročníku Zeleného vzdelávacieho fondu prijalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR zatiaľ 60 žiadostí s výškou podpory 434 152 eur. Informoval o tom Slavomír Held z odboru komunikácie MŽP.
viac
18.02.2020
Stavebné povolenie na novú hokejovú halu je už právoplatné
Stavebné povolenie na novú hokejovú halu v Trenčíne-Zámostí je už právoplatné. Pilotný projekt Hokejovej akadémie, ktorý má za úlohu vychovávať budúce hokejové hviezdy ako komplexné športové osobnosti, zahŕňa okrem iného aj novú halu s ľadovou plochou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %