Utorok 16.07.2024
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
°C
30.08.2022 12:35

V Kluknave má pribudnúť greenpoint rozhľadňa


Vizualizácia vyhliadkovej veže.


Obec Kluknava v okrese Gelnica vyhlásila výzvu na predkladanie ponúk na výstavbu vyhliadkovej veže.


Greenpoint rozhľadňa v lese má byť vysoká 20 metrov, zároveň bude vyrábať elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov, ktorú budú môcť využiť jej návštevníci na nabíjanie elektrobicyklov či mobilných telefónov. Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Celková predpokladaná hodnota zákazky je takmer 200 000 eur bez DPH. Financovaná má byť z vlastných zdrojov obce a dotačnej schémy Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Na vrchole veže má byť veterná turbína a na čele strechy fotovoltické články. "Oba typy zariadení vyrábajú elektrickú energiu pre potreby osvetlenia veže, nabíjania mobilných telefónov, nabíjania elektrobicyklov a pripojenia externého elektrozariadenia," píše sa v oznámení s tým, že na úpätí rozhľadne má byť vytvorený prístrešok pre oddych turistov práve s možnosťou nabíjania rôznych zariadení.

Rozhľadňa má byť novým produktom cestovného ruchu, z ktorej sa bude dať obdivovať široké okolie, pozorovať migráciu lesnej zveri a zároveň spoznať a vyskúšať si v praxi využitie takzvanej zelenej energie.

Okrem sebestačnosti pri spotrebe elektrickej energie má byť vyhliadková veža výnimočná aj architektonickým riešením.

Ponuky možno predkladať do 5. septembra, rozhľadňa má byť zrealizovaná do piatich mesiacov od účinnosti zmluvy o dielo uzatvorenej s úspešným uchádzačom vo verejnej súťaži.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.09.2016
Pri výskume na Zámčisku našli archeológovia predmety z doby kamennej
Plánovaný archeologický výskum v lokalite Zámčisko nad popradskou mestskou časťou Kvetnica priniesol prvé nálezy. Podľa primátora mesta Poprad Jozefa Švagerka ide o viacero predmetov pochádzajúcich z doby kamennej, železnej či bronzovej a z 15. storočia.
viac
20.10.2017
Stavba vyhliadkovej veže na Dubni odštartovala
Prvotné plány postaviť vyhliadkovú vežu pochádzajú už z roku 1995. Až v posledných rokoch začala táto myšlienka na pôde mesta opäť ožívať a v súčasnosti naberá reálnu podobu.
viac
03.06.2019
Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle má byť realitou ešte tento rok
Novej vyhliadkovej veže na bratislavskej Devínskej Kobyle by sa mohli Bratislavčania a návštevníci hlavného mesta dočkať ešte tento rok. Mestská časť Devín, ako príslušný stavebný úrad, začala koncom mája stavebné konanie. Výstavba by sa podľa predbežných odhadov mohla začať budúci mesiac.
viac
28.10.2022
Nad obcou začala výstavba 35 metrov vysokej vyhliadkovej veže
Nad obcou Kluknava v Gelnickom okrese začali v týchto dňoch s výstavbou vyhliadkovej veže Green Point.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.22 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %