Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
18.06.2024 02:10

V Kokave nad Rimavicou otvoria výstavu Príbeh skla IV


Ilustračný výrez plagátu


Komentované prehliadky, ukážky práce so sklom i koncerty budú súčasťou podujatia v Kokave nad Rimavicou v Poltárskom okrese.


V rámci neho otvoria aj výstavu Príbeh skla IV. Nadväzovať bude na predchádzajúce tri ročníky. TASR o tom za organizátorov informovala Katarína Krištúfková.         

Dodala, že prierezovou témou júnovej akcie (21.- 23. 6.) bude odborné vzdelávanie a školstvo v sklárskom priemysle v minulosti a dnes. "Túto myšlienku bude reflektovať výstava a aj sprievodné podujatia," objasnila s tým, že aktuálny ročník výstavy bude pozostávať z dvoch častí. V prvej budú prezentovať študentské sklárske práce. Druhá časť má názov Sklárska abeceda. Návštevníka prevedie základnými míľnikmi v historickom vývoji sklárstva, základnými pojmami a technikami spracovania skla. Doplnia ju ukážky historického skla.        

Vernisáž výstavy Príbeh skla IV. sa uskutoční v piatok (21. 6). o 17.00 h v priestoroch Starej školy v Kokave nad Rimavicou. Verejnosti bude k dispozícii do 31. októbra tohto roka.        

Počas ďalších dní budú pre ľudí k dispozícii aj sprievodné podujatia. "Návštevníci tak budú môcť sledovať tvorenie fúkaných sklárskych artefaktov v priamom prenose a budú si môcť sklárske fúkanie s pomocou profesionálov aj vyskúšať," zdôraznila Krištúfková.        

Cieľom cyklu Príbeh skla, ktorého začiatok bol v roku 2021, je posilniť povedomie o sklárskej histórii regiónu. Má tiež vzdelávať verejnosť o sklárskom remesle aj umení. Je to návrat k priblíženiu výnimočného kultúrneho dedičstva a zatraktívnenie segmentu kreatívneho priemyslu, ktorý je súčasťou tejto lokality od 18. storočia.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.07.2016
V Bratislave dnes odštartovali verejné podujatia bohaté na inovácie
V súvislosti s blížiacim sa 7. európskym samitom regiónov a miest 8. – 9. júla v rámci predsedníctva SR v Rade EÚ, si hlavné mesto pre svojich občanov aj návštevníkov pripravilo bohatý kultúrno-spoločenský program v Starej tržnici pod názvom Bratislava uvádza POHYB. INOVÁCIE. SPOJENIA..
viac
12.10.2016
Šuster, drž sa svojho kopyta!
Hradné múzeum vo Fiľakove každého srdečne pozýva na vernisáž výstavy Východoslovenského múzea v Košiciach s názvom „Šuster drž sa svojho kopyta!“, ktorá sa uskutoční 14. októbra 2016 v galérii Mestského vlastivedného múzea o 17. hodine.
viac
01.12.2016
Nová vianočná známka prináša motív tradičnej paličkovanej čipky
Tradíciu paličkovanej čipky zobrazuje nová vianočná známka Slovenskej pošty (SP). Motívom známky je paličkovaná čipka anjela od Márie Habardovej.
viac
23.01.2017
Popradská radnica si pri výbere veže nechá poradiť aj verejnosťou
Odborná komisia určila víťaza architektonickej súťaže návrhov vyhliadkovej veže na Zámčisku. Popradská radnica chce však poznať aj názor širokej verejnosti. Preto sa rozhodla všetkých 42 návrhov sprístupniť v rámci výstavy, ktorú otvorili v utorok (10. 1.) vo vestibule mestského úradu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %