Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
21.01.2020 10:55

V Košiciach si pripomenuli 75. výročie oslobodenia mesta


Snímka zdroj: Mesto Košice


Tradičným pietnym aktom si Košičania v nedeľu (19. 1.) na Námestí osloboditeľov pripomenuli 75. výročie oslobodenia svojho mesta. K obom pamätníkom položili vence a kytice.


Podľa historika Henricha Hrehora z Katedry histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach bolo oslobodenie Košíc prvým významným medzníkom ukončenia druhej svetovej vojny z pohľadu Slovenska aj bývalého Československa.       

Primátor Jaroslav Polaček zdôraznil, že nielen školy a pedagógovia, ale všetci sú zodpovední za to, aby pomohli históriu dostať práve medzi tých, ktorí by ju poznať mali. Verí, že obdobie extrémizmu sa spoločne podarí eliminovať. Podľa jeho slov má mladá generácia sklony neveriť histórii a prekrúcať ju. „Oslobodenie Košíc pritom patrí medzi najvýznamnejšie historické udalosti v dejinách nášho mesta. Nielen ja verím, že čím viac budeme o tejto histórii rozprávať, tým skôr sa nám podarí presvedčiť práve mladých ľudí, aby sa vrátili k tým správnym myšlienkam a hodnotám,“ uviedol. Zároveň vyslovil želanie, aby sa celý tento rok niesol v slávnostnom duchu 75. výročia oslobodenia Košíc.       

Košice boli prvé veľké oslobodené mesto na území bývalého Československa, vďaka čomu sa stali nakrátko dočasným sídlom najvyšších štátnych inštitúcií. Hrehor pripomenul, že obyvatelia mesta zažili pred príchodom Červenej armády teror takzvaných nyilašovcov – príslušníkov Strany šípových krížov, ktorú viedol košický rodák Ferenc Szálasi. „Pre obdobie ich vlády bolo príznačné násilie, ešte deň pred oslobodením Košíc popravili desiatky nevinných ľudí,“ dodal.       

Magistrát pripomína, že vojaci 18. armády IV. ukrajinského frontu pod velením generála Ivana Petrova vstúpili do mesta 19. januára 1945 v skorých ranných hodinách. „Košice sa tak mohli po niekoľkoročných útrapách počas druhej svetovej vojny opäť slobodne nadýchnuť. Boje v Košiciach a ich okolí si vyžiadali životy troch tisícok sovietskych vojakov a dôstojníkov,“ uvádza na svojej webovej stránke s tým, že boli „hlavným mestom“ republiky až do oslobodenia Prahy. Od 30. januára 1945 boli sídlom Slovenskej národnej rady a od 3. apríla daného roku sídlom prezidenta Eduarda Beneša. Dňa 5. apríla 1945 bol v Župnom dome vyhlásený Košický vládny program.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.12.2019
75. výročie oslobodenia mesta Trebišov
Prvý december je v dejinách mesta Trebišov navždy zapísaný červenými písmenami. Farbou krvi padlých vojakov, ale aj civilistov. Tie položili v bojoch, ktoré nepriniesli len stratu a utrpenie, ale predovšetkým slobodu a novú kapitolu v živote nás – ich nasledovníkov.
viac
01.05.2021
Beluša si pripomenula 76. výročie oslobodenie obce
76. výročie oslobodenie obce si obec Beluša pripomenula pietnym aktom kladenia vencov pri pamätníku padlých hrdinov.
viac
22.01.2022
Uplynulo 77 rokov od oslobodenia Prešova
V Prešove sme si 19. januára 2022 pripomenuli 77. výročie oslobodenia pietnym aktom kladenia vencov.
viac
20.01.2024
V Prešove si 19. januára pietnym aktom pripomenuli 79. výročie oslobodenia
Tento významný historický míľnik si účastníci pietneho aktu pripomenuli pri Pamätníku Osloboditeľov v Južnom parku, kde položili vence zástupcovia mesta Prešov, Oblastného výboru SZPBv Prešove, ale aj zástupcovia verejnej správy, ozbrojených síl, záchranných zložiek a ďalších organizácií.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %