Štvrtok 02.04.2020
Dnes má meniny 
Zita
°C
04.03.2020 07:30

V Košiciach začali s obnovou Urbanovej veže


Snímka zdroj: (ke-arcidieceza.sk).


Minulý týždeň sa začali práce na oprave strechy a fasády, pričom ju obklopilo postavené lešenie. Obnovu exteriéru veže s celkovými nákladmi 595 000 eur realizuje nezisková organizácia Perly Gotickej cesty v rámci cezhraničného projektu s podporou eurofondov.


Po obnove Dómu sv. Alžbety sa stala prioritou práve susedná stredoveká stavba, ktorá slúžila ako zvonica. V minulosti z nej padali škridly, čo ohrozovalo okoloidúcich. „Dané finančné prostriedky stačia na obnovu dvoch tretín veže, od strechy až po striešku nad ochodzou. Na obnovu striešky sa použije dotácia Košického samosprávneho kraja v sume 10 000 eur,” uviedla manažérka organizácie Perly Gotickej cesty Mária Bartková. Predpokladané ukončenie prác je vo februári 2021.

Aktuálny projekt s podporou EÚ sa realizuje v spolupráci s ukrajinským partnerom, ktorým je gréckokatolícka eparchia v Mukačeve. Z celkového rozpočtu zhruba milión eur ide menšia časť na obnovu katedrály v Užhorode.

„Musíme hľadať ďalšie zdroje, ako ukončiť celkovú obnovu veže. V týchto dňoch sme podali opäť projekt z programu cezhraničnej spolupráce a ak by sme boli úspešní, tak by sme ukončili reštaurovanie vzácnych náhrobných kameňov, ktoré sú v tej ochodzi,” dodala Bartková.

Urbanovu vežu postavili na prelome 14. a 15. storočia ako zvonicu v tom čase rozostavaného dómu. Najprv bola v gotickom štýle, neskôr získala renesančnú podobu. Spolu s Dómom sv. Alžbety a Kaplnkou sv. Michala ju v roku 1970 vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.

Organizáciu Perly Gotickej cesty založili v roku 2004 mesto Košice a rímskokatolícka farnosť sv. Alžbety.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.06.2017
Na pokračovanie obnovy zvonice získalo mesto dotáciu 29 000 eur
V Spišskej Belej pokračujú v rekonštrukcii renesančnej zvonice na námestí z roku 1598. Vlani na pamiatke kompletne zrekonštruovali strechu.
viac
02.10.2017
Na obnovu podhradia a dolného hradu vo Fiľakove získala samospráva 928 000 eur
Dolný hrad a podhradie Fiľakovského hradu v meste Fiľakovo v Lučeneckom okrese čaká rozsiahla rekonštrukcia. Umožní ju dotácia vo výške takmer 928 000 eur.
viac
14.03.2019
Z eurofondov obnovia košickú Urbanovu vežu i budovu Zlatý býk v Michalovciach
Oprava fasády Urbanovej veže na Hlavnej ulici v Košiciach či premena historickej budovy Zlatého býka v Michalovciach na modernú galériu s informačným centrom pre turistov. Aj tieto projekty získali podporu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR).
viac
04.09.2019
Urbanovu vežu čaká obnova, cez eurofondy opravia strechu a fasády
Urbanovu vežu stojacu vedľa Dómu svätej Alžbety na košickej Hlavnej ulici čaká rekonštrukcia. Nezisková organizácia Perly Gotickej cesty na tento účel získala cez eurofondy zhruba 590.000 eur. Minulý týždeň došlo k dlhoočakávanému podpisu grantovej zmluvy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %