Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
13.03.2024 07:50

V lokalite Schulerloch sprístupnili obnovený vojenský bunker ÚŽ-6


Obnovený vojenský bunker ÚŽ-6. Snímka (TASR)


V prímestskej lokalite Schulerloch v Spišskej Novej Vsi sa podarilo zrekonštruovať opustený vojenský bunker typu ÚŽ-6. Slávnostne ho sprístupnili pre verejnosť v utorok predpoludním. V jeho interiéri vznikla malá vojenská expozícia, ktorá ponúka pohľad do vojenskej minulosti územia Slovenska.


Mária Dutková z Mestského úradu v Spišskej Novej Vsi, ktorá bola iniciátorkou projektu, uviedla, že bunker dlhé roky chátral. V rámci rekonštrukcie sa podarilo upraviť jeho vnútorné priestory i okolie.         

Cieľom projektu bolo pripomenúť si činnosť Vojenského útvaru 3521 v Spišskej Novej Vsi. Návštevníci môžu vidieť autentické vojenské predmety z obdobia 60. až 80. rokov 20. storočia, ako aj staré zdravotnícke vybavenie. "Snažili sme sa bunker zariadiť autenticky, aby bol pre návštevníkov zaujímavý, verím, že každý tam nájde niečo zaujímavé. Vo vnútri sú tiež informačné tabule, ktoré prezentujú históriu vojenského útvaru železničného vojska, ktoré pôsobilo v našom meste. Pri ich tvorbe nám pomáhali aj bývalí vojaci, ktorí v ňom pôsobili," priblížila Dutková.         

Expozícia vznikla za pomoci Košického samosprávneho kraja, (KSK), ktorý na jej realizáciu vyčlenil 30.000 eur z grantového programu Terra Incognita. "Bunker dáva možnosť objaviť históriu prostredníctvom autentických artefaktov a zároveň ponúka vzdelávací zážitok pre jednotlivcov, rodiny s deťmi, ale aj pre školy a odbornú verejnosť," upozornil predseda KSK Rastislav Trnka.         

Vstup do bunkra je bezplatný, dvere dovnútra sa dajú otvoriť dvomi spôsobmi. Jednak pomocou čipu, ktorý je možné zapožičať si v Turistickom informačnom centre na Letnej ulici, alebo pomocou mobilnej aplikácie. V bunkri môže byť naraz maximálne desať ľudí. "Pribudol ďalší destinačný bod v tejto rekreačnej lokalite Schulerloch, zapadá do koloritu strelnice, bežeckých lyžiarskych tratí, vyhliadky, 'singletrailov' a turistických tratí. Snažíme sa aj takýmto spôsobom toto územie zatraktívniť pre obyvateľov a návštevníkov nášho mesta," dodal primátor Spišskej Novej Vsi Pavol Bečarik. Úkryt ÚŽ-6 v Spišskej Novej Vsi vybudovali na cvičené účely v roku 1985.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.02.2019
Spišská Nová Ves: Spropagovať mesto pomôže nová spoločenská hra
Spropagovať mesto Spišská Nová Ves a jeho okolie by mala pomôcť nová spoločenská hra. Vedúca kancelárie primátora Andrea Jančíková informovala o tom, že mesto sa tak zaradilo medzi pionierov v oblasti tvorby spoločenských hier na potreby prezentácie.
viac
18.01.2022
Sp. Nová Ves žiada štát o pomoc, mestu chýba milión eur na energie
Samospráva v Spišskej Novej Vsi žiada štát o pomoc, mestu chýba milión eur na energie. Primátor Pavol Bečarik v tejto súvislosti vyzýva vládu SR, aby pomohla samosprávam zvládnuť rapídny nárast ceny elektrickej energie, ktorý postihne mestá a obce na Slovensku.
viac
12.03.2022
Plaváreň by po rekonštrukcii chceli opäť sprístupniť v apríli
Plaváreň v Spišskej Novej Vsi by chceli po rekonštrukcii znova sprístupniť verejnosti v apríli. Potvrdil to riaditeľ Správy telovýchovných zariadení mesta Vladimír Hovaňák s tým, že samotné práce sa začali v júli minulého roka a v súčasnosti sa dolaďujú posledné detaily.
viac
31.01.2024
Spišská Nová Ves: V lokalite Šulerloch zrekonštruovali vojenský bunker
V prímestskej rekreačnej lokalite Šulerloch v Spišskej Novej Vsi nedávno pribudla nová atrakcia - zrekonštruovaný vojenský bunker typu ÚŽ-6. Informovalo o tom mesto na svojej webovej stránke.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %