Štvrtok 20.06.2024
Dnes má meniny 
Valéria
°C
24.10.2016 01:16

V meste pribudne stanica na monitorovanie kvality ovzdušia


Ilustračná snímka: (tasr).


V Poprade pribudne stanica na monitorovanie kvality ovzdušia. Mestskí poslanci na svojom ostatnom zasadnutí v piatok (21. 10.) schválili prenájom pozemku na zriadenie stacionárnej monitorovacej stanice.


Samospráva aj vzhľadom na snahu riešiť situáciu v mestskej časti Veľká, v ktorej niektorí obyvatelia poukazujú na zníženú kvalitu ovzdušia v okolí jestvujúcich priemyselných prevádzok, rozhodla o umiestnení meracej stanice na pozemku v jeho vlastníctve práve v tejto časti.      

"Teším sa, pretože sme po ukončení mediácie s firmou Schüle Slovakia sľúbili, že začneme monitorovanie ovzdušia. Táto stanica nám pomôže nielen vo vzťahu k firme, ale napríklad aj k železnici a ďalším podnikom. Aby sme dokázali veci vyhodnocovať a riešiť ďalej," uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko. O vyčlenenie a prenájom pozemku požiadalo Ministerstvo životného prostredia SR.      

Kvalitu ovzdušia zisťuje a hodnotí ministerstvom poverená organizácia Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý na tento účel využíva hlavne výsledky staníc Národnej monitorovacej siete kvality ovzdušia (NMSKO). Nakoľko táto sieť v súčasnosti nepokrýva celé územie SR, má SHMÚ v rámci Operačného programu pre kvalitu životného prostredia 2014-2020 príležitosť rozšíriť NMSKO o ďalšie monitorovacie stanice a Poprad je jednou z navrhovaných lokalít.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.10.2016
V Kocuranoch vyrástla skládka stavebného odpadu, rieši ju polícia
Na súkromnom pozemku v intraviláne obce s viacerými vlastníkmi sa okrem stavebnej sute nachádzajú aj plastové rámy od okien či farby. Skládkou sa už zaoberá aj polícia.
viac
09.01.2017
Medzi najväčšie výzvy životného prostredia patria odpady, ovzdušie a lesy
Medzi najväčšie výzvy životného prostredia na Slovensku patria nakladanie s odpadom, kvalita ovzdušia a lesy. Ukázala to štúdia Inštitútu environmentálnej politiky (IEP), ktorá mala identifikovať oblasti, v ktorých SR najviac zaostáva za krajinami OECD.
viac
10.06.2020
V obci Rovinka nainštalovali novú stanicu na meranie kvality ovzdušia
V obci Rovinka, v okrese Senec, nainštalovala spoločnosť Slovnaft novú monitorovaciu stanicu na meranie kvality ovzdušia. Sledovať bude vplyv bratislavskej rafinérie, dopravy a ďalších znečisťovateľov na čistotu ovzdušia.
viac
16.11.2020
Župné organizácie získali eurofondy na zelené projekty
Deväť organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja získalo vyše 2,5 mil. eur z eurofondov na zvýšenie podielu výroby energie z obnoviteľných zdrojov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %