V meste sa konali celonárodné oslavy Dňa Rusínov

Jednotlivé programy sa okrem Svidníka uskutočnia aj v Medzilaborciach, Prešove, Košiciach či v Starej Ľubovni.
Program osláv sa začal predpoludním svätými liturgiami v gréckokatolíckom a pravoslávnom chráme a neskôr pokračoval panychídou a pietnym aktom pri hrobe národného buditeľa Alexandra Pavloviča. Krojovaný sprievod, ktorý išiel následne mestom, bol zostavený z detských a mládežníckych kolektívov z miest a obcí, kde žijú Rusíni.
"Deti sú budúcnosť každého národa. Keď sa naučia tento jazyk, tak zo skúseností vieme, že im to pomôže aj v ďalších slovanských jazykoch. Vedia ich pochopiť a skôr sa aj dorozumejú," uviedol predseda Rusínskej obrody na Slovensku Vladimír Protivňák.
Galaprogram, ktorý sa konal v dome kultúry, mal byť podľa organizátorov dôkazom toho, že rusínska národnostná menšina na Slovensku má svoju budúcnosť v mladej generácii.
Rusínov na Slovensku podľa Protivňáka trápi to, že staršia generácia pomaly odchádza, a preto je potrebná osveta. Rovnako považuje za problém sťahovanie sa mladých ľudí za prácou do zahraničia. "Musíme im vytvoriť podmienky, aby mali plnohodnotný život s rodinami a vedeli nájsť svoje uplatnenie v tomto kraji," skonštatoval.
"Tešíme sa z toho, že sme druhým rusínskym mestom na Slovensku. Dávame možnosť rodičom a deťom, ktorí majú záujem o rusínsky jazyk, vybrať si ho ako voliteľný predmet v materských školách a rovnako v základných školách. Samozrejme, podporujeme aj kultúru Rusínov v meste," doplnil zástupca primátorky mesta Svidník Michal Goriščák.
Deň Rusínov sa na Slovensku oslavuje od roku 2009, keď o tom rozhodol Svetový kongres Rusínov. Dôvodom bolo to, že práve 12. júna 1928 sa v meste Prešov konali prvé Dni rusínskej kultúry za účasti blahoslaveného biskupa Petra Pavla Gojdiča a v roku 1933 bol v ten istý deň v Prešove odhalený pamätník národného buditeľa Alexandra Duchnoviča.