Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
18.10.2022 04:15

V meste vybudovali nové centrum pre seniorov s kapacitou 40 lôžok


Ilustračná snímka: (tasr).


Nové zariadenie Senior centrum Tulská, ktoré v týchto dňoch otvorili v Banskej Bystrici pri príležitosti mesiaca úcty k starším, poskytuje klientom celodenné komplexné služby vrátane 24-hodinovej ošetrovateľskej a zdravotníckej starostlivosti.


Domov sociálnych služieb (DSS) má kapacitu 40 lôžok, prácu tam nájde 31 ľudí.

Ako za členov dozornej rady prevádzkovateľa DSS informoval Martin Turčan, vybudovanie centra poznačilo obdobie pandémie, ktoré spustenie prevádzky posunulo. "Počas štyroch rokov jeho výstavby sa toho v spoločnosti a na trhu zmenilo veľmi veľa. Potreba profesionálnej starostlivosti o seniorov však zostala. Zvládli sme zložité obdobie a dokázali sme prísť až ku dňu, keď konečne otvárame brány zariadenia v štandarde, aký poznáme u našich západných susedov," reagoval Turčan.

Myšlienka jeho vzniku sa zrodila ešte v roku 2017. "Vzhľadom na pretrvávajúcu situáciu týkajúcu sa nedostatku kapacít v DSS sme videli potenciál aj v súkromnom projekte. Už teraz dostávame pozitívnu spätnú väzbu. Naši klienti uvoľnia miesta v ostatných zariadeniach a pomôžeme tým k zlepšeniu súčasného stavu minimálne v regióne," konštatoval za spoločenstvo investorov Juraj Hromada. Súkromná investícia dosiahla sumu 10 miliónov eur.

Izby sú bezbariérové, majú polohovateľné postele a sú rozdelené podľa potrieb klienta a jeho zdravotného stavu. V centre pre seniorov poskytnú i službu sonografického vyšetrenia.

Podľa podpredsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Ondreja Luntera Slovensko bojuje s akútnym nedostatkom miest v podobných zariadeniach. "Viac než 10 000 ľudí dnes čaká na umiestnenie. Situácia v Banskej Bystrici je spomedzi ostatných okresov v kraji najvypuklejšia. Na úrovni samosprávy robíme postupne kroky, ktoré prispejú k zlepšeniu podmienok pre seniorov a personál v takých centrách. Za posledných päť rokov kraj zdvojnásobil investície do sociálnych služieb a zrekonštruoval 35 zariadení," zdôraznil Lunter.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.11.2020
Triediace centrum zálohového systému PET fliaš by dalo prácu asi 150 ľuďom
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) podporuje iniciatívu spracovateľa PET fliaš na vznik triediaceho centra zálohového systému v Banskej Bystrici.
viac
17.02.2023
Do priestorov Moderného centra mládeže BBSK investoval 187 000 eur
Centrum voľného času (CVČ) Junior v Banskej Bystrici, ktoré vyše 70 rokov podporuje osobnostný rozvoj a voľnočasové aktivity mladých v kraji, otvorilo vo štvrtok nové priestory.
viac
16.09.2023
Komunitné multifunkčné centrum otvorí svoje brány pre verejnosť
Komunitné multifunkčné centrum (KOMUCE) v Banskej Bystrici otvorí svoje brány pre verejnosť. Určené to je pre všetkých obyvateľov, ktorí majú záujem dozvedieť sa o činnosti a možnostiach jeho využitia. TASR o tom informoval Miroslav Strelec z tlačového oddelenia mesta.
viac
26.09.2023
Otvárame 3. ročník projektu pre seniorov FIT SENIOR
Pracovníci odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ BB budú počas októbra sústreďovať svoje aktivity na podporu zdravia seniorov. Ich zámerom bude zvýšiť povedomie v oblasti prevencie ochorení súvisiacich s pribúdajúcim vekom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %