Archeopark Kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou. (Zdroj: PSK)
Župné múzeá sa otvárajú pre tohtoročnú letnú turistickú sezónu. Odštartujú ju hrnčiarskymi dňami, tvorivými dielňami, ochutnávkou dobovej kuchyne a v neposlednom rade expozíciami a výstavami s rozšíreným lektorským výkladom.
Turisti sa môžu tešiť aj na prehliadku doteraz nesprístupnených priestorov podzemia gotického paláca. Múzeá Prešovského samosprávneho kraja sú pre letných turistov otvorené už od 1. mája.
Mesiac máj je začiatkom otvorenia letnej turistickej sezóny 2025 v múzeách prešovskej krajskej samosprávy. Atraktívny kultúrno-spoločenský program s historickým akcentom si na tohtoročné leto pripravili župné múzeá v Bardejove, Humennom, Kežmarku, Poprade a v Starej Ľubovni. Vo Warholovom múzeu v Medzilaborciach pokračuje rozsiahla rekonštrukcia a pre obnovu je zatvorené aj prešovské múzeum. Návštevníci však môžu zavítať do jeho pobočky v Stropkove i do archeoparku v Hanušovciach nad Topľou. Sprístupnené sú pre nich tiež všetky tri župné skanzeny v Bardejove, Humennom i v Starej Ľubovni.
Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni pozýva verejnosť na svoje otvorenie už túto nedeľu 27. apríla. Návštevníkov prenesie dobou šermiarov a kráľov. Tešiť sa môžu na šermiarske súboje, sokoliarov a na program na nádvorí, ktoré ožije farbami a zvukmi stredoveku. Popoludní je na hrade naplánovaná derniéra výstavy Komnata princezien de Bourbon a sprístupnenie podzemia jeho gotického paláca.
Slávnostné spustenie letnej sezóny Šarišského múzea v Bardejove je naplánované na víkend 3. a 4. mája, a to v areáli jeho expozície ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch. Program múzea sa zameria na interaktívnu hrnčiarsku dielňu, ktorú povedú lektori a remeselníci. Doplnia ho ukážky na hrnčiarskom kruhu a výpal keramiky v tradičnej peci. Pripravené je aj zdobenie výrobkov hlinkou a glazúrami.
Historické ukážky i kultúrne vystúpenia odštartujú letnú sezónu v Múzeu v Kežmarku – na Kežmarskom hrade. Stane sa tak v prvú májovú nedeľu. Na nádvorí hradu zaznie čestná salva historického šermu, neskôr sa tu predstaví divadelno-šermiarska etuda aj klaun s interaktívnym vystúpením. Návštevníci na hrade uvidia tiež historickú módnu prehliadku a zapoja sa do sprievodných aktivít, ako je pátranie so skautmi, burza starožitností, tvorivé dielne a individuálne prehliadky expozícií.
Vo Vihorlatskom múzeu v Humennom začína letný turistický program v prvý májový deň od trinástej hodiny. Jeho súčasťou je ochutnávka dobovej kuchyne, tvorivé dielne aj vozenie na koči. Verejnosť taktiež bude môcť absolvovať prehliadku umelecko-historickej expozície či prírodovednej expozície múzea. Pripravené sú aj výstavy Americkí Slováci a druhá svetová vojna a Bionika – príroda na to prišla prvá.
Svoju letnú sezónu v máji spúšťa i Podtatranské múzeum v Poprade. Pozornosť verejnosti chce upriamiť najmä na 17. máj a podujatie Noc múzeí a galérií. Ponúkne prednášky a ukážky prác tradičných remeselníkov, konkrétne spišskú čipku, modrotlač i krojované bábiky. Návštevníci si vyskúšajú techniku farbenia textílií či tkanie na hrebeňoch. Súčasťou podujatia budú aj prehliadky stálych expozícií a výstav s rozšíreným lektorským výkladom – Knieža z Popradu a jeho hrobka a Poprad a okolie v zrkadle vekov.
Od apríla je otvorený archeopark Kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou, ktoré patrí pod Krajské múzeum Prešov. Svoju sezónu začal bohatým remeselným programom, ktorý tvorilo stredoveké mletie múky, razenie keltských mincí, pečenie chleba v stredovekej peci či tkanie na krosienkach a v remeselných činnostiach bude pokračovať. Návštevníci môžu v Hanušovciach nad Topľou navštíviť aj archeologickú expozíciu v podzemí samotného kaštieľa či prípadne zájsť do ďalšej pobočky prešovského múzea – do Kaštieľa v Stropkove pozrieť si jeho expozície.
V roku 2024 zavítalo do župných múzeí takmer 400-tisíc ľudí, a to aj napriek prebiehajúcim rekonštrukciám mnohých objektov kultúrnych inštitúcií PSK. Oslovili ich expozície, výstavy, divadelné predstavenia aj kultúrne podujatia, ktoré boli lákadlom nielen pre domácich, ale i zahraničných turistov.