Piatok 03.04.2020
Dnes má meniny 
Richard
°C
09.10.2019 11:25

V Múzeu slovenskej dediny predstavia jesenné práce našich predkov


Múzeum slovenskej dediny v Martine. Snímka zdroj: slovakiatravel


Podujatie Keď sa zima opýta predstaví v nedeľu 13. októbra jesenné práce našich predkov návštevníkom Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea v Martine.


Informovala o tom kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská. "Pracovné činnosti, ktoré súviseli so zásobením rodiny na zimné obdobie, predstavia členovia Folklórneho súboru Drotár z Dlhého Poľa a Folklórnej skupiny z Podhradia. Rezanie a tlačenie kapusty, krájanie jabĺčok na sušenie, príprava šípok na čaj i príprava dreva na zimu boli bežnou zručnosťou," uviedla Kiripolská.       

Doplnila, že návštevníkov bude areálom sprevádzať vôňa pečených zemiakov alebo jabĺk, ktoré si môžu sami pripraviť v pahrebe. "Môžu ochutnať špeciality ako napríklad 'zemnačne osušky' alebo zemiakovú babu. V jedení zemiakovej baby si dokonca budú môcť zmerať sily s ostatnými návštevníkmi. Ochutnajú aj čaje z byliniek pestovaných v našich záhradkách, či čerstvú jablčnú šťavu, pripravenú ručným lisom," dodala Kiripolská.       

V kováčskej vyhni predvedie prácu kováč pri podkúvaní koňa a návštevníci sa naučia, ako sa vyrábala brezová metla. "Pre najmenších sú prichystané tvorivé dielne. V nich si deti budú môcť vyskúšať plstenie ovčej vlny, vyrobiť si figúrky z makovíc a gaštanov, alebo voňavé bylinkové vrecúška ozdobené pečiatkami zo zemiakov. Počas programu od 10.00 h do 16.00 h bude hrať Podhradská muzika a o 13.30 h sa v kostole z Rudna bude konať rímskokatolícka svätá omša," uzavrela Kiripolská.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.02.2019
Folkloristi z Prečína pochovali basu v Múzeu slovenskej dediny
Fašiangovú atmosféru predstavilo v nedeľu prvé tohtoročné podujatie v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine pod názvom Už sa fašiang kráti.
viac
11.04.2019
V Múzeu slovenskej dediny predstavia veľkonočné zvyky
Tradície a zvyky našich predkov, ktoré sprevádzali veľkonočné obdobie, predstavia v nedeľu 14. apríla v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea v Martine účinkujúci na podujatí Veľká noc na dedine. TASR o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.
viac
18.06.2019
V Múzeu slovenskej dediny predstavia podmanivú moc svätojánskej noci
Podmanivú moc svätojánskej noci môžu v sobotu 22. júna zažiť návštevníci Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine počas podujatia Na svätého Jána.
viac
10.07.2019
Na Turčianskej harmonike sa predstaví vyše 40 muzikantov
Muzikanti z Turca, Kysúc, Oravy a horného Považia sa predstavia v nedeľu 14. júla v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine na podujatí Turčianska harmonika. Informovala o tom kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %