Štvrtok 28.05.2020
Dnes má meniny 
Viliam
°C
21.06.2019 04:25

V Národnom parku Veľká Fatra úspešne adoptovali osirelé medvieďa


Snímka zdroj: NP Veľká Fatra - Štátna ochrana prírody


Pracovníkom Správy Národného parku (NP) Veľká Fatra sa na začiatku júna podarila úspešná adopcia medvieďaťa, ktoré sa niekoľko týždňov pohybovalo v okolí intravilánu obce Belá – Dulice v okrese Martin.


Podľa Juraja Žiaka zo Správy NP Veľká Fatra so sídlom v Martine ide o prvý potvrdený prípad úspešnej adopcie na Slovensku. "Predpokladali sme, že je to len dočasná záležitosť spôsobená medveďou rujou a samica si po skončení ruje mláďa opäť nájde a odvedie.

Nepotvrdil sa však takýto scenár a osirelé mláďa (medvedičku) bolo nutné odchytiť," uviedol Žiak.       

"Po telefonickom avíze miestnych občanov sme medvieďa odchytili v tesnej blízkosti intravilánu obce. Podľa občanov sa minimálne tri týždne pohybovalo po okraji intravilánu a niekoľkokrát ho videli na miestnom cintoríne vylezené na stromoch. Zhruba sedemkilogramové medvieďa prejavovalo po odchytení obrovskú životaschopnosť a jeho kondícia bola prekvapivo veľmi dobrá. Dokázalo prijímať pevnú stravu - trávu, korienky, rôzne byliny a netrpelo hnačkami alebo katarom," doplnil Žiak.       

Po dôkladnom zvážení celej situácie sa pracovníci Správy NP Veľká Fatra rozhodli o pokus adopcie k náhradnej matke. "Mláďa sme previezli do inej lokality Veľkej Fatry. Už prvý večer malo kontakt s medvedicou. Ale až okolo tretej hodiny ráno sa nám podarilo zaznamenať, že adopcia bola úspešná a medvedica mláďa prijala. Celý priebeh sa nám podarilo zdokumentovať pomocou fotopascí a priameho pozorovania. Sme nesmierne radi, že adopcia dopadla úspešne a medvieďa nemuselo ísť do niektorej zo zoologických záhrad," dodal Žiak.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.03.2016
Vývoz odpadu – ako bude prebiehať v mestách počas veľkonočných sviatkov?
Veľkonočné sviatky sú tu onedlho a pravdepodobne si už mnoho z vás zveľaďuje a upratuje svoju domácnosť. S tým súvisí aj zbavovanie sa bežného zmesového komunálneho odpadu či odpadu, ktorý patrí do triedeného zberu.
viac
27.02.2018
A. Zemanová: Znečistená pitná voda sa nachádza aj v obci Veľká Paka
Znečistená pitná voda na Žitnom ostrove sa nachádza aj v obci Veľká Paka v okrese Dunajská Streda, z ktorej je zásobovaná aj obec Mierovo. Informovala o tom počas tlačovej konferencie poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová.
viac
26.03.2018
Spišský hrad po zime opäť otvára svoje brány pre verejnosť
Najnavštevovanejší slovenský hrad po zime opäť otvára svoje brány. Od pondelka bude Spišský hrad otvorený v plnom režime aj s múzejnými expozíciami, denne od 9. do 17. hodiny s posledným vstupom o 16. hodine. TASR o tom informovala Dáša Uharčeková Pavúková zo Spišského múzea v Levoči.
viac
25.01.2019
Vo Veľkej Lehôtke spustili lyžiarsky vlek
Lyžiari majú v okrese Prievidza ďalšiu možnosť športového vyžitia. Dobrovoľníci zo športového klubu KRŠEL z Veľkej Lehôtky spustili v tejto prievidzskej mestskej časti lyžiarsky vlek. Informoval hovorca mesta Michal Ďureje.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %