Piatok 28.01.2022
Dnes má meniny 
Alfonz
°C
08.01.2022 10:37

V NMG predstavujú dejiny najstaršej fungujúcej sklárne na Slovensku


Snímka zdroj: krystallia.eu


Dejiny najstaršej dodnes fungujúcej sklárne na Slovensku predstavuje aktuálna výstava v Novohradskom múzeu a galérii (NMG) v Lučenci s názvom Krehká krása: 180 rokov výroby sklárne Katarínska Huta.


Ako pre TASR uviedol kurátor výstavy Štefan Chrastina, výrobky zo sklárne Katarínska Huta sa v minulosti tešili veľkej obľube po celom svete.      

 V 19. a 20. storočí fungovalo v Novohrade 13 sklární, spolu s podnikmi v okolitých regiónoch Gemer a Podpoľanie išlo o územie s najväčšou koncentráciou sklární na Slovensku. Do dnešného dňa sa z rôznych dôvodov zachovala výroba len v poslednej, a to v sklárni Katarínska Huta v okrese Poltár. Výstava, ktorá v NMG potrvá do konca februára, návštevníkom predstavuje i výrobky zo začiatkov jej fungovania siahajúce až do roku 1841.      

"Najvzácnejšími sú predovšetkým kusy číreho skla, dekorovaného leptaným geometrickým dekorom, vyvážané do Veľkej Británie, poháre známe ako rimany a kusy zo vzorkovne získané úspešnou akvizičnou činnosťou NMG. Medzi posledné spomenuté patrí veľká čaša zdobená unikátnou dekorovacou technikou vyvinutou na Slovensku, a to dekorovanie laserom," priblížil Chrastina.       

Výroba skla v Katarínskej Hute mala podľa kurátora výstavy počas svojej histórie viacero unikátnych momentov. "Ako v prvej sklárni v Uhorsku tu bola brusiareň skla poháňaná parným strojom. Typickou výrobou sklárne bola produkcia luxusného nápojového skla," dodal Chrastina.       

Sklárske výrobky z Katarínskej Huty sa v minulosti tešili obľube po celom svete, okrem Britských ostrovov končili v krajinách Sovietskeho zväzu, či dokonca v Iráne. Sklo z Katarínskej Huty bolo a stále je sodnodraselné, čo ho odlišuje od krištáľového skla, pôvodne vyrábaného v sklárni v Poltári.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.06.2016
V Pezinku začínajú medzinárodne Keramické trhy
Malokarpatské múzeum v Pezinku pozýva na medzinárodné podujatie Keramické trhy. Trinásty ročník sa bude konať v termíne od 10. do 12. júna.
viac
10.02.2017
V Považskej Bystrici sprístupnili výstavu "Hračky v minulosti"
V pondelok 6. 2. 2017 sprístupnilo Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici, v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, výstavu "Hračky v minulosti".
viac
18.10.2017
V stropkovskom kaštieli sprístupnia dve výstavy o erboch a regióne
Krajské múzeum v Prešove – Kaštieľ Stropkov otvára v piatok, 20.10. 2017 o 19. hodine dve nové panelové výstavy so silným edukačným potenciálom.
viac
08.12.2018
Sereď: Výstava Petra – kamenné mesto duchov
V piatok 7. decembra 2018 o 17.00 hod. sa v priestoroch Mestského múzea – Fándlyho fary v Seredi uskutočnila vernisáž autorskej výstavy fotografií „Michal Hoffman – PETRA, kamenné mesto duchov“.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.62 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %