Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
21.12.2021 02:25

V obci Lom nad Rimavicou majú nový náučný chodník


Snímka zdroj: (OOCR Región Horehronie).


Náučný chodník „Od prameňa Rimavice ku prameňu Ipľa“ spája pramene dvoch významných riek Rimavice a Ipeľ, medzi ktorými sa rozprestiera aj obec Lom nad Rimavicou.


„Myšlienku priniesť verejnosti malú ochutnávku z toho, čo obec Lom nad Rimavicou, jeho história, obyvatelia i okolie ukrýva sa pretavila do projektu prvého náučného chodníka v obci. Ten symbolicky spája nielen dva pramene riek, ale aj dva regióny, na pomedzí ktorých obec leží – Horehronie a Podpoľanie,“ uviedol starosta obce Lom nad Rimavicou, Jozef Katreniak. 

Projekt bol realizovaný z finančných prostriedkov Banskobystrického samosprávneho kraja v rámci VZN č.38/2019 účelovo určených na podporu regionálneho rozvoja a rozvoja cestovného ruchu v kraji. Realizátorom projektu bola obec Lom nad Rimavicou v úzkej spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE, ktorej je členom.

Chodník vedie z centra obce od prameňa Rimavice obecnou ulicou, ktorú lemujú ešte stále zachovalé drevenice s podmurovkou typické pre prostredie vrchov. Medzi nimi návštevníci objavia kováčsku vyhňu a osviežia sa pri studni, ktorá im pripomenie filmovú históriu obce. Tesne za obcou bol vybudovaný prístrešok, v ktorom si rodiny s deťmi nielen oddýchnu, ale naučia sa aj niečo nové o miestnej faune a flóre.

Cykloturistická mapa, ktorá sa nachádza hneď pri prístrešku ponúkne návštevníkom ďalšie možnosti, kam sa vybrať v okolí Lomu nad Rimavicou – či už pešo alebo na bicykli. Chodník pokračuje ďalej do turisticky obľúbenej časti Lomu – vrchu Čierťaž známemu vďaka svojim dych berúcim výhľadom na hrebeň Nízkych a Vysokých Tatier. Tie si na lavičke pre zaľúbených vychutnajú o čosi dlhšie nielen páry, ale každý, kto sem zavíta. Počas oddychu si návštevníci môžu vyskúšať svoje poznatky z geografie a prejsť názvy jednotlivých vrchov. Tým menej zdatným pomôže náučná tabuľa umiestnená priamo pri lavičke. Prechádzkou ďalej po hrebeni sa návštevníci dostanú ku krížu s pamätníkom leteckého nešťastia Polanská, pri ktorom si môžu v tichu prírody odpočinúť alebo si urobiť malý piknik v prístrešku pri prameni Ipľa, ktorý sa nachádza neďaleko.

„Cieľom projektu bolo zaujímavo zatraktívniť túto oblasť a vybaviť ju vhodnou doplnkovou infraštruktúrou, ktorá bude slúžiť najmä pri rekreácii a pobyte v prírode v letných, ale aj v zimných mesiacoch. Náučný chodník vedie po turistickej trase, ktorou v lete vedie oficiálna turistická trasa a  v zime upravované bežkárske trate. Vďaka spolupráci viacerých partnerov, tak na návštevníkov a bežkárov čaká už túto zimnú sezónu aj nový náučný chodník,“ doplnila výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE, Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

Autor: (OOCR Región Horehronie)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.05.2020
Nový náučný chodník zoznamuje so zaujímavosťami obce
V Jaslovských Bohuniciach v okrese Trnava pribudol nový päťkilometrový náučný chodník. Päť informačných tabúľ zorientuje záujemcov v základných pojmoch jaslovskobohunickej histórie.
viac
14.05.2020
OOCR Región Gron vyhlásila súťaž na návrhy infraštruktúry
Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Gron spoločne s Rozvojovou agentúrou Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) vyhlásila architektonicko-krajinársku súťaž zameranú na získanie návrhov infraštruktúry, ktorá zatraktívni prírodné lokality stredného Pohronia.
viac
18.06.2020
Na náučnom chodníku M. Esterházyho je minerálny prameň aj štôlňa
Približne päť kilometrov dlhý náučný chodník Mikuláša Esterházyho otvorili v stredu (17. 6.) v obci Detvianska Huta v okrese Detva.
viac
09.10.2020
V Novej Bani otvorili Záhradný les s drevinami z celého sveta
V Novej Bani v utorok (6. 10.) oficiálne otvorili projekt s názvom Záhradný les. Na ploche 1,35 hektára sústredí 101 stromov a 2459 krov z rôznych kútov sveta, ktoré nebudú slúžiť len ako turistická atrakcia, ale aj vzdelávací prvok zasadený v prírodnom prostredí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %