Štvrtok 27.02.2020
Dnes má meniny 
Alexander
°C
30.07.2016 05:04

V obciach a školách išli na energiu s rozumom


Ilustračná snímka.


Efektívne nakladanie s energiami a ich úspory môžu obvykle ušetriť významným spôsobom finančné prostriedky. Zmeny v tejto oblasti prispejú aj k ochrane nášho životného prostredia, keďže vyprodukovanie elektrickej energie preň vždy predstavuje aj určitú záťaž.


Kým riešením budúcnosti na úrovni miest a obcí je ich komplexný energetický manažment, množstvo prospešných opatrení môžeme uskutočniť už teraz.

Program na energiu s rozumom umožnil 5 obciam a 5 školám západoslovenského kraja zrealizovať opatrenia na úspory energie tak, aby odrážali ich potreby a možnosti. Najčastejším riešením bola výmena zastaraného osvetlenia za energeticky efektívnejšie. V niektorých objektoch bolo zrekonštruované zastarané vykurovanie, alebo uskutočnené stavebné úpravy tak, aby sa zabránilo prílišným stratám tepla.

Projekty boli v 5 obciach zrealizované vždy „párovo“ – v obecnej budove a miestnej škole. Dôvodom vytvárania takýchto tandemov bolo využitie príležitosti na prepojenie praxe so vzdelávaním žiakov. Školy sa zúčastnili samotného hľadania riešení na začiatku plánovania projektov a neskôr zahrnuli tému energie do vyučovania – na vybraných predmetoch, tematicky zameraných podujatiach a v rámci rovesníckeho vzdelávania, kedy starší žiaci učili mladších Školy sa v niektorých prípadoch zamerali aj na meranie intenzity osvetlenia, číselné vyhodnotenie predpokladaných úspor energie a na informovanie o zmenách v každodenných činnostiach, ktoré k úsporám vedú.

Spolu 10 uskutočnených projektov vytvorilo pestrú mozaiku riešení. Za všetky aspoň niekoľko príkladov. V Kúrii Mórica Beňovského vo Vrbovom kompletne zrekonštruovali osvetlenie budovy výmenou klasických žiaroviek a neónových žiaroviek za LED svetelné zdroje. Napriek doplneniu svietidiel v miestach, kde bolo predtým osvetlenie nedostatočné dosiahli až 50 % úspory energie potrebnej na osvetlenie budovy, čo preukázali nielen teoretickým výpočtom na základe spotreby energie svietidlami, ale aj meraniami s využitím elektromerov v budove.

„Spolupráca s miestnou školou v rámci tohto projektu priniesla tiež prehĺbenie vzťahov a priateľstiev medzi osobami zainteresovanými v projekte.“ Mgr. Matúš Opatovský, mesto Vrbové

Zaujímavú zmenu priniesla rekonštrukcia vykurovania kinosály v kultúrnom dome vo Svodíne. Zariadenie v obci pomerne často využívajú na usporiadanie rôznych kultúrnych podujatí. Kým predtým kvôli vykúreniu kinosály museli, v závislosti od počasia, naplno zapnúť kotly aj 4 – 5 dní pred podujatím, inštalované infračervené panely teraz stačí zapnúť krátko pred využitím kinosály. Ušetrené prostriedky tak odhadujú až na 200 EUR pri jednom predstavení.

Viac v Obecných novinách č. 29-30/2016 na str. 7

Autor: (ekopolis)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.08.2016
Rezort školstva vyhlásil výzvu na podporu duálneho vzdelávania
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR 30. júla zverejnilo vyzvanie pre národný projekt "Duálne vzdelávanie a zvýšenie atraktivity a kvality odborného vzdelávania a prípravy".
viac
20.02.2017
ŠIOV pracuje na zelených vozidlách
Štátny inštitút odborného vzdelávania spolupracuje na projekte, ktorý sa týka zelených vozidiel. Presnejšie servisu a údržby hybridných áut a elektromobilov.
viac
09.07.2017
Povedali po 12. zasadaní Rady Združenia miest a obcí Slovenska
Z tlačovej konferencie po 12. zasadaní Rady Združenia miest a obcí Slovenska, ktoré sa konalo v dňoch 27. a 28 júna t. r. v kongresovej sále hotela Sorea Trigan v Štrbskom Plese.
viac
01.11.2017
V Bratislave rokovala školská sekcia ZMOS
V poradí piate riadne zasadnutie odbornej sekcie Rady Združenia miest a obcí Slovenska pre školstvo, kultúru a šport sa uskutočnilo v polovici októbra v priestoroch Kancelárie ZMOS v Bratislave. Rokovanie sa venovalo školstvu, športu aj konkrétnej oblasti z kultúry.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.84 %