Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
04.10.2021 10:55

V obciach handlovskej doliny začnú s výstavbou kanalizácie


Ilustračná snímka, zdroj: zemneprace-presov.sk


Obce handlovskej doliny v okrese Prievidza odkanalizujú. S prácami v obciach Chrenovec-Brusno, Jalovec, Ráztočno, Lipník a Veľká Čausa by malo konzorcium dodávateľov začať po projektovej príprave, dokončiť ju má do konca roka 2023.


Investíciu takmer za 19,8 milióna eur bude Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) financovať z fondov Európskej únie a vlastných zdrojov.       

"Dočkali sme sa konečne po niekoľkých rokoch, pomaly až po desaťročí, keďže kanalizácia v handlovskej doline sa chystala veľmi dávno. Už môj predchodca na tom začal pracovať," spomenul starosta Chrenovca-Brusna a predseda Združenia obcí handlovskej doliny Tibor Čičmanec.       

Chýbajúca kanalizácia je podľa neho záťažou pre životné prostredie. "Keď sa teraz prejdete po obci, vidieť, že ľudia stále vypúšťajú splašky do potokov, Handlovky. Našťastie tu máme pstruhovú vodu, pstruhy tu sú, no mnohokrát je cítiť zápach po obci, keď niekto vypúšťa splašky potajme vo večerných hodinách. Nie všetci spĺňajú literu zákona, že pokiaľ majú žumpu, mali by ju pravidelne čerpať. Niektorí majú čistiarne, ktoré sú nefunkčné," opísal.       

O pripojenie na kanalizáciu je medzi obyvateľmi doliny podľa Čičmanca veľký záujem, tí, ktorí sa ešte neprihlásili, urobia tak do konca tohto roka v zmysle zmluvy o budúcej zmluve. "Tento rok sme ako obce schvaľovali uznesenie, že StVS vyjdeme v ústrety a zabezpečíme podpis zmlúv budúcich užívateľov kanalizácie," priblížil.       

Starosta Lipníka Peter Mikuško upozornil, že projektová dokumentácia je pomerne stará. "V roku 2009, keď sa pripravila projektová dokumentácia, nemali sme ešte postavenú jednu ulicu. Za 13 rokov sa tam postavili nové domy, v ktorých už bývajú občania a tiež majú záujem o to, aby sa spravila kanalizácia k ich domom. Samozrejme, pozemky nie sú zahrnuté v stavebnom povolení, takže by sa snažili o to, aby sa zmenou v konaní učinilo zadosť aj im," ozrejmil Mikuško.

Projekt Aglomerácia Chrenovec-Brusno je stavbou, ktorá má približne 33 kilometrov, je na ňu alokovaná suma približne 17 miliónov eur, spresnil riaditeľ investičného odboru StVS Peter Neuzer. Lehota výstavby je v zmysle zmluvy podľa neho 36 mesiacov, čo do konca programovacieho obdobia nevychádza, preto by mala výstavba trvať 23 mesiacov, čo potvrdzuje i dodatok k zmluve o dielo. "Momentálne plynie lehota na spracovanie realizačnej dokumentácie na úrovni zhotoviteľa, na ktorú má šesť mesiacov. Samozrejme, skrátenie tohto termínu je maximálne prípustné a dôležité. Predpokladáme so začatím prác v nadväznosti na poveternostné podmienky, moja predstava je začať ešte v tomto roku," dodal Neuzer.             

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.05.2018
Považskobystrické časti Horný a Dolný Moštenec by mali odkanalizovať tento rok
Považskobystrické mestské časti Dolný Moštenec, Horný Moštenec a Považská Teplá sú poslednými, ktoré nemali kanalizáciu. Oba Moštence by mohli byť odkanalizované do konca roka, v Považskej Teplej chcú s prácami na budovaní kanalizácie začať v budúcom roku.
viac
21.04.2020
Výstavba kanalizácie obmedzí na pol roka dopravu na ceste I/61
Okresný dopravný inšpektorát v Považskej Bystrici upozorňuje na dopravné obmedzenia na ceste I/61 medzi Považskou Bystricou a mestskou časťou Považská Teplá. Začali sa v pondelok (20. 4.) a potrvajú až do konca októbra.
viac
27.11.2020
Vo Vajnoroch pribudol nový vodovod, začína sa opravovať aj kanalizácia
V bratislavských Vajnoroch pustila v piatok Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) vodu do nového vodovodu na ulici Za humnami. Generálny riaditeľ BVS Peter Olajoš zároveň ohlásil začiatok opravy vákuovej kanalizácie v tejto mestskej časti za viac ako milión eur.
viac
21.12.2020
Pezinok bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom 24,7 milióna eur
Mesto Pezinok bude v roku 2021 hospodáriť s rozpočtom 24,7 milióna eur. Bežný a kapitálový rozpočet je schodkový, preto sa na dofinancovanie použijú prostriedky z rezervného fondu. Mestský rozpočet schválili pezinskí poslanci na svojom decembrovom zasadnutí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %