Sobota 13.04.2024
Dnes má meniny 
Aleš
°C
12.10.2022 04:15

V obciach Jezersko a Osturňa obnovili dva takmer 50-ročné mosty


Ilustračná snímka: (tasr).


V obciach Jezersko a Osturňa na Zamagurí opravili dva takmer 50-ročné mosty. Prešovský samosprávny kraj (PSK) na obnovu nevyhovujúcich mostných konštrukcií využil zdroje z vlastného rozpočtu a čiastočne aj z úveru.


"Išlo o jedny z posledných mostov v kraji, kde ešte bola drevená mostovka položená na oceľových prvkoch. Udržiavať takéto mosty najmä v zime už prinášalo veľké riziko a nespĺňali bezpečnostné normy," uviedol riaditeľ Správy a údržby ciest (SÚC) PSK Marcel Horváth.

Ponad potok Kremeň v Osturni opravili vyše šesť metrov dlhý most z roku 1977. Bol klasifikovaný stupňom šesť, teda veľmi zlý, a na jeho opravu šlo takmer 219 000 eur. "Odstránil sa pôvodný mostný zvršok, vybúrali sa záverné múriky a krídla, vykopali prechodové oblasti a spodná stavba sa sanovala. Následne sme zhotovili železobetónové dosky a krídla sa nadbetónovali," objasnil Horváth. Stavbári vybudovali nové svahové krídlo a prechodové oblasti vrátane odvodnenia, na záver sa potok a okolie upravili.

Ďalší most v obci Jezersko, s dĺžkou premostenia vyše 12 metrov, začal kraj opravovať vďaka financiám z vlastného rozpočtu vo výške takmer 214.000 eur v septembri minulého roka. Postavený bol v roku 1972 a jeho opory niesli viditeľné známky podmytia základov, boli tam výkvety a inkrustácie. "Zábradlie bolo skorodované a poškodené. Vybudoval sa tam komplet nový mostný zvršok, mostovka sa zaizolovala a vozovka pred i za mostom zrekonštruovala," doplnil Horváth.

Od roku 2018 do konca tohto roka investoval kraj do poškodených ciest v Kežmarskom okrese 10,3 milióna eur. Výsledkom je nový asfalt na 65 kilometroch ciest a zmodernizovaných 19 mostov. PSK v priebehu troch rokov analyzoval stav mostných konštrukcií v celom kraji, 400 z nich bolo podľa Horvátha v stupni päť a šesť, dokonca aj sedem. "Vážnejšou rekonštrukciou prejde most v Štrbe, chceli by sme k tomu pristúpiť na budúci rok. Tam však bude zložitá kooperácia so Železnicami SR, ktoré už začali proces verejného obstarávania. My sa chystáme využiť aj ich výluky, aby sme mohli našu časť zrekonštruovať," dodal riaditeľ.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.02.2021
Poslanci PSK vyčlenili na opravu mostov a ciest v kraji 5 000 000 eur
Sumu 5 000 000 eur schválili prešovskí krajskí poslanci na svojom pondelkovom online rokovaní pre Správu a údržbu ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) na opravu desiatich mostov a 15 úsekov ciest v kraji.
viac
21.01.2022
PSK plánuje zrekonštruovať 42-kilometrový úsek Cesty Slobody
Prešovský samosprávny kraj (PSK) plánuje v najbližšom období zrekonštruovať 42-kilometrový úsek na Ceste Slobody vo Vysokých Tatrách.
viac
07.07.2022
PSK preinvestuje na opravu ciest a mostov v kraji viac ako 6,4 milióna eur
Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) zrekonštruuje viaceré úseky ciest a mosty v kraji. V stredu boli zhotoviteľom odovzdané na realizáciu.
viac
09.08.2023
Krajská samospráva má naplánovanú obnovu ciest za viac ako 60 mil. eur
Prešovský samosprávny kraj (PSK) plánuje v roku 2023 opraviť mosty a cesty za viac ako 60 miliónov eur. Informovala o tom hovorkyňa kraja Daša Jeleňová s tým, že PSK na to využije vlastné a európske zdroje, ako aj financie z 30-miliónového úveru.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %