Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
18.05.2023 11:40

V Očovej podľa starostu nie je problém s kontajnerovými medveďmi


Ilustračná snímka.


V podpolianskej obci Očová vo Zvolenskom okrese nie je problém s kontajnerovými medveďmi, tvrdí to starosta Rudolf Huliak.


Reaguje tak na stanovisko Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. V ňom rezort uvádza, že Štátna ochrana prírody SR dlhodobo poukazuje na problematiku ľahko dostupnej potravy, ktorou je nezabezpečený komunálny odpad. "Nemáme pre medvede ani jeden dostupný kontajner, ani nádobu na smeti. Očovania ich majú vo dvoroch a keď je zber, vyložia ich na cestu," podotkol starosta. Ako dodal, nebol prípad, keď by do obce medveď z Poľany prišiel prevrátiť kontajner. "Zberný dvor je zatvorený a sú tam kamery. Problém súvisí s početnosťou tejto šelmy, je jej veľa," konštatoval.

Poznamenal, že v okolí Očovej sú medvede všade. "Skončili sa cyklistické výlety a aj akékoľvek turistické akcie. Ľudia sa boja chodiť z intravilánu obce von. Majú strach, že len čo vyjdú za dedinu, medvede na nich doslova pozerajú," spresnil. Doplnil, že v okolí sú známe miesta, kde ich chodia záujemcovia fotografovať. "Je tam veľa áut a všetci to vidia. Vyrastá nám generácia medveďov, ktorá nie je plachá. A my sme voči nej imobilní, nemáme šancu jej uniknúť," zdôraznil Huliak. Vyhlásil, že rádovo regulovať nestačí a podľa neho treba výrazný zásah do tejto populácie.

MŽP pripomína, že zvýšený počet stretnutí medveďa s človekom súvisí aj s kukuricou, ktorú pestujú poľnohospodári v podhorských oblastiach. "V Očovej ju vždy pestovali. Máme dobytok, ktorý je na ňu odkázaný. V súčasnosti však do nej chodí približne 16 medveďov. Zvalia ju, hrajú sa v nej, puká a im sa to páči," zhodnotil očovský starosta s tým, že keď jeden medveď spraví cestu k ľudským sídlam, ostatné ho nasledujú. "Rozvrátený je celý ekosystém Podpoľania," uzavrel.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.05.2022
Ľudia na Podpoľaní pre medvede v intravilánoch obcí zvolávajú protest
Ľudia na Podpoľaní aj naďalej volajú po riešení problému s medveďmi v intravilánoch obcí. Podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Roman Malatinec pripomína, že situácia sa nerieši a obyvatelia regiónu preto budú protestovať.
viac
05.06.2023
V okolí Očovej plánujú ochranári inštalovať fotopasce
V okolí obce Očová vo Zvolenskom okrese plánujú ochranári inštalovať štyri fotopasce pre sledovanie pohybu medveďa hnedého. Povedal to starosta a zároveň poľovník Rudolf Huliak s tým, že táto aktivita sa mu však nepozdáva a podľa jeho slov to nie je riešenie.
viac
15.06.2023
Primátor žiada regulovaný odstrel medveďov, MŽP deklaruje riešenie situácie
Pre zvýšený výskyt medveďov pod Poľanou žiada primátor Detvy Branislav Baran ministra životného prostredia Milana Chrenka o povolenie na ich regulovaný odstrel. Vyplýva to z listu, ktorý primátor poslal envirorezortu.
viac
01.08.2023
Dotácia na opatrenia proti medveďom pre mesto nič nerieši, tvrdí primátor
O dotácii na preventívne opatrenia proti škodám spôsobeným medveďom hnedým mesto Detva vie, v súčasnosti však preň nič nerieši. Uviedol to primátor mesta Branislav Baran s tým, že Detva nemá problém so šelmami, ktoré by chodili do nezabezpečených kontajnerov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %