Sobota 02.03.2024
Dnes má meniny 
Anežka
°C
12.07.2021 11:40

V Petržalke sa dobrovoľníci púšťajú aj do väčších skládok


Ilustračná snímka: (tasr).


V bratislavskej Petržalke sa dobrovoľníci púšťajú po menších smeťozberoch aj do väčších nelegálnych skládok na okraji mestskej časti, kde je potrebné pristaviť veľkokapacitný kontajner.


Upozorňujú tak nielen na aktuálny stav, keď je odpad nelegálne odložený na skládke aj niekoľko rokov, ale zároveň sa snažia ukázať, že pri ochrane životného prostredia by nemali existovať prekážky.

„Pri niektorých miestach, ku ktorým sa vraciame, sa snažíme monitorovať aj to, koľko a akého odpadu pribúda. Po kompletnom vyčistení sa menšie dočistenia robia ľahšie,” konštatuje Jakub Kuruc z iniciatívy Za krajšiu Petržalku.

Najväčšie skládky, ktoré sa tento rok zatiaľ podarilo dobrovoľníkom vyčistiť, boli medzi ulicami Kolmá a Kopčianska, Janíkov dvor, Kaukazská, Starohájska či Röntgenova. Na tieto miesta sa buď vracajú, alebo ešte plánujú vrátiť. V niektorých prípadoch im návrat neumožňuje momentálne bujná vegetácia.

Okrem samotného čistenia lokalít sa chcú sústrediť aj na preventívne opatrenia, ktorými by chceli vzniku nelegálnych skládok predchádzať. Jedným z opatrení sú fotopasce, vytypované sú momentálne dve lokality na ich osadenie. „Pri väčších skládkach sa musíme aj o niečo oprieť. Preto fotopasce či iné zabezpečenie prípadného záznamu vidíme ako jednu z dôležitých možností predchádzaniu vzniku nových skládok,” podotkol Kuruc.

V Petržalke ide primárne o dobrovoľníkov zo skupín Upracme si Petržalku, Zelená hliadka či iniciatívy Za krajšiu Petržalku. Pri odvoze a odstraňovaní odpadu spolupracujú najmä s hlavným mestom, mestskou časťou, spoločnosťou Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) a Komunálnym podnikom.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.05.2017
Podstatná časť bratislavského komunálneho odpadu končí v spaľovni
V minulom roku sa v rámci Bratislavy vyzbieralo 157 217 ton komunálneho odpadu.
viac
18.09.2020
Dobrovoľnícke podujatie Naše mesto prináša viac ako 140 aktivít
Čistenie povodia Malého Dunaja, čistenie lesíka, zbieranie odhodených odpadkov či likvidácia nelegálnych skládok.
viac
08.01.2021
V Bratislave spustia tento rok 2. etapu vrecového zberu separovaného odpadu
V Bratislave spustia v tomto roku druhú etapu zberu a odvozu vytriedeného odpadu z bratislavských rodinných domov tzv. vrecovým systémom.
viac
10.03.2021
Petržalka spustila jarný zber objemného odpadu
Bratislavská Petržalka aj tento rok pripravila pre svojich obyvateľov jarný zber objemného odpadu a pristaví pre nich veľkorozmerné kontajnery.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %