Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
08.11.2017 01:55

V piatok začnú v Bratislave obľúbené Svätomartinské dni


Svätomartinské dni na Primaciálnom námestí v Bratislave.


Svätomartinské dni, ktoré spájajú staromestské Martinské hody so Sviatkom mladého vína, sa budú konať od piatka 10. novembra do nedele 12. novembra na Rudnayovom námestí, Primaciálnom námestí a v Zichyho paláci. Súčasťou trojdňového programu bude aj viacero aktivít a predstavení pre deti.


Podujatie bude oslavou výsledkov práce bratislavských vinárov. Hlavné mesto chce týmto sviatkom posilňovať historické vedomie a vzťah Bratislavčanov k vlastným tradíciám a tiež propagovať prácu podnikateľov v oblasti vinárstva.

Ochutnávanie bratislavského mladého vína sa začne v piatok 10. novembra a potrvá do soboty 11. novembra na Primaciálnom námestí. Záujemcovia a milovníci vína si tu nájdu to najlepšie z tohtoročnej ponuky bratislavských vín. „Oslavy mladého vína sú obľúbenými oslavami nielen vinárov, ale aj všetkých Bratislavčanov, ktorí majú radi víno. Ja osobne sa už veľmi teším a všetkých srdečne pozývam na Primaciálne námestie. Vôbec nepochybujem o tom, že aj tento ročník bude plný kvalitného a výborného vína,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

V piatok 10. novembra sa bude o 16. hodine konať požehnanie mladého vína v Kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci, kde primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal spolu s bratislavským arcibiskupom Stanislavom Zvolenským požehnajú mladé vína z tohtoročnej úrody ako aj novú úrodu mestského vína. Aj tento rok sa budú v dňoch od 10. – 12. novembra konať tradičné Svätomartinské bohoslužby v Katedrále sv. Martina a chýbať nebudú ani obľúbené lampiónové sprievody, ktoré budú v sobotu 11. novembra na Rudnayovom námestí a v pondelok 13. novembra v areáli Bratislavského hradu.

V rámci Svätomartinských hodov na Rudnayovom námestí pri katedrále sv. Martina si môžete pochutiť nielen na varenom víne, ale aj na rôznych špecialitách vrátane pečeného vola. Ten sa bude podávať na Rudnayovom námestí  v sobotu od 14. hodiny za symbolickú sumu. Výťažok z predaja poputuje na charitatívne účely.

Svätomartinské dni spoločne pripravili hlavné mesto SR Bratislavy a mestská časť Bratislava – Staré Mesto v spolupráci s Bratislavskou arcidiecézou, eRko – Hnutím kresťanských spoločenstiev detí a Bibianou.

História vinohradníctva a vinárstva v regióne Bratislavy siaha takmer 3 000 rokov do minulosti a dlhé storočia bol najvýznamnejším vinohradníckym regiónom Slovenska.  Bratislavskí vinári sa tešili veľkej priazni samotnej kráľovnej Márie Terézie. V 16. až 18. storočí mala Bratislava najväčšiu výmeru vinohradov a bola najväčším producentom vína na území Slovenska.

 

PROGRAM SVÄTOMARTINSKÝCH DNÍ 2017

Piatok 10. novembra

16:00 Požehnanie mladého vína – kaplnka Primaciálneho paláca

17:00 Svätá omša v Dóme sv. Martina

18:15 Slávnostné otvorenie Svätomartinských dní za prítomnosti arcibiskupa metropolitu Bratislavskej arcidiecézy, Mons. Stanislava Zvolenského

Sobota 11. novembra

13:00 a 17:00 Divadelné predstavenie v Gašparkove, Rudnayovo námestie

14:00 - 16:00 Ako na strašidlá, Bibiana, Panská 41 - Tvorivé dielne – výroba strašidla, workshop

16:00 Čítame, kreslíme s Katarínou Nádaskou, Bibiana, Panská 41 - Tvorivé dielne s etnografkou Katarínou Nádaskou, výstava Hu húúú

15:30 Svätá omša v Dóme sv. Martina pre deti

16:30 Martin z Tours a žobrák - živý obraz stretnutia sv. Martina a žobráka, Rudnayovo námestie

16:45 Lampiónový sprievod ulicami Starého Mesta, na čele so sv. Martinom na bielom koni, Rudnayovo námestie – Zichyho palác

17:00 Svätá omša v Dóme sv. Martina na sviatok sv. Martina

19:00 Tvorivé dielne, Zichyho palác

Nedeľa 12. novembra

10:30 Slávnostná svätá omša v Dóme sv. Martina

Autor: (hmb)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.11.2016
Obľúbené Svätomartinské dni v Bratislave sa blížia
Svätomartinské dni, ktoré organizuje hlavné mesto začiatkom novembra 2016 pod záštitou primátora Iva Nesrovnala, už po deviatykrát oživia tradíciu svätomartinských osláv v hlavnom meste.
viac
15.09.2017
Sezóna hodov a vinobraní je v plnom prúde!
Tento víkend vás do ulíc vytiahnu podujatia ako Týžden dobrovoľnictva, Fitfest, Račianske vinobranie, Vajnorské hody, Krúžkovanie Ružinova 2017, Vegánske hody 2017, Modranské vinobranie 2017 a Beh Pezinkom.
viac
10.11.2017
Svätomartinský víkend v regióne
Svätomartinské dni, Cestovateľský festival Cestou necestou, Chute malých Karpát, Historická prehliadka Modry, Bibliotéka či obľúbená lokalizačná hra „Objavuj poklady bratislavského regiónu“. Druhý novembrový víkend v bratislavskom regióne je tu pre vás.
viac
23.11.2017
Stropkovské dni medu označujú aj ako národný sviatok včelárstva
Mestečko na severovýchode sa v dňoch 24. a 25. novembra už po jedenástykrát stane centrom včelárstva na Slovensku. Obľúbené Dni medu sa v Stropkove konajú od roku 2007 a u laickej i odbornej verejnosti sa tešia veľkej obľube.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %