Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
11.09.2023 08:00

V Podtatranskom múzeu zreštaurovali diela I. Spöttla z 19. storočia


Podtatranské múzeum - snímka TASR


V Podtatranskom múzeu nedávno dokončili reštaurovanie výtvarných diel maliara a archeológa Ignáca Spöttla z 19. storočia. Kurátor umenia múzea Marek Ružinský uviedol, že ide o diela z vlastných zbierok a podarilo sa ich obnoviť vďaka podpore zriaďovateľa PSK a Fondu na podporu umenia.


Ide o maľbu olejom na kartóne s motívom archeologickej lokality, pravdepodobne Machalovskej hory z druhej polovice 19. storočia a kresbu uhľom na kartóne Pri tatranskom plese z obdobia okolo roku 1850 - 1890. "Diela pochádzajú zo starých zbierok a v novodobej histórii neboli verejnosti prezentované. K predmetom neexistovala evidencia a neboli zapísané ani v zbierkovom fonde. Do pozornosti sa dostali v rámci revízie. Zistenia priniesla až vedecko-výskumná činnosť. Následne sa usúdilo, že sú vhodné na prezentáciu. Ich technický stav to však nedovoľoval, preto bol potrebný odborný zásah," ozrejmil Ružinský.         

V prípade maľby múzeum nedisponovalo žiadnymi informáciami. Bolo preto potrebné zistiť predovšetkým o akú lokalitu ide, a tiež autorstvo. To múzejníci považovali za značný problém, keďže bolo vlepené v hrubej pasparte bez akéhokoľvek popisu či signatúry. "V rámci výskumnej činnosti sa zistilo, že ide zrejme o motív archeologickej lokality," dodal kurátor.         

Dielo malo podľa neho umeleckú, historickú a výpovednú hodnotu aj napriek absencii jednoznačného potvrdenia autorstva. V rámci reštaurovania tak upriamili pozornosť na nájdenie signatúry, nápisu či indície, ktorá by ho mohla určiť. Signatúru autora napokon objavili na zadnej strane maľby. "Predmety sú dnes v reštaurovanom stave vystavené v priestoroch múzea na Vajanského ulici ako súčasť expozície venovanej histórii osídlenia podtatranského regiónu," upozornil Ružinský.         

Spöttl bol viedenský akademický maliar, zberateľ a amatérsky bádateľ. Pôsobil mimo svojej domoviny aj na Spiši a množstvo starožitností a hodnotných predmetov daroval dvom bývalým múzeám na území dnešného Popradu.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.01.2017
UKF sa stala odborným garantom digitalizácie slovenských ľudových piesní
Univerzita Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre sa bude podieľať na digitalizácii slovenských ľudových piesní z konca 19. storočia.
viac
10.10.2018
Komuniké z 19. rokovania Rady ZMOS
Posledné rokovanie Rady ZMOS v tomto volebnom období zvolal predseda ZMOS Michal Sýkora na 9. a 10. októbra 2018. Napriek blížiacim sa komunálnym voľbám rokovaniu dominovali témy z aktuálnej legislatívy.
viac
25.10.2018
V Stropkove si zaspomínajú na slávneho rodáka
V stropkovskom kaštieli si pripomenú život a dielo významného akademického maliara Františka Veselého. Spomienkové podujatie sa uskutoční pri príležitosti nedožitých 80. narodenín tohto stropkovského rodáka. Okrem výstavy jeho diel sa môžu návštevníci tešiť aj na premiéru dokumentárneho filmu.
viac
30.10.2023
SNM v Martine sprístupnilo výstavu o živote a diele J. A. Komenského
Život, dielo a odkaz Jana Amosa Komenského môžu spoznať návštevníci výstavy, ktorú sprístupnilo Slovenské národné múzeum (SNM) v Martine - Múzeum kultúry Čechov na Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %