Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
16.01.2017 03:41

V prievidzskej Art galérii sprístupnili výstavu diel Salvadora Dalího


Výstavu zo súkromnej zbierky sprístupnila mestská Art galéria v bývalom kine Baník a potrvá do konca februára. Snímka zdroj: (tasr, Radovan STOKLASA).


Výber z tvorby diel španielskeho surrealistu Salvadora Dalího, ktorý je v tejto podobe na Slovensku vystavený po prvý raz, môže verejnosť vidieť v týchto dňoch v Prievidzi.


"Art galéria v Prievidzi naštartovala výstavný rok 2017 práve výstavou Salvadora Dalího - Skryté tváre. Je to pre nás taká veľká oslava. Ľudia tu z regiónu nemali nikdy Dalího bližšie ako teraz," povedal výtvarník a šéf galérie Roman Turcel.      

V prievidzskej galérii môžu návštevníci vidieť rôzne diela španielskeho surrealistu, Dalí bol totiž podľa prievidzského výtvarníka veľmi produktívny a používal veľa techník, väčšinou tie grafické. "Aj tu na výstave je väčšina litografií, sieťotlačí, gobelíny, medaily, sochy, reliéfy, dokonca taniere. Je tu niekoľko ilustrácií, vrátane ilustrovaného kalendára s jeho kaligfrafickými číslami, popisom a podobne," vymenoval.      

Diela na výstave pochádzajú zo súkromnej zbierky anonymných zberateľov, do Prievidze ju zapožičali prostredníctvom zahraničnej agentúry. "Na Slovensku táto výstava ešte nebola a ani v blízkej budúcnosti nebude. Spoločnosť, ktorá spravuje túto zbierku, sa snaží dostať diela do menších galérií. Dalího diela vystavovala už na Slovensku v Poprade asi dva roky dozadu, ale tam bol iný cyklus, takisto v Košiciach, tam boli tiež iné diela. Takže táto kolekcia, ktorú vystavujeme u nás, ešte na Slovensku nebola," priblížil Turcel.      

Prievidzský výtvarník sa podľa svojich slov domnieva, že Dalího meno samé o sebe priťahuje. "Každý pozná Picassa, väčšina ľudí však od neho očakáva krásne realistické maľby a určite sa nimi nepreslávil, ale kubizmom. Keď to laik vidí, tak nechápe, prečo pozná to meno. Čo sa týka Dalího, tak to je úplne iný pohľad, pretože on dokáže osloviť všetkých. Každého to jeho dielo zasiahne. Sú tam veci, ktoré vidí konkrétne v surreálnych vzťahoch, čo nenechá len tak pozorovateľa chladným. A to bez ohľadu na to, či je odborník alebo nie," dodal.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.01.2017
Aj v tomto roku bude v Slovenskej národnej galérii bezplatný vstup
V tomto roku Slovenská národná galéria (SNG) pokračuje vo výstavnej a inej činnosti napriek obmedzeným podmienkam z dôvodu rozsiahlej rekonštrukcie.
viac
27.05.2020
Výstava v Považskej galérii umenia priblíži zlatú éru talianskeho filmu
Zlatú éru talianskeho filmu prostredníctvom filmových plagátov, letákov i fotosiek priblíži výstava "Fellini a sladký život Talianska" inštalovaná v Považskej galérii umenia (PGU) v Žiline.
viac
23.03.2021
Múzeum v Galérii Jabloň ukáže, ako sa žilo za socializmu
Život za socializmu priblíži expozícia v novom múzeu pod názvom Vtedy, ktoré dokončujú v Galérii Jabloň v Prievidzi. Múzeum ponúkne zbierku starých telefónov, repliku bytu či obchodu spred niekoľkých desaťročí. Jeho prvú časť si budú môcť návštevníci pozrieť ešte v tomto roku.
viac
25.10.2023
Výstava Andyho Warhola predstavuje jeho intímnu pop-artovú tvorbu
Výstava venovaná dielam a životu Andyho Warhola je prístupná v bratislavskej Galérii SPP.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %