Štvrtok 25.04.2024
Dnes má meniny 
Marek
°C
08.03.2019 07:15

V roku 2018 sme zrecyklovali takmer 7 miliónov kilogramov elektroodpadu


Ilustračná snímka asekol.sk


Organizácia zodpovednosti výrobcov pre elektrozariadenia, batérie a akumulátory ASEKOL SK v roku 2018 vyzbierala a zabezpečila recykláciu viac ako 6,8 milióna kilogramov elektroodpadu a viac ako 190 tisíc kilogramov použitých prenosných batérií a akumulátorov.


ASEKOL SK tak splnil ciele zberu a recyklácie stanovené  legislatívou pre výrobcov a dovozcov elektrozariadení, batérií a akumulátorov.

V roku 2018 ASEKOL SK vyzbieral a zabezpečil recykláciu o 500 tisíc kilogramov elektroodpadu viac ako v roku 2017 a dosiahol tak svoj najlepší výsledok v histórii.

V roku 2018 najviac rástol zber malých elektrospotrebičov, ako sú fény, hračky, mixéry a iná drobná elektronika, ktoré sú na zber najnáročnejšie a ich zber a recyklácia doteraz zaostávala za ostatným elektroodpadom.

„Výsledky ukazujú, že červeno-biele kontajnery určené na zber malých elektrospotrebičov, ktoré ASEKOL SK rozmiestnil už v šiestich mestách, prinášajú výsledky. I vďaka červeno-bielym kontajnerom sa nám podarilo vyzbierať a zrecyklovať viac ako 2 milióny kilogramov malých elektrozariadení, ktoré sa tak stali najpočetnejším zbieraným a recyklovaným druhom elektroodpadu.“ uviedol Ronald Blaho, konateľ ASEKOL SK.

Druhou najviac zbieranou kategóriou boli v roku 2018 televízory – viac ako 1,5 milióna kilogramov, tesne nasledované chladničkami z domácností – takmer 1,5 milióna kilogramov a ostatnou bielou technikou (napr. sporáky, pračky) – 1,2 milióna kilogramov.

Samostatný zber elektrozariadení, batérií a akumulátorov, ktorým skončila životnosť je veľmi dôležitý, pretože len tak je možné zabezpečiť recykláciu a zabrániť, aby sa nestali zdrojom znečistenia prírody.

Zber elektroodpadu, použitých batérií a akumulátorov je financovaný z príspevkov výrobcov, ktorí na trh uvádzajú elektrozariadenia, batérie a akumulátory. Na výrobcov sa podľa zákona o odpadoch (79/2015 Z. z. o odpadoch) vzťahuje princíp rozšírenej zodpovednosti, to znamená, že výrobcovia sú zodpovední za nakladanie s  výrobkami z ich produkcie i po skončení jeho životného cyklu, teda vo fáze elektroodpadu, či použitých batérií a akumulátorov. Výrobcovia elektrozariadení, batérií a akumulátorov majú povinnosť zabezpečiť plnenie stanovených limitov zberu, zhodnotenia a recyklácie, ktoré sa každoročne zvyšujú.

Autor: (ts-asekol)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.01.2017
Vďaka recyklačným poplatkom sa môžeme elektroodpadu zbaviť ekologicky
Mnohí z nás využívame novoročné výpredaje na nákup nových spotrebičov a potrebujeme sa zbaviť tých starých. Z dôvodu ochrany životného prostredia sa elektroodpad nesmie vyhadzovať do bežného komunálneho odpadu, ale je potrebné odovzdať ho do zberu.
viac
19.02.2020
Orange podporia v recyklácii elektroodpadu aj deti
K dlhodobej ekologickej iniciatíve Orangeu v zbere nepotrebných mobilov sa pridávajú žiaci materských, základných a stredných škôl, ktorým budúcnosť našej planéty a životné prostredie nie sú ľahostajné.
viac
24.02.2020
Vo Zvolene pribudli červeno-biele kontajnery na drobný elektroodpad
Od februára je vo Zvolene k dispozícii 14 nových červeno-bielych kontajnerov na zber drobného elektroodpadu. Zvolen sa tak stáva 20 mestom na Slovensku, v ktorom boli takéto kontajnery umiestnené.
viac
26.06.2020
Banská Bystrica sa stala lídrom v zbere a recyklácii elektroodpadu
Obyvatelia Banskej Bystrice už tretí rok úspešne využívajú sieť stacionárnych červeno-bielych kontajnerov určených na zber malého elektroodpadu, batérií a akumulátorov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %