Štvrtok 09.04.2020
Dnes má meniny 
Milena
°C
05.01.2018 08:09

V Ružomberku vznikne moderná kompostáreň


Ilustračná snímka: (tasr).


V metropole dolného Liptova sa v priebehu roka začne s budovaním modernej kompostárne, ktorá predstavuje jednu z najväčších investičných akcií v rozpočte mesta.


Nákup techniky za viac ako 2 milióny eur schválili ružomberskí poslanci na štvrtkovom (4. 1.) mimoriadnom mestskom zastupiteľstve. Projekt je spolufinancovaný na základe zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku zo zdrojov EÚ a SR vo výške 95 percent, spoluúčasť mesta je vo výške 101 609 eur, čo predstavuje päť percent.       

Jozef Bašary z Mestského úradu v Ružomberku ozrejmil, že zariadenia, ktorých kúpu radnica schválila, sú určené na manipuláciu v samotnej kompostárni. Zahŕňa to vidlicové vozíky, techniku určenú na úpravu a triedenie kompostu, zariadenia na drvenie organického odpadu či preosievače. „Rozhodujúca zložka technológie sú dva kompostovacie boxy, v ktorých bude prebiehať proces fermentácie. Nazbieraný materiál by sa tak mal zhodnotiť za dobu dvoch týždňov,“ vysvetlil. Vlhkosť odpadu výrazne klesne a vznikne produkt, ktorý bude použiteľný na rekultivácie, prípade do budúcna aj v poľnohospodárstve pre záhradkárov.       

Kompostáreň bude podľa Bašaryho situovaná v blízkosti skládky komunálneho odpadu Biela Púť Ružomberok, kde sa už v minulosti nachádzala hnojná jama využívaná družstvom. Stroje do mesta privezú v priebehu leta, výstavba komplexu a následne aj spustenie skúšobnej prevádzky je naplánované do konca tohto roka.       

Mesto v súčasnosti disponuje dvoma zdrojmi pre budúcu kompostáreň. Jedným z nich je mestská zeleň, to znamená tráva, lístie či dreviny. „Druhý zdroj pramení od občanov. Už teraz máme rozmiestnených niekoľko stoviek nádob na biologický odpad hlavne pri rodinných domoch, aby ľudia mohli separovať,“ priblížil Bašary a doplnil, že v rámci projektu mesto kúpi špeciálne vozidlo na zvoz odpadu, ktoré bude mať implementovanú umývačku nádob, aby tak predišli vzniku problémov so zápachom.    

Ružomberský primátor Igor Čombor ešte počas decembrového zasadnutia mestského zastupiteľstva zdôraznil, že na realizáciu projektu modernej kompostárne je momentálne príhodná doba, a to pre vysokú dotáciu poskytovanú od štátu. Výsledkom projektu bude podľa Čombora vyriešenie problému s biologicky rozložiteľnými odpadmi pre mesto aj do budúcna.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.05.2017
Mesto začne v júni s výstavbou 2. etapy skládky odpadu
Mesto Zlaté Moravce si vezme polmiliónový úver na výstavbu prvej kazety II. etapy skládky komunálneho odpadu. Výstavbu skládky i prijatie úveru schválili mestskí poslanci.
viac
22.12.2017
V Skalici plánujú postaviť 33 bytov na podporu zamestnanosti
Mesto Skalica počíta v roku 2018 s rozpočtom zhruba 18 miliónov eur. Plánuje investície do materských a základných škôl, opravy ciest a chodníkov či s výstavbu 33 nájomných bytov s podporou Štátneho fondu rozvoja bývania na podporu zamestnanosti v regióne.
viac
03.01.2018
Do budovania a dopĺňania detských ihrísk investuje Lučenec 200 000 eur
Nové detské ihriská a herné prvky na už existujúcich ihriskách pribudnú počas tohto roka v Lučenci minimálne v štyroch až piatich lokalitách. Informovala o tom primátorka Alexandra Pivková s tým, že mesto na spomínaný účel vyčlenilo v tohtoročnom rozpočte 200 000 eur.
viac
23.01.2018
Skalica plánuje postaviť novú športovú halu za 3 až 3,3 milióna eur
Mesto Skalica plánuje postaviť multifunkčnú športovú halu, ktorú by mohli využívať viaceré športové kluby v meste. Uviedol to primátor Ľudovít Barát pri stretnutí so zástupcami mestských športových klubov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %