Piatok 01.03.2024
Dnes má meniny 
Albín
°C
21.07.2020 07:30

V Sninskom okrese zaevidovali 90 mláďat bociana bieleho


Bocian biely (Ciconia ciconia).


Z pohľadu výsledkov hniezdenia bocianov v okrese Snina patrí tento rok k tým úspešnejším, informuje o tom Správa Národného parku (NP) Poloniny na svojej webovej stránke. Ako uvádza, zaznamenali 90 vyvedených mláďat, čo je najviac v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.


Podľa údajov z tohtoročného Informačného spravodaja o bocianovi bielom v okrese Snina vyplýva, že celkovo preskúmali 62 hniezd a hniezdnych stanovíšť. Z nich je v 20 obciach obsadených 42. Vzhľadom na tento počet mohlo byť podľa NP Poloniny viac vyvedených mláďat. „Na výsledok mal vplyv ich neskorší prílet, keďže sa bociany viac ako desať dní zdržali a zastavili pred Marmarským morom. Bolo tam nepriaznivé počasie - búrky, dážď a vietor, a tak vyčkávali,“ uvádza s tým, že ďalší významný vplyv malo na hniezdenie počasie, a to studený apríl a výdatné lokálne úhrny zrážok v máji a júni. Najviac bocianích hniezd je v Dlhej nad Cirochou, kde dokopy zaevidovali 29 mláďat.

Počas monitoringu zaznamenali aj naliehavú potrebu údržby siedmich z nich. „Súvisí s vekom kovovej podložky, preťažením hniezda hniezdnym materiálom či excentricky postavenou stavbou hniezda (je predpoklad zrútenia hniezda) v obciach Dlhé nad Cirochou, Stakčínska Roztoka, Ubľa a Ulič,“ spresňuje NP Poloniny. Čo sa týka nových hniezd, spozorovali ich celkovo desať.

V okrese Snina sú hniezda bociana bieleho rozvrstvené od nadmorskej výšky 170 do 550 metrov. Prilietajú koncom marca až začiatkom apríla. Tento rok zaznamenali prvé pozorovanie 17. marca, a to štyroch jedincov bociana bieleho pri obci Jalová.

Monitoring hniezd tohto vtáka vykonáva Správa NP Poloniny každoročne začiatkom júla od roku 2003. Hniezda sa monitorujú na celom území Slovenska.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.10.2020
Pilotný ročník projektu ELoGE otvorený
Dobrý úradník, akreditovaný partner Rady Európy, v rámci realizácie projektu Zabezpečenie dobrej správy vecí verejných zorganizoval v dňoch 10. a 11. septembra v Bratislave úvodné zasadnutia s členmi Platformy národných partnerov ako aj participujúcimi samosprávami.
viac
10.11.2020
Bociany dokážu prezimovať i na Slovensku
Vo voľnej prírode prezimujú každoročne na Slovensku jeden až tri bociany biele, počas miernej zimy i viac. Osamoteného jedinca po jesennom odlete bocianov na zimoviská aktuálne ochranári evidujú napríklad v katastri obce Ulič v okrese Snina.
viac
03.08.2021
V okrese Snina sa narodilo najviac bocianích mláďat od roku 2003
Aj keď je tento rok v okrese Snina obsadených len 42 spomedzi 57 evidovaných hniezd bociana bieleho (Ciconia ciconia), vyliahlo sa v nich 110 mláďat.
viac
20.01.2023
Verejnosť môže pripomienkovať návrh zonácie NP Poloniny
Verejnosť môže pripomienkovať návrhy dokumentov, ktoré pripravovala Správa Národného parku (NP) Poloniny so sídlom v Stakčíne v okrese Snina.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %