Štvrtok 18.04.2024
Dnes má meniny 
Valér
°C
02.09.2022 09:30

V Skalici otvoria Dni európskeho kultúrneho dedičstva


Banner.


Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) 2022 budú i na Slovensku rozvíjať tému "Udržateľnosť v pamiatkach". Súčasťou kampane budú v priebehu septembra stovky podujatí.


Otvárací ceremoniál sa premiérovo uskutoční 2. septembra v meste Skalica. Informovala o tom vedúca oddelenia marketingu a cestovného ruchu Renáta Medňanská.

Podujatie sa koná v čase, keď si Skalica pripomína 650. výročie povýšenia na slobodné kráľovské mesto. "Významná strategická poloha mesta a potreba posilnenia obrany štátu boli dôvodom, pre ktorý sa uhorský kráľ Ľudovít I. rozhodol zaradiť Skalicu medzi privilegované slobodné kráľovské mestá," uviedla Medňanská.

Návštevníci podujatia budú mať možnosť na námestí vidieť od 16.00 h vystúpenie súboru historického tanca Reminiscencie a ukážky historického šermu v podaní súboru Hector. "V sprievodnom programe je pripravený dobový jarmok s ochutnávkami jedál, deti budú môcť navštíviť detský kútik s dobovými hrami, dobové ležovisko a povoziť sa na drevenom kolotoči," uviedla Medňanská.

Pre záujemcov budú od 12.00 do 18.00 h zdarma sprístupnené pamiatky mesta, deň otvorených dverí si pripravilo Záhorské múzeum a pracovisko Štátneho archívu Trnava v Skalici. "Ako bonus bude od 16.00 do 17.00 h v technickej pamiatke v Mlyne bratov Pilárikových spustené zariadenie mlyna," informovala Medňanská.

"DEKD umožňuje vidieť pamiatky, ktoré bežne sprístupnené nie sú, rovnako predstavuje historické a kultúrne dedičstvo aj v inom svetle, ako je verejnosti známe," upozornila na dôležitý rozmer podujatia ministerka kultúry Natália Milanová.

Zvýraznila aj samotnú tému DEKD 2022. "Udržateľnosti kultúrneho dedičstva a pamiatok venujeme v rezorte mimoriadnu dôležitosť," zdôraznila Milanová. Poukázala napríklad na zvýšenie alokácie v dotačnom programe Obnovme si svoj dom, odštartovanie nového dotačného projektu obnovy hradov s pomocou príslušníkov marginalizovaných rómskych komunít i 254 miliónovú alokáciu v novom programovacom období, ktorá je určená na obnovu pamiatok.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.06.2022
V Revúcej sa v sobotu uskutoční otvárací ceremoniál Mesta kultúry 2022
V Revúcej sa v sobotu (18. 6.) uskutoční otvárací ceremoniál Mesta kultúry 2022 s názvom "Prepnutí na Revúcu alebo V obývačke u Reussovcov".
viac
10.08.2022
V meste sa bude po prvý raz konať otvárací ceremoniál DEKD
Otvárací ceremoniál Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) 2022 sa premiérovo uskutoční 2. septembra v meste Skalica. Informovalo o tom mesto Skalica.
viac
14.09.2022
V Skalici vyvrcholí letná turistická sezóna 30. ročníkom Skalických dní
Vyvrcholením letnej turistickej sezóny v Skalici sa už tradične stalo podujatie Skalické dni, ktoré sa uskutočnia od 16. do 18. septembra. Tento rok sa uskutoční jubilejný 30. ročník. Informoval o tom výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie Martin Lidaj.
viac
03.11.2022
Obnovené pamiatky môžu opäť súťažiť o Fénixa
Ministerstvo kultúry vyhlásilo 16. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka, ktorou ocení najlepšie obnovené či zrekonštruované pamiatky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %