Štvrtok 23.05.2024
Dnes má meniny 
Želmíra
°C
23.03.2023 12:35

V Slovenskom krase pripravujú výstavbu nového návštevníckeho centra


Snímka zdroj: (slovensky-kras.eu).


Správa Národného parku (NP) Slovenský kras plánuje v blízkosti obce Silická Jablonica postaviť nové návštevnícke centrum. Slúžiť má na výchovno-vzdelávacie účely, organizáciu rôznych akcií i ako zázemie pre turistov.


Návrh návštevníckeho centra vzíde z architektonickej súťaže. Uviedol to riaditeľ Správy NP Slovenský kras Milan Olekšák.

Nové návštevnícke centrum by malo vzniknúť v extraviláne obce Silická Jablonica. Pri výbere lokality bolo dôležitým faktorom aj odľahčenie najznámejších miest Slovenského krasu od náporu turistov. Patria medzi ne napríklad Zádielska tiesňava, Gombasecká jaskyňa či jaskyňa Domica.

"Daná lokalita je v bezprostrednom kontakte s územím NP, je ľahko dostupná z hlavného dopravného ťahu, poskytuje bohaté možnosti na pešiu aj cykloturistiku. Jedinečná je napríklad trasa smerom zo Silickej Jablonice smerom cez Silicu do Gombaseku, kde sa dá vidieť krasové prírodné jazierko Farárová jama či najnižšie položená ľadová jaskyňa na Slovensku a v Európe - jaskyňa Silická ľadnica," priblížil Olekšák.

Správa NP Slovenský kras získala na projekt návštevníckeho centra z európskych zdrojov dotáciu vo výške viac ako 180 000 eur. Financie sú určené na realizáciu architektonickej súťaže na návrh a projektovú dokumentáciu budovy. Prostriedky na samotnú výstavbu plánuje inštitúcia získať rovnako z externých zdrojov Európskej únie.

Na území Slovenského krasu v súčasnosti chýba objekt, ktorý by spĺňal funkciu návštevníckeho centra. Správa NP Slovenský kras je preto v rámci vzdelávaco-výchovných aktivít odkázaná iba na návštevy škôl či inštitúcií a v prípade organizácie seminárov, konferencií či iných podujatí na prenájom komerčných priestorov. Absencia návštevníckeho centra neumožňuje ani riadenie turistiky, návštevníci Slovenského krasu sú tak odkázaní na vlastné plánovanie aktivít.

"Keďže neexistujú návštevnícke centrá, ktoré by koordinovali a ponúkali exkurzie aj v rôznych menej známych, ale atraktívnych lokalitách v rámci NP, je turistika koncentrovaná hlavne do najznámejších lokalít. V rámci logistickej funkcie chýba spolupráca s miestnymi organizáciami a inštitúciami pre vytvorenie ponúk pre turistov, ktoré ponúkajú trasy exkurzií, na ktorých by zažil návštevník prepojenie prírody s kultúrou a regionálnymi tradíciami," skonštatoval Olekšák.

V neposlednom rade má návštevnícke centrum podľa Správy NP Slovenský kras prispieť k rozvoju cestovného ruchu v regióne, vyššej návštevnosti NP a následne k zvýšeniu tržieb poskytovateľov služieb v oblasti turizmu. "Okresy zasahujúce do NP Slovenský kras patria medzi najmenej rozvinuté okresy, každý impulz smerujúci k rozvoju miestnej ekonomiky môže priniesť benefity v podobe zlepšenia ekonomickej situácie obyvateľov," dodal Olekšák.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.05.2023
Rozloha Národného parku Slovenský kras by sa po zonácii mala zvýšiť
Rozloha Národného parku Slovenský kras by sa po zonácii mala zvýšiť na 35.527 hektárov. Výmera jeho ochranného pásma má byť znížená na 5715 hektárov, pričom zóna s piatym stupňom ochrany má tvoriť 24,18 percenta územia.
viac
11.09.2023
Správa NP Slovenský kras predstavila návrh zonácie,niektorí starostovia sú proti
Správa národného parku (NP) Slovenský kras v pondelok v Zádieli predstavila verejnosti návrh jeho zonácie. V najprísnejšie chránenom režime má byť 8500 hektárov (ha). Ako informoval riaditeľ Správy NP Slovenský kras Milan Olekšák, zvyšok územia má byť zaradený dominantne do tretieho stupňa ochrany.
viac
26.10.2023
ZMOS sa ohradzuje voči tvrdeniu pána Hojsíka k zonácii NP Slovenský kras
ZMOS dlhodobo žiada odborné dokončenie zonácie národných parkov, ktoré jasne definuje limity v národných parkoch. Zonácia národných parkov prebiehala doposiaľ netransparentne a proces nastavovania zonácie prebiehal neodborne a bez vyhodnotenia jej dopadov na miestne samosprávy a ich obyvateľov.
viac
07.02.2024
NP Slovenský kras má nový vizuál i aplikáciu, ktorá slúži ako sprievodca
Správa Národného parku Slovenský kras realizovala v uplynulom roku projekt zameraný na zlepšenie priaznivého stavu vtákov európskeho významu a rozvoj cestovného ruchu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %