Utorok 19.03.2024
Dnes má meniny 
Jozef
°C
11.06.2021 03:15

V SR zaznamenali ázijského invázneho komára Aedes japonicus japonicus


Ilustračná snímka.


Monitoring inváznych druhov komárov v roku 2020 odhalil nový druh aj na Slovensku. Ide o pôvodne ázijského komára Aedes japonicus japonicus. Výskyt tohto druhu neovplyvňuje iba biodiverzitu, no môže mať aj medicínsky dosah, pretože invázne komáre sú prenášače veľkého spektra patogénov.


Tento druh môže prenášať u nás zatiaľ nepôvodné vírusy ako napríklad vírusy japonskej encefalitídy, chikungunya, dengue alebo aj Zika. Pre oblasť Slovenska však tvorí riziko najmä prenosu už cirkulujúcich patogénov na našom území, akým je aj západonílsky vírus, ktorý bol zaznamenaný hlavne na juhu Slovenska. Informovala o tom PR manažérka Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Zuzana Vetrecin Čeplíková.

„V spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene, Prešovskou univerzitou v Prešove, Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave, Centrom biológie rastlín a biodiverzity SAV, Univerzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a niekoľkých dobrovoľníkov monitorujeme výskyt inváznych druhov komárov na Slovensku. Veľmi dôležité pre náš monitoring sú miesta možného ´dovozu-introdukcie´ ako diaľnice a letiská,” priblížila Viktória Čabanová, odborníčka Biomedicínskeho centra SAV na komáre. Ako dodala, pri tomto konkrétnom druhu kontrolujú aj miesta, ktoré by sa mu mohli páčiť a hrozí jeho stabilné osídlenie.

Identifikácia liahnísk tohto druhu komára je dôležitá pre výber miest, na ktorých sa monitoring realizuje. „V natívnom prostredí na kladenie vajíčok vyhľadávajú tieto komáre najmä dutiny stromov, preto nie je prekvapivé, že v nových oblastiach vyhľadávajú veľmi podobné dutiny rôzneho typu. Ich vajíčka sú napríklad importované v pneumatikách, v ktorých stojí voda,” povedala Čabanová. Na nových územiach vedia klásť vajíčka do akýchkoľvek nádob s vodou – kontajnerov, preto sa podľa Čabanovej často prezývajú aj kontajnerové druhy.

Z BMC SAV potvrdili, že výsledky monitoringu naznačujú existenciu už ustálenej populácie tohto pôvodne ázijského druhu na Slovensku. Lokality s pozitívnym výsledkom boli potvrdené v Bratislave, Košiciach, Prešove a vo Zvolene.

Ako prevenciu pred množením odporúča odborníčka na komáre starať sa o všetky nádoby s vodou, ako sú napríklad vedrá, sudy, odkvapy, kvetináče či vodné fontány. Podľa nej stačí v nich raz za týždeň vymeniť vodu, alebo ich prekryť, aby do nich samičky nevedeli naklásť vajíčka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.01.2021
Otváranie škôl je momentálne mimoriadne rizikové
Únia miest Slovenska, a jej členské mestá, včera absolvovali online stretnutie spoločne s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom k aktuálnym otázkam súvisiacim s testovaním žiakov a otváraním škôl v januári 2021.
viac
09.02.2021
Nové detekčné testy pomôžu monitorovať baktérie a vírusy v odpadovej vode
V odpadových vodách sa nachádza veľké množstvo mikroorganizmov a chemických prvkov, ktoré sú obrovskou zásobárňou informácií o ľudskom zdraví a správaní.
viac
23.07.2021
BSK monitoruje situáciu v povodí Moravy po záplavách a zasahuje proti komárom
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba spolu so starostami obcí v malackom okrese navštívil zaplavené územia v povodí rieky Moravy. Župa v tomto teritóriu spustila rozsiahly monitoring.
viac
28.07.2021
Monitoring odpadových vôd na Slovensku
Monitoring odpadových vôd vykonávajú hygienici od 18. kalendárneho týždňa v každom kraji pravidelne na týždennej báze.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.93 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %