Štvrtok 18.04.2024
Dnes má meniny 
Valér
°C
09.11.2021 08:40

V Starom Meste sa kreuje nový návrh VZN o otváracích hodinách


Snímka zdroj: (FB / Zuzana Aurichtová).


V bratislavskom Starom Meste sa kreuje nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o otváracích hodinách prevádzok. Návrh pripraví pracovná skupina zložená zo zástupcov prevádzkarov, obyvateľov, mestskej časti i hlavného mesta.


Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová verí, že sa podarí dospieť k prijateľnému konsenzu. Sama si vie na skúšku predstaviť aj riešenie situácie takmer bez regulácie.

"Ako sú požiadavky v širokom vejári, tak aj možnosti riešenia sú v širokom vejári. Nikdy nebudú spokojní všetci, pri takýchto veciach sa to ani nedá. Ale snáď nájdeme dohodu. Musíme nájsť spôsob, ako spolužiť, keď to má fungovať," povedala Aufrichtová.

Návrh VZN by mala pracovná skupina pripraviť čo najskôr, aby jeho znenie mohla verejnosť v zákonnej lehote pripomienkovať a aby sa ním mohli zaoberať aj miestni poslanci. Dôvodom je aj to, že od 1. januára 2022 má nadobudnúť účinnosť VZN zakotvujúce pravidlá, ktoré prijalo miestne zastupiteľstvo na svojom septembrovom rokovaní.

Prijaté návrhy poslancov, ktoré skrátili prevádzkové hodiny, však znamenajú podľa prevádzkarov zásadný zásah do ich podnikania. Podľa starostky dané VZN nerieši ani upozornenie Protimonopolného úradu (PMÚ) SR o diskriminačných častiach nariadenia. Upozornili na to aj prevádzkovatelia na stretnutí, ktoré zorganizovalo vedenie mestskej časti, téma bola tiež otvorená na stretnutí s občanmi. "Síce sa obe strany nie vždy chápali, ale vypočuli si argumenty," poznamenala Aufrichtová. Za dlhšie otváracie hodiny sú aj niektorí Staromešťania.

Z viacerých stretnutí podľa starostky vyplynulo, že problém by vyriešili cielené, nie plošné riešenia, keďže problémom je len zopár prevádzok. Niekedy je tiež podľa nej lepšie neregulovať vôbec, pričom prevádzky by si sami podelili trh a zákazníkov v čase. Do pozornosti dáva štúdie, ktoré majú potvrdzovať, že v takýchto prípadoch býva najväčší pokoj. "Za úvahu stojí, či nie je riešením nechať to skoro bez regulácie a keď bude problém, tak tému opäť otvoríme," skonštatovala Aufrichtová s dôvetkom, že a netreba obávať toho, že by boli prevádzky otvorené 24 hodín denne.

Otváracie hodiny prevádzok sú dlhodobým problémom Starého Mesta. Prijímané VZN prechádzajú drobnohľadom, sú často pripomienkované a napádané prokuratúrou, naposledy aj PMÚ SR.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.03.2017
Bratislave hrozí úbytok turistov
Staré Mesto plánuje už na najbližšom zastupiteľstve prijať nové všeobecne záväzné nariadenie o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mestskej časti, ktoré výrazne skráti záverečné hodiny nočných prevádzok typu nočný bar, diskotéka či klub.
viac
18.11.2019
Bratislavské Staré Mesto a Nové Mesto podpísali memorandum o spolupráci
Bratislavské Staré Mesto a Nové Mesto oficiálne spečatili spoločný postup pri zlepšovaní životného prostredia či verejného priestoru. Staromestská starostka Zuzana Aufrichtová a novomestský starosta Rudolf Kusý podpísali vo štvrtok (14. 11.) v tejto súvislosti memorandum o spolupráci.
viac
03.11.2021
V Starom Meste sa bude diskutovať o otváracích hodinách prevádzok
V bratislavskom Starom Meste sa bude vo štvrtok (4.11.) opäť diskutovať o otváracích hodinách prevádzok v centre mestskej časti. Podujatie sa uskutoční v režime OTP, obyvatelia sa naň pre obmedzený počet musia prihlásiť. Samospráva o tom informuje na svojej webovej stránke.
viac
28.06.2023
Staré Mesto zvýši poplatok za jasle na 500 eur, zvýši aj stravné
Bratislavské Staré Mesto zvýši od septembra poplatok za jasle. Mesačný poplatok sa zmení z doterajších 400 na 500 eur mesačne.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %