Štvrtok 29.02.2024
Dnes má meniny 
Radomír
°C
29.09.2022 10:35

V súvislosti s rastom cien energií pripravuje obec viacero opatrení


Snímka zdroj: (Obec Očová).


V súvislosti s rastom cien energií pripravuje obec Očová v Zvolenskom okrese viacero opatrení. Sú to napríklad obmedzenie verejného osvetlenia v uliciach i v parkoch. Potvrdila to prednostka očovského obecného úradu Janka Holíková.


Pripomenula, že v súčasnosti samospráva zatiaľ nepociťuje dosah energetickej krízy. Vďaka súťaži má totiž elektrinu do konca roka a plyn do júna 2023. Podľa nej sa však obec pripravuje na obstarávanie energií na ďalšie obdobie. "Určite budeme musieť aj pri tvorbe rozpočtu na rok 2023 počítať s nárastom cien energií," podotkla.

Ako dodala, obec je zriaďovateľom Základnej školy s materskou školou Mateja Bela Funtíka, Základnej umeleckej školy, Domova seniorov Dolinka a Obecných služieb Očová. "Bude to náročné s dosahom na zabezpečovanie základných úloh obce, hlavne čo sa týka verejného osvetlenia a údržby budov," zdôraznila s tým, že v súčasnosti už vydali pokyn na zníženie teploty vo vykurovaných objektoch. "Pri ležiacich klientoch domova seniorov je však obmedzovanie nemysliteľné," pripustila.

Prednostka zhrnula, že po zvýšení cien energií plánuje obec obmedziť svietenie verejného osvetlenia s výlukou od 0.00 do 3.00 h i vypnúť osvetlenie v parkoch. "Na svietenie v objektoch je pokyn, aby sa svietilo len v miestnostiach, kde sú zamestnanci alebo žiaci," spresnila. "Veríme, že štát pomôže hlavne s dofinancovaním škôl a školských zariadení s ohľadom na nárast cien energií," informovala a doplnila, že samospráva očakáva aj zvýšenie dotácie od štátu na klientov domovov sociálnych služieb.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.04.2017
Bratislava chce vyhlásiť tender na verejné osvetlenie do konca mája
Verejnú súťaž na nového prevádzkovateľa verejného osvetlenia v Bratislave chce hlavné mesto vyhlásiť do konca mája. Lehotu na predkladanie ponúk predpokladá do konca augusta a ukončenie verejného obstarávania do konca tohto roka.
viac
11.08.2022
V meste pre šetrenie energiami naďalej svieti len každé druhé svetlo
V Rimavskej Sobote svieti naďalej len každý druhý svetelný bod verejného osvetlenia.
viac
02.09.2022
Prievidza dofinancuje výdavky na energie o 117 000 eur
Mesto Prievidza dofinancuje výdavky na elektrickú energiu zatiaľ vo výške 117 000 eur. Sumu zahrnulo do druhej úpravy rozpočtu, ktorú na svojom rokovaní v utorok schválili mestskí poslanci.
viac
16.02.2023
Mestu sa zvýšia náklady za energie z 370 000 na viac ako milión eur
Na poslednom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Holíči bola jedným z bodov aj správa o energiách a ich nákladoch. Podľa slov primátora mesta Zdenka Čambala sa predpokladá nárast výdavkov na energie z 370 000 eur v roku 2022 na viac ako milión v roku 2023.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %