Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
06.07.2023 08:25

V súvislosti s výstavbou priemyselného parku vo Valalikoch vybudujú sysľovisko


Snímka zdroj: (kosicednes.sk).


V súvislosti s výstavbou nového priemyselného parku vo Valalikoch neďaleko Košíc vznikne v katastri obce Skároš nové sysľovisko. Podporiť má populáciu orla kráľovského a sokola rároha v širšom priestore Východoslovenskej nížiny.


Informovala o tom štátna spoločnosť Valaliky Industrial Park s tým, že zmierňujúce opatrenia boli navrhnuté pre každú skupinu organizmov a biotopu, ktorá môže byť výstavbou ovplyvnená.

Firma zároveň plánuje pre orly a sokoly inštalovať nové hniezdne búdky na stožiaroch vysokého napätia. "Plánovaná je tiež inštalácia nových hniezdnych podložiek v záujmovom území a intraviláne okolitých obcí," uviedla.

Výstavba nového priemyselného parku, kde má vyrásť automobilka Volvo, je podľa nej pripravovaná na základe prísnych podmienok ochrany životného prostredia. Valaliky Industrial Park tvrdí, že v oblasti plánovaného strategického parku prebiehal od začiatku prác na projekte nadštandardný monitoring flóry a fauny. Mapovanie biotopov v tejto lokalite bolo tiež doplnené analýzou satelitných snímok.

"Na základe vypracovaných štúdií boli navrhnuté zmierňujúce efektívne opatrenia pre každú skupinu organizmov a biotopu, ktorá môže byť projektom výstavby ovplyvnená," dodala firma. Opatrenia zahŕňajú výsadbu nových topoľových porastov na okrajoch dotknutého územia a v časti Chráneného vtáčieho územia v Košickej kotline, výsadbu krovinových lemov na okraji priemyselného parku, tvorbu zatrávnených protihlukových valov, uprednostnenie podzemných elektrických vedení či zabezpečenie existujúcich vedení v záujmovom území.

Monitoring rastlín a živočíchov sa má realizovať opakovane po dobu najmenej troch rokov. Zistené skutočnosti majú byť reflektované v plánovaných aktivitách výstavby.

Štátna spoločnosť v súvislosti so životným prostredím tiež pripomenula, že elektromobily z Valalík budú expedované výlučne vlakovou dopravou.

Valaliky Industrial Park má byť sídlom moderných trvalo udržateľných výrobných závodov. Strategickým investorom je práve automobilka Volvo. Investícia vo výške 1,2 miliardy eur má priniesť okolo 4500 nových priamych pracovných miest. Ďalšie by mali vzniknúť u subdodávateľov fabriky.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.01.2022
Vďaka krajským dobrovoľníkom sa do prírody vrátilo 5 miliónov litrov vody
Košický samosprávny kraj sa dlhodobo a systematicky venuje opatreniam na zmiernenie dôsledkov zmeny klímy na území kraja. V roku 2021 vzniklo v kraji viac ako 50 vodozádržných opatrení, čo znamená, že voda neodtiekla bez úžitku do kanála.
viac
04.04.2022
B. Gröhling: Prinášame posun v pomoci rómskym deťom v školách
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pripravilo spolu s učiteľmi či Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity dokument s názvom Spolu v jednej lavici, ktorý prináša konkrétne riešenia desegregácie škôl.
viac
07.07.2022
Príchod automobilky Volvo podľa mesta Košice a KSK vyvolá masívne investície
Príchod automobilky Volvo na východné Slovensko vyvolá masívne investície aj v Košiciach a ich okolí. Počas odovzdávania zmlúv o spolupráci medzi mestom Košice, Košickým samosprávnym krajom (KSK), obcou Valaliky a štátnymi orgánmi o tom v stredu informovali zástupcovia samospráv.
viac
11.07.2022
BSK vypracoval Katalóg adaptačných opatrení pre mestá a obce
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) vypracoval Katalóg adaptačných opatrení pre mestá a obce, ktoré majú pomôcť znížiť nepriaznivé dôsledky zmeny klímy. Prináša širší pohľad na tému adaptácie na dosahy zmeny klímy na lokálnej úrovni.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %