Piatok 01.12.2023
Dnes má meniny 
Edmund
°C
26.01.2016 10:00

V Topoľčanoch sa zvýšia viaceré mestské poplatky. Čoho sa zmeny týkajú?


Vzrastie daň z odpadov či nehnuteľností. (Foto: Wikimedia Commons)


Obyvateľov mesta Topoľčany čaká v novom roku zmena. Tá sa týka hneď niekoľkých bodov. Ako informoval primátor mesta Topoľčany, Peter Baláž, Topoľčanci si priplatia nielen za komunálny odpad, ale aj za daň za psa, daň z nehnuteľnosti či za sociálne služby, ktoré sú poskytované mestom.


Kým v minulom roku obyvatelia za komunálny odpad zaplatili 24 eur na osobu, v novom roku zaplatia o jedno euro navyše. Zvýšený poplatok odsúhlasili mestskí poslanci, ktorí ako dôvod uvádzali nedostatočné finančné pokrytie výdavkov, ktoré boli vynaložené na zber, separáciu a následnú likvidáciu komunálneho odpadu. Baláž uvádza, že v meste sa v súčasnej dobe buduje stojisko podzemných kontajnerov. Tie objemovo nahradia hneď niekoľko zberných nádob, ktoré pomôžu udržať poriadok najmä v okolí sídlisk. Mesto ich plánuje v ďalších mesiacoch vybudovať ešte niekoľko.

Mesto si zvýši príjmy v porovnaní s minulým rokom o 17.000 eur. Dôvodom je zvýšenie sadzby na 0,170 €/m2. Zvyšovanie dane z nehnuteľností však bude pokračovať aj v budúcich rokoch, a to najmä pre prekročenie minimálnej a maximálnej sadzby daní, ktorá je stanovená pre fyzické a právnické osoby.

Zmeny sa týkajú aj občanov, ktorí využívajú sociálne služby poskytované mestom. Až 76 % z týchto financií je dotovaných mestom, pričom sadzba za takéto úkony sa nemenila už niekoľko rokov. Poplatok sa zvýši o 0,20 centov, a to z 1,10 na 1,30 eura za hodinu.

Výška dane za štvornohého miláčika sa nezmenila od roku 2008. S príchodom roku 2016 sa však poplatok za psa mení. Majitelia alebo držitelia psa, ktorí bývajú v rodinných domoch, zaplatia mestu 12 eur, obyvatelia panelákov a obytných domov zaplatia 36 eur.

Autor: (redakcia)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.11.2023
Dažďovú vodu využívajú v škole na zavlažovanie
Do pilotného projektu zadržiavania dažďovej vody, ktorá je vybudovaním rozvodov využívaná na závlahu, sa zapojila žilinská Stredná odborná škola poľnohospodárstva a služieb na vidieku. Je tak prvou školou na Slovensku, kde úspešne zrealizovali využitie dažďovej vody pre závlahu.
viac
23.11.2023
Deti už môžu písať Ježiškovi, poteší ich milým darčekom
Deti z celého Slovenska i sveta môžu aj v tomto roku písať Ježiškovi na adresu „Ježiško 999 99“, Slovenská pošta mu všetky odkazy doručí. Dôležité je uviesť na pohľadnici či liste spiatočnú adresu. Pohľadnicu môžu poslať aj cez špeciálnu internetovú aplikáciu – mojapohladnica.sk.
viac
23.11.2023
Vrbové chce pomenovať po rodákovi, futbalistovi Jozefovi Adamcovi nové sídlisko
Mesto Vrbové má záujem pomenovať novú obytnú štvrť po rodákovi, niekdajšom futbalovom reprezentantovi Jozefovi Adamcovi. Návrhom sa bude zaoberať novembrová schôdza mestského zastupiteľstva. Informoval o tom primátor Štefan Kubík.
viac
24.11.2023
Cesta v Demänovskej Doline je pripravená na Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní
Žilinský samosprávny kraj realizoval v roku 2023 na ceste II/584 v regióne Liptov stavebné úpravy za viac ako 2 mil. eur. Rekonštrukcia prebiehala na vybraných úsekoch cesty v Demänovskej Doline a Liptovských Matiašovciach - Huty.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %