Nedeľa 07.03.2021
Dnes má meniny 
Tomáš
°C
23.01.2021 04:00

V ŽSK pomáha pri plošnom skríningu 55 poľských zdravotníkov


Poľskí zdravotníci počas celoplošného skríningu na ZŠ Námestie mladosti v Žiline 23. januára 2021. FOTO TASR - Erika Ďurčová


V Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) pomáha pri plošnom skríningu 55 poľských zdravotníkov, ktorí sú rozmiestnení v šiestich okresoch. Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová to povedala v sobotu na brífingu v Žiline.


Doplnila, že ich príchod vníma ako veľkú pomoc od Poľskej republiky. "Je znakom dobre fungujúcich susedských vzťahov. Máme tri regióny, ktoré susedia s Poľskou republikou. Som rada, že aj v ťažkých chvíľach sa spolupráca upevňuje," uviedla predsedníčka ŽSK.       

"Okrem veľmi dobrých susedských vzťahov je pomoc pre slovenský národ zo strany poľskej vlády prejavom solidarity. Solidarita je hodnota, ktorá je základom poľského štátu. Je tiež hodnotou, ktorá spája naše národy v rámci Vyšehradskej štvorky a Európskej únie. Veľmi sa teším, že naši zdravotníci budú pracovať v prihraničnom pásme spolu so slovenskými. Vieme, že medziľudské kontakty, ktoré nám teraz chýbajú, sú veľmi dôležité," povedal veľvyslanec Poľskej republiky v SR Krzysztof Strzalka.       

Primátor Žiliny Peter Fiabáne podotkol, že situácia v Žiline je po otvorení odberových miest stabilizovaná. "Otvorili sme všetky a je na nich pokoj. Spustený online systém prihlasovania sa ukázal ako opodstatnený. Zatiaľ nemáme informácie, že by sa dialo niečo, čo by nás rušilo v práci. Stojí za tým skvelá tímová týždenná príprava, mnoho ľudí z úradu, dobrovoľníkov, ochota zdravotníkov. Za to sa chcem poďakovať," dodal Fiabáne.       

Poľskí zdravotníci sú rozmiestnení v okresoch Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Martin, Ružomberok a Tvrdošín. "Budú vypomáhať a večer sa presúvajú do Liptovského Jána, kde budú ubytovaní. Následne ich odprevadíme znova na odberové miesta. V prípade potreby ich prerozdelíme aj na iné miesta, ak si to bude situácia vyžadovať," vysvetlil prednosta Okresného úradu v Žiline Kamil Ruman.    

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.03.2020
Mesto rozdalo stovku rúšok lekárom a plánuje zriadiť „handlovskú rúškobanku“
V piatok 27. marca bolo handlovským lekárom a ich sestrám darovaných mestom Handlová 106 ks základných rúšok. V Handlovej je spolu na území mesta 40 lekárov.
viac
31.03.2020
Župné internáty slúžia zdravotníkom v karanténe
Žilinská župa sprístupnila stredoškolské internáty pre zdravotníkov v karanténe. Pripravených je viac ako 500 lôžok na piatich krajských internátoch v Žiline, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Nižnej a v Martine.
viac
22.05.2020
SLK pripravila model na diferencované odmeňovanie lekárov počas pandémie
Slovenská lekárska komora (SLK) pripravila návrh na diferencované odmeňovanie pre tých lekárov, ktorí nezatvorili svoje ambulancie počas pandémie nového koronavírusu.
viac
12.12.2020
Myjava pripravuje testovanie žiakov a študentov
Mesto Myjava plánuje zriadiť štyri odberné miesta na testovanie s antigénovými testami v termíne od 7. do 10. januára 2021. Cieľom je zabezpečiť otestovanie žiakov druhého stupňa základných škôl (ZŠ), študentov stredných škôl, rodičov a zamestnancov základných škôl v meste.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %